Тревел-блог: Кіпр, якого не бачать пляжники

Для більшості туристів Кіпр асоціюється переважно з пляжним відпочинком, і зазвичай туди їдуть у сезон, який триває з весни до осені. Мені ж хотілось пізнати острів з інших сторін, і тому я свідомо обрала для знайомства з ним зиму - і не пошкодувала.

"Несезон" на Кіпрі - ідеальний час для подорожей островом. По-перше, цьому сприяє погода, яка є досить теплою і водночас не спекотною, а по-друге - практично повна відсутність організованих груп туристів, а відтак - унікальна можливість насолоджуватись природою і пам'ятками острову у тиші і спокої.

Крім того, взимку ви також можете суттєво зекономити на оренді житла і автомобіля, який допоможе вам побачити максимум острова з мінімумом витрат. Однак майте на увазі, що на Кіпрі лівосторонній рух, а відтак і машини з правим кермом. Втім, цього не варто лякатися - мій перший досвід такої їзди був саме на Кіпрі і був цілком успішним.

Доторкнутись до історії

Ми зупинились на заході острова, у місті з промовистою назвою Пафос - втім, сучасне місто цій назві не дуже відповідає. Сучасний центр Пафоса навряд чи зможе вас зацікавити, і робити там загалом нема чого. Зовсім інша справа - Пафос античний, а також природні і архітектурні пам'ятки, що знаходяться в цьому регіоні острова. Тут безумовно є на що подивитись.

Розкопки античного міста знаходяться на території Археологічного парку Пафоса, який розташований біля міської гавані і являє собою музей під відкритим небом. Цей парк є частиною старого міста, яке входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

На території парку знаходяться руїни кількох будівель, які носять імена героїв давньогрецької міфології - так звані будинки Діоніса, Орфея, Тесея, Еона. У них ви зможете побачити мозаїки римських часів - вони на диво добре збереглися і справляють неабияке враження, особливо коли усвідомлюєш, що їхні творці жили на початку нашої ери.

У парку є й інші пам'ятки - зокрема частково відреставрований амфітеатр та маяк, які додають навколишньому пейзажу мальовничості.

Неподалік від парку знаходиться великий некрополь, так звані Гробниці царів. Підземні гробниці, деякі з яких датуються ще IV ст. до н. е., були вирізані у скелях, і отримали таку назву через пишноту оздоблення.

Прогулюючись старою частиною Пафоса, зазирніть до катакомб святої Соломонії з підземною церквою - дороговказом вам послугує велике дерево, завішене різноманітними предметами. За традицією віряни вішали на нього клаптики свого одягу як дар святій, проте зараз на ньому можна побачити будь-що - від шматків поліетилену до нижньої білизни.

Якщо ж ви попрямуєте на захід від Пафоса в бік Лімасола, то знайдете руїни ще одного античного міста - Куріона, розташованого на березі затоки Епіскопі. Зараз на місці античного поліса також знаходиться археологічний парк, яким ви зможете здійснити цікаву прогулянку.

На Кіпрі також збереглися пам'ятки середньовічної християнської історії. На північ від Пафоса, неподалік від селища Тала, знаходиться Монастир святого Неофіта, заснований у XII столітті монахом Неофітом Затворником. У монастирі збереглась печера, яку вирив і у якій жив монах.

Єднання з природою

Природа західного Кіпру ховає багато перлин, про деякі з яких навіть не здогадуються більшість відпочивальників, які обирають пляжний відпочинок на популярних курортах східної частини острову, таких як Ларнака чи Айя-Напа.

На північний захід від Пафоса розташований півострів Акамас, де знаходиться Національний парк. Прогулянка тамтешніми мальовничими місцями подарує справжнє естетичне задоволення і дозволить відпочити від міської суєти.

У східній частині півострова знаходиться грот, що носить назву Купальня Афродіти - за легендою, саме там відбувались побачення Афродіти й Адоніса. Від грота вглиб півострова йдуть пішохідні маршрути - серед них є і так звані стежка Афродіти і стежка Адоніса. Також ви можете прогулятися півостровом вздовж моря - звідти вам відкриються дуже мальовничі пейзажі.

