Україна в системі Міттал

Сталевиробництво в Україні
Image caption Сталевиробництво в Україні

Світова економіка поступово оговтується від кризи, а разом із нею і одна із провідних галузей - металургія - заявив в інтерв"ю World Business Аддітья Міттал - виконавчий директор найбільшої металургійної компанії світу Arcelor Mittal, син та спадкоємець застновника металургійної імперії Лакшмі Міттала. Компанія, яка має свої активи у 20 країнах світу, зокрема, і в Україні, де Arcelor належить Криворізькій металіргійний комбінат, планує, що цього року вона продовжить нарощувати виробництво. Хоча, як визнає Аддітья Міттал, темпи відновлення не є такими швидкими, як хотілося б:

Міттал -Так, це правда. Звісно, галузь потроху відновлюється від значного спаду, добру половину 2009 року наші потужності були завантажені лише на 57%. Добра новина полягає у тому, що весь четвертий квартал минулого року ми працювали вже на рівні у 70%, і наші прогнози свідчать про те, що у першому кварталі нового року ми зможемо довести завантаженість потужностей до 75%. )

Бі-Бі-Сі – на ринках панує відчуття, що виробництво у металургії так і не досягло прийнятного рівня. Ми все ще бачимо загрозу від скорочення виробництва у цій галузі...

Міттал – Так, це правда. Звісно, галузь потроху відновлюється від значного спаду, добру половину 2009 року наші потужності були завантажені лише на 57%. Добра новина полягає у тому, що весь четвертий квартал минулого року ми працювали вже на рівні у 70%, і наші прогнози свідчать про те, що у першому кварталі нового року ми зможемо довести завантаженість потужностей до 75%. Тобто, очевидно, що ми виробляємо більше сталі, ми відчуваємо, що відновлення світової економіки вже розпочалося. Але, незважаючи на це, відновлення є досить повільним, а відтак, у 2010 році буде багато викликів та ризиків.

Бі-Бі-Сі – Очевидно, що відновлення світової економіки відновить здатність споживачів купувати більше холодильників чи машин, тобто, товарів, у яких багато металу. Ви є виробниками цього металу. Наскільки ви впевнені у тому, що відновлення економіки надасть поштовх для відновлення і металургійної галузі?

Міттал – Я особисто дуже сподіваюся на це. І ми це бачимо вже зараз. Ми спостерігаємо за зростанням продажів у авто індустрії – споживачі дійсно почали купувати більше машин. У США у другій половині минулого року продажі зросли на 11%. У Європі, якщо взяти дані рік до року, то грудневі продажі були на 16% більшими, аніж у 2008 році. Очевидно, що споживачі почуваються більш упевненими щодо того, у якому напрямку рухається світова економіка. Ми це відчуваємо і за зростанням обсягів замовлень від наших клієнтів-автовиробників, і, як результат, ми починаємо збільшувати виробництво сталі.

Бі-Бі-Сі – Всередині самої металургійної галузі також відбуваються цікаві процеси, зокрема, з огляду на динаміку цін на сировину – коксівне вугілля чи руду. Що є кращим для вашої компанії – фіксовані ціни чи спотовий ринок?

Міттал – Ми віддаємо перевагу фіксованим цінам. Коли ви збираєтеся купити машину, вам не дуже сподобалося б, якби ціна на неї змінювалася кожного місяця. Через те, що вартість сталі складає суттєву частину вартості авто, ми маємо гарантувати сталі ціни на метал впродовж року.

Бі-Бі-Сі – Тобто, під час щорічних переговорів із трьома найбільшими постачальниками сировини – Rio Tinto, BHP Billiton та бразильська Vale - ви сподіваєтеся вийти на якісь фіксовані ціни, можливо, навіть, дещо нижчі?

Міттал – Гадаю, дискусія щодо цін залежить від співвідношення попит-пропозиція. Наші інтереси полягають у встановленні фіксованої ціни, яка відповідає інтересам металургійної галузі, а також є гарантією стабільних цін для наших клієнтів, і, в кінцевому підсумку, стабільності на споживчому ринку.

Бі-Бі-Сі – Ви, безперечно, у багатьох сенсах, є гордістю Індії. Вашу родину розцінюють як флагман, як приклад того, чого можна досягти завдяки підприємливості. Але багато хто може спитати: розкажіть нам про свої інвестиційні плани у цій країні...

Міттал – У нас дуже амбітні інвестиційні плани в Індії. Ми плануємо збудувати металургійний комбінат, який став би прикладом нових технологій для всієї галузі. Ми розпочнемо, фактично, із порожнього місця. Ми також розглядаємо можливості розташування сталеливарного підприємства із потужними гірничозбагачувальними потужностями у різних індійських штатах. Ми просуваємося вперед. Звісно, оформлення права власності на родовища та землю забирає певний час. Але ми дуже віддані просуванню наших інтересів саме в Індії.

Бі-Бі-Сі – Крім того, Україна також починає грати ключову роль у діяльності вашої компанії. Відомо, що перед Україною стоять багато викликів, і перед вами так само...

Міттал – Україна є частиною Arcelor Mittal вже майже 3 роки. Це чудова компанія із чудовими потужностями. Ми вважаємо, що у неї є чудові перспективи. Очевидно, впродовж останніх країна проходить через етап політичної нестабільності, але, будемо сподіватися, що із завершенням виборів, ми побачимо більше стабільності в Україні.

Бі-Бі-Сі – Відомо, у Південні Африці у вас виникли серйозні складності. Можливо, ви навіть дещо применшуєте серйозність проблеми, коли вас, фактично, звинувачують у встановленні фіксованих цін. Наскільки ці проблеми можуть вплинути на діяльність вашої компанії загалом у світі?

Міттал – Гадаю, Південна Африка є країною, що розвивається. І, як така, вона наводить досить унікальні аргументи. Ціни на сталь визначаються не нами, а світовим ринком. Як ми бачили у 2008 році, зростання цін на енергоносії призводить до зростання цін на сталь. Звітно, країнам, що розвиваються, важко платити такі ціни. Саме від цього і витікають ці звинувачення, але жодне із них не було доведено у законному порядку.

Бі-Бі-Сі – Але, здається, ви дещо шкодуєте, що прийшли до Південної Африки? Врешті, ця країна не є ключовою у діяльності вашої корпорації?

Міттал – Ні, ми не шкодуємо про Південну Африку. Вона є вагомою частиною діяльності нашої корпорації. У нас там є дуже хороші активи, потужності, які виробляють метал, зокрема, і на експорт. І, якщо порівнювати стан цих комбінатів до нашого приходу і зараз, абсолютно очевидним стає прогрес у їх діяльності. Якщо вам цікаво, то до нашого приходу акції компанії коштували близько 60 рандів, а зараз вони зросли до 100 рандів. Оце і демонструє ті покращення у вартості виробництва, якості та доданій вартості продукції, який відбувся із південноафриканськими металургійними компаніями після приходу Arcelor Mittal.

Бі-Бі-С - Tinto у Китаї звинувачено у дачі хабара та порушенні комерційної таємниці. За таких умов досить важко вести бізнес у Китаї, чи не так? Якою є ваша думка про бізнес у Китаї, бо, безперечно, ваша компанія має там свої інтереси?

Міттал – Гадаю, що в Китаї є дуже важливим розуміти і поважати місцеву культуру і оточення. Вони дуже нервово ставляться до випадків, коли іноземці перебирають контроль над стратегічними активами чи компаніями. І для нас це також є перманентним викликом. Ми є власниками мінори тарного пакету акцій у двох китайських металургійних компаніях. Ми постійно перебуваємо у діалозі та дискусіях із китайським урядом, намагаючись збільшити нашу частку. Є певна нервозність щодо нашої кінцевої мети, а вона полягає лише у тому, аби мати кращу сталеливарну компанію, і нічого більше. Проте непорозуміння існує, і це ускладнює зростання, просування та інвестиції у китайську промисловість.

Бі-Бі-Сі – Ви кажете “нервозність” – чи побоюєтеся ви самі того, що може статися під час вашого візиту до Китаю? Можливо, може йтися про ваш арешт?

Міттал – Ні, ніякої нервозності. Я навіть нещодавно був у Китаї, і був дуже радий відвідати цю країну. Гадаю, ми не зробили нічого незаконного у Китаї, а відтак, нам вдасться уникнути арештів.

Бі-Бі-Сі – Так, але цих людей звинувачують тому, що вони володіють інформацією щодо переговорів з обох боків. Ви так само можете опинитися у такій ситуації?

Міттал – Я би не хотів коментувати деталі цієї справи. Нам досить складно судити, що ці 4 особи робили у Китаї. Жодному із наших співробітників ніколи не висували звинувачень, і ми вважаємо, що наша діяльність цілком відповідає закону.

Бі-Бі-Сі – Але, все ж таки, бізнес у Китаї є нелегкою справою. Один із нюансів співробітництва стосується впливу політики на бізнес. Утім, зрештою, на це треба звертати увагу у будь-якій країні, чи не так?

Міттал – Так, навіть у Європі. Якщо ви пам’ятаєте справу про злиття Arcelor Mittal, яка мала багато політичних чинників. Але, у певному сенсі, і є сутністю світової сталеливарної промисловості. Бо ця галузь має величезний вплив на зайнятість, на те, як розташовано капітал на території певної країни, на рівень індустріалізації країни. Що стосується нашої територіальної присутності, то я із гордістю можу сказати, що нині ми присутні у 20 країнах світу. Люди усвідомлюють, що Arcelor Mittal є лідером цієї галузі, а також партнер, якому можна довіряти, який дбає про інтереси громади та довкілля, і так воно і має бути.