Блог з Донецька: мультивалютна система "молодої республіки"

Донецьк Копирайт изображения AFP
Image caption Грошей немає, але люди якось живуть і кудись їздять вранці, пише мешканка Донецька

Новина тижня - постанова так званого міністерства економічного розвитку ДНР "Про заходи щодо забезпечення переходу на мультивалютні розрахунки". Відповідно до нього магазини зобов'язані провести перерахунок вартості товару, виходячи з курсу 1 рубль - 0,5 гривні, а також виставити цінники із зазначенням вартості як в рублях, так і в українській валюті.

Але це ще не все. "Молода республіка" обіцяє почати виплачувати регулярні пенсії з квітня в рублях і навіть більше того - в доларах і євро. І, як заявляє те ж саме "міністерство", все це завдяки введенню мультивалютної системи.

А вершиною фінансової думки є нещодавня заява "міністра фінансів ДНР" про те, що "доларову складову забезпечує падіння гривні, в результаті якого з України надходять долари і євро". Зрозуміти логіку цього висловлювання - неможливо.

Проте спостерігається якесь ворушіння в банківському секторі - віднедавна стали можливі грошові перекази з деяких міст Росії у банки "ЛНР" і "ДНР".

Місцева податкова служба теж сяк-так функціонує, стягуючи разом із податками ще й величезні відкати. Разом з тим у всьому муніципальному транспорті постійно прокручують пропахлий нафталіном запис, на якому голос в дусі сталінської епохи віщає щось на кшталт: "А ти заплатив за проїзд? Адже це - гроші в казну молодої держави!".

Взагалі спостерігається якась "радянськість" - гасла про призов захищати "батьківщину від окупантів", постійне приховане і не дуже оперування терміном "фашизм", відчуження від "прогнилого" заходу і пропаганда протистояння США, дивні намальовані плакати з дітьми, що взялися за руки, квіти біля пам'ятника Леніну...

У полях, прилеглих до житлових масивів, почалися "навчання" - їздять по кілька бронетранспортерів, стоять групи людей у камуфляжі і вчаться стріляти з якоїсь легкої артилерії. На запитання "Що ви тут робите?" вони відповідають: "Це двомісячні навчання, а потім - в бій".

В автобусах Макіївки з'явилися листівки із закликом зареєструватися всім військовозобов'язаним громадянам "республіки". Знову набір в так зване ополчення.

Поповзли чутки про те, що пізніше, коли з'явиться "зеленка" (Листя. - Ред.), почнеться наступ російських військ далі на інші міста України (Росія заперечує свою участь у конфлікті на сході України. - Ред.). Чутки підтримала нещодавня заява "секретаря Ради безпеки ДНР" про те, що масштабного наступу не буде, але водночас межі фронту будуть постійно відсуватися. Місцеве населення однозначно побоюється приходу весни.

Копирайт изображения AFP
Image caption Через появу "зеленки" теплих весняних днів чекають далеко не всі

Як виявилося, і у місцевих, робітників, торговців, шахтарів, менеджерів, які ніколи не воювали, - усіх тих, хто поповнив ряди "ДНР", є звикання до екстриму.

Знайомий, який колись працював на "ДНР" якимось польовим охоронцем, розповідав, що навіть якщо не воюєш, а просто стоїш десь на блокпосту, а потім повертаєшся до цивільного життя, все одно відчувається брак адреналіну, втрачається сенс прожитого дня, з'являється почуття своєї непотрібності.

Людині стає потрібен той тонус, який з'являється хоча б від того, що вона охороняє будівлю або перевіряє автобуси. Саме тому першими, хто взяв зброю і почав відстоювати "російські цінності", стали колишні військові - афганці. Висновок невтішний - людину, яка воювала, завжди тягне до зброї. Психологія.

Дотепер вражають комунальні служби - газ, вода, електроенергія є постійно, місто вилизують і вичищають регулярно, і все це на тлі колосальних неплатежів населення.

Але в комунальних структурах постійно є черги охочих заплатити. Частина людей не платить або тому, що неясно куди ці платежі потраплять, або тому, що їм просто нічим платити.

Нинішній Донецьк - це місто парадоксів. Ціни непомірні. Яблука - від 28 грн за кг, яйця - від 24 грн за десяток, м'ясо - від 90 грн, банани - 56 грн, капуста, морква, картопля - від 14 грн за кг.

Зарплати і пенсії не платять, бізнес майже лежить, виробництво зупинене. При цьому люди якось живуть, кудись їдуть вранці в автобусах, за щось купують товари в останніх магазинах. Дивовижне - поруч.

Новини на цю ж тему