Якщо вірити легендам, Адоніс не лише ходив у гості до Афродіти, але й мав на Кіпрі власне місце для водних процедур. Купальню Адоніса можна знайти, проїхавши близько 12 км на північ від Пафоса, і на відміну від купальні Афродіти, там можна купатися і зараз.

Ще одна згадка про давньогрецьку богиню - Петра-ту-Роміу, або ж Скеля Афродіти. Цей мальовничий пляж знаходиться на півдорозі між Пафосом та Лімасолом, і навіть якщо ви не збираєтесь купатись, його варто відвідати заради неперевершених видів.

Якщо ж ви проїдетесь узбережжям від Пафоса в інший бік, то знайдете населений пункт під назвою Морські Печери. Прогуляйтесь там до берега моря - і ви зрозумієте, що свою назву він отримав невипадково.

Берегова лінія в цьому районі справді утворює природні печери, а відтак і неймовірні пейзажі. Завітайте сюди ввечері, дочекайтесь заходу сонця - і гарантовано матимете чудове завершення чергового туристичного дня.

Ще одна природна перлина цього регіону, не дуже відома туристам - ущелина Авакас, що знаходить у 25 км на північний захід від Пафоса. Прогулянка тут подарує вам незабутні враження - але не забудьте одягти зручне взуття, адже стежка, яка проходить ущелиною, в'ється між струмком і валунами.

Зазирнути по той бік

Для того, щоб знайомство з Кіпром виявилось максимально повним, ми вирішили здійснити поїздку на турецьку частину острова - до так званої Турецької Республіки Північного Кіпру. Де-юре це самопроголошене державне утворення не визнає жодна країна, окрім Туреччини, але де-факто турецька і грецька частини острова живуть окремо, розділені так званою "Зеленою лінією" - буферною зоною, яку охороняє контингент збройних сил ООН.

З практичної точки зору подорож з грецької на турецьку частину острова для туристів не становить проблеми - формальної заборони кіпрської влади на такі поїздки немає, а проїхати кордон ви зможете досить швидко і без затримок. Єдина витрата для такої автомобільної подорожі - купівля турецької страховки на машину, яка є обов'язковою і коштуватиме вам 20 євро.

До Північного Кіпру ми поїхали через місто Нікосія, яке є столицею одночасно і грецької, і турецької частини острова, де воно носить назву Лефкоша. Демаркаційна лінія проходить прямо посеред міста, і біля неї виникає досить моторошне відчуття від навколишніх порожніх вулиць, напівзруйнованих будівель і загального занепаду.

Втім, після перетину кордону, уже на турецькій частині, розумієш, що життя тут триває, хоч і трохи відрізняється. Перша відмінність, з якою стикаєшся і Північному Кіпрі - це гроші, адже тут замість звичних євро використовують турецькі ліри. Втім, у грошового питання є й позитивний бік - ціни на турецькій частині острова є нижчими, ніж на грецькій.

З Нікосії ми рушили до Кіренії, або Гірне - міста на північному узбережжі острова. Воно є туристичною столицею Північного Кіпру і приваблює любителів пляжного відпочинку кришталево чистим морем - навіть у портовій частині міста вода була на диво чиста і прозора, що зустрінеш нечасто. Серед історичних пам'яток головне місце посідає Кіренійський замок.

Після Кіренії ми проїхали вздовж узбережжя на схід, щоб відвідати ще одне місто турецької частини Кіпру - Фамагусту, або Газімагусу. У місті збереглись пам'ятки готичної архітектури, однак колишні християнські собори нині перетворились на мечеті, що може викликати певний дисонанс.

Оглядову поїздку на Північний Кіпр реально можна здійснити за один день - що ми, власне, і зробили. Для більш глибокого знайомства, звичайно, вам знадобиться більше часу - так само це стосується і острова загалом.

Кіпр має унікальне поєднання природних і рукотворних пам'яток на відносно невеликій території, тож навіть за тижневу відпустку ви зможете отримати море вражень і бажання повернутися туди знову - і цей острів безумовно знайде, чим вас здивувати.

Новини на цю ж тему