Туркменистан продаватиме газ Ірану

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад відвідує Туркменистан, куди він прибув на церемонію відкриття нового газопроводу, яким туркменська нафта постачатиметься до Ірану.

Цей проект дозволить Туркменистану вдвічі збільшити обсяги експорту газу до Ірану, але куди важливіше те, що новий газотранспортний маршрут допоможе покласти край спадщині радянських часів, якої Туркменистан прагне позбутися.

За винятком невеликого газопроводу до Ірану, відкритого наприкінці 1990-их, всі інші свої трубопроводи Туркменистан успадкував від часів, коли був складовою Радянського Союзу.

І всі трубоповоди вели на територію Росії. Внаслідок цього майже весь експорт туркменського газу здійснювався до або через територію Росії.

Альтернатива Росії

Москва від цього вигравала, диктуючи ціни на газ, який вона закуповувала в Туркменистану. Однак тепер туркменський уряд отримує вагомий важіль на переговорах зі своїми клієнтами, зокрема, російським Газпромом.

У середу Туркменистан відкриває другий трубопровід до Ірану, а кількома тижнями раніше було відкрито газопровід до Китаю. Обидва ці проекти диверсифікують маршрути експорту туркменського газу.

Через зростання конкуренції Росія була змушена погодитися на нову формулу "європейської ціни" на туркменський газ, починаючи із 2010 року. Хоча точну ціну не називають, однак зрозуміло, що Туркменистан від цієї угоди виграє.

Через низький попит на природний газ у Європі і зростання ціни туркменського газу компанія Газпром скоротила обсяги палива, яке вона закуповує в Туркменистані, з 50 до 30 мільярдів кубометрів.

Однак Туркменистан уже невдовзі зможе компенсувати втрату експортних обсягів до Росії. В найближчому майбутньому Китай і Іран закуповуватимуть у Туркменистану вдвічі більше газу, ніж Росія.