У сусіда України проблеми з Газпромом

Газпром обіцяє на Новий рік кіно і газ, але історія говорить про різні сюрпризи
Image caption Газпром обіцяє на Новий рік кіно і газ. Якими ж насправді виявляться подарунки?

У Польщі 1 січня 2010 "газ буде" - запевняє заступник прем'єр-міністра Польщі Вальдемар Павляк. Але російська газета "Известия" пише, що новий рік може принести й відновлення "газової війни" - з провини власне Польщі, яка "затягує переговори з Росією щодо нового договору про газ".

Ситуація навколо польсько-російської газової угоди стає все більш напруженою, нагадуючи деяким оглядачам українсько-російські газові непорозуміння.

Як повідомляє польське телебаченя tvn 24, "Угоди, підписані між PGNiG (польською нафтогазовою компанією - ред.) і "Газпромом", припускають, що до 2037 Польща буде купувати в Росії 10,2 млрд. кубометрів газу на рік. У той же час було підписано угоду між польським і російським урядами. За словами міністра Вальдемара Павляка, обидві компанії вже парафували угоду, уряд також погодився. Павляк, однак, стверджує, що хтось хоче зірвати переговори".

В чому проблема?

Image caption Вальдемар Павляк (крайній зліва) бачить у газових справах саботаж

Проте польський віце-прем'єр несподівано оголосив, що Польща не узгодить газові контракти остаточно, поки польська PGNiG і Газпром не погодяться щодо "питань, пов'язаних із попередніми й майбутніми виплатами". Серед невирішених питань пан Павляк згадав запізнення з оплатою газового транзиту до Німеччини з боку російсько-польської компанії ЄврРосПолГаз, а так само можливість зниження цін Газпромом у майбутньому.

У схемі, дещо подібній до колишньої української, транзитна компанія ЄврРосПолГаз є спільною власністю польської компанії PGNiG та Газпрома, кожен з яких має 48% акцій компанії. Ще 4% належить компанії GasTrading, яку польський уряд хоче вивести зі складу акціонерів транзитної компанії.

Image caption Польська компанія має 48% у спільному підприємстві - але GasTrading має ще 4 відсотки

Вальдемар Павляк також твердить, що з польського боку під час чутливих переговорів з росіянами був, як він сказав, "саботаж", і що польська сторона отримала неправильну інформацію щодо оптових цін на газ у Західній Європі. Це начебто зробило переговори легшими для росіян, які оскаржили неправильні дані, сказав Павляк, і додав, що відповідальних було звільнено і щодо них почато слідство.

Звідки надійде газ?

Корінь нинішніх польських проблем із газовим постачанням сягає неспроможності РосУкрЕнерго постачити 2,3 мільярдів кубометрів газу на рік, пише польська Газета Виборча. Газета також пише, що побудова газопроводу "Північний Потік", який транспортуватиме газ напряму в Західну Європу під Північним морем, тепер фактично погоджена.

Газета цитує аналітика зі східно-європейських газових питань Міхаїла Корчемкіна, який сумнівається, що Росія матиме досить газу для заповнення двох труб "Північного Потоку". Корчемкін твердить, що поки незрозуміло, чи новий газогін працюватиме впівсили, чи перебере на себе частину транзиту, який зараз іде через Україну і Польщу. Якщо це станеться, вважає він, це може означати банкрутство транзитного бізнесу в Польщі й Україні.