Нафтогаз і Газпром не об'єднуються

Україна відкинула пропозицію російського прем'єра Владіміра Путіна об'єднати державні компанії Газпром і Нафтогаз.

Президент України Віктор Янукович в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заявив, що об’єднання українського Нафтогазу та російського Газпрому можливо лише на паритетних засадах із доступом України до активів Газпрому пропорційно до того, що Газпром хоче контролювати в Україні: "Я би сказав, що ми це питання добре розуміємо, ми розуміємо, що його неможливо зробити 50 на 50, тому що Газпром ніколи не погодиться на це, і Росія не погодиться. Це такий своєрідний жарт. А що стосується об'єднання на будь-яких інших умовах, то це неможливо".

Image caption Газпром - компанія з куди більшими активами, ніж Нафтогаз

Українські експерти вважають, що подібне об’єднання не буде вигідним для України, адже Росія навряд чи допустить українську сторону до своїх нафтогазових активів. Екс-президент Віктор Ющенко та екс-прем’єр Юлія Тимошенко назвали можливе об’єднання Нафтогазу та Газпрому “зрадою” національних інтересