ЄВФ: нове джерело допомоги для Києва?

Міністр фінансів Німеччини Вольфґанґ Шобле повідомив про те, що Німеччина і Франція розмірковують над ідеєю створення європейської версії Міжнародного валютного фонду.

Оглядач Бі-Бі-Сі з питань економіки Ендрю Вокер вважає, що підтримка ідеї створення Європейського валютного фонду з боку уряду Німеччини, як виглядає, викликана фінансовою кризою в Греції. Хоча реалізувати її досить швидко не вдасться з тим, аби допомогти грецькій фінансовій кризі. Радше мова про те, аби дати раду чи, ще краще, запобігати майбутнім кризам у єврозоні.

Image caption Євро наздожене долар США?

Наразі подробиць ідеї Європейського валютного фонду небагато. Але міністр фінансів Німеччини Вольфґанґ Шобле говорив про агенцію, яка мала б механізм втручання на зразок тих, що їх має Міжнародний Валютний Фонд.

Про те, навіщо європейцям свій власний валютний фонд, Бі-Бі-Сі розпитала економічного експерта Національного банку України Андрія Гайдуцького. Він сказав, що мотивів, власне, у європейців щодо створення такого фонду є декілька. З паном Гайдуцьким розмовляла Ольга Бетко.

Андрій Гайдуцький: Загалом можна сказати, що є 5 ключових моментів, чому міністр фінансів Німеччини запропонував створити Європейський валютний фонд. Перший - це підтримка гуманітарної валютної політики на європейському континенті, тобто Євросоюз хоче, незалежно від своїх американських, китайських та інших колег, розвивати євровалюту. Другий - Європейський валютний фонд має стати основним порадником з контролю над дефіцитом платіжного балансу європейських країн, а дефіцит платіжного балансу в подальшому буде збільшуватись. Третій - це запобігання процесів, подібних до тих, що ми вже маємо в Греції, мали в Ісландії і, скоріше за все, можемо мати в Португалії та Іспанії.

Бі-Бі-Сі: Я, чесно кажучи, вважала, що це якраз на першому плані в ініціаторів цього фонду…

Пов'язані одним євро

Андрій Гайдуцький: Знаєте, вже дійшло до того, що це питання стало ключовим. Я думаю, що ЄС у своїх таємних розмовах обговорював можливість створення валютного союзу. Але ситуація в Греції загострилась вже до того, що це питання почало обговорюватись масово. І четвертий пункт - це все ж таки Євросоюз хоче, щоб платежі базувалися у євро, на відміну від МВФ, де платежі базуються хоча і в СДР, але фактично, вони базуються у доларах США. Тобто, ЄС хоче, щоб резерви все ж таки в євро базувалися. І останнє - це ЄС хоче, щоб валютний ринок зберігався в євро. На жаль, сьогодні весь валютний ринок, тобто всі кошти, які вкладають в акції та облігації, вони вкладають саме в доларах США. ЄС хоче, щоб у зоні євро всі платежі в акціях та облігаціях теж зберігалися в євро. Тобто, так звана сильна конкуренція має бути саме доларів США.

Бі-Бі-Сі: Але все ж таки повертаючись до Греції і, можливо, до інших країн, які теж можуть опинитися на межі дефолту. Власне, Греція - чому вона не могла скористатися допомогою вже існуючого Міжнародного валютного фонду?

Андрій Гайдуцький: Фактично, Міжнародний валютний фонд поставив вимоги, яких повинна була досягти Греція для того, щоб отримати допомогу. Тобто, ситуація така сама, як в Україні. Підвищення цін на газ, зменшення соціальних витрат, а Греція зараз собі цього дозволити не може, так само, як Україна. Там і політичні, і економічні питання, тому ЄС відмовився допомагати. А Греція думала, що їй допоможе Євросоюз і Європейський центральний банк. На жаль, Німеччина першою сказала, що допомагати Греції не буде.

Бі-Бі-Сі: Очевидно, можна зрозуміти, все ж таки є бажання Німеччини та Франції створити якусь фінансову надструктуру, щоб кожного разу з власної кишені не рятувати, умовно кажучи, греків, або тих, хто може бути наступним - іспанців, фінів, португальців…

Андрій Гайдуцький: Давайте поговоримо не про те, як рятувати, а як запобігти таким ситуаціям.

Знайомтесь, - ЄВФ!

Бі-Бі-Сі: Взагалі для кого планується оцей новий Європейський валютний фонд (якщо він, звісно, буде створений)? Лише для країн Єврозони чи Євросоюзу, чи ще ширше? Себто, такі країни, як Україна, могли б ним скористатися?

Андрій Гайдуцький: Я думаю, що це буде значно ширше, ніж Європейський Союз. Це будуть країни Європи і, можливо, це буде такий формат, як запропонував Саркозі рік чи два тому. Тобто, країни ЄС плюс східні країни Європи і плюс країни Північної Африки з'єднати у євро-середземноморське співтовариство. Я думаю, вони є потенційними учасниками нового Європейського валютного фонду.

Бі-Бі-Сі: Тобто, наскільки я розумію з Ваших слів, таким потенційним позичальникам, як Україна, наявність ще одного валютного фонду може бути вигідною. Тобто, якщо, скажімо, МВФ не дає гроші чи виставляє надто жорсткі вимоги, то можна піти до Європейського валютного фонду, так?

Андрій Гайдуцький: В принципі, так. Це реально. Адже Україна вже зверталася не тільки до МФВ, але й до Японії зверталася, і перемовини були з Росією, але зараз пожвавлення стосунків саме з ЄС. І я думаю, що опора Євросоюзу була б таки доречною для України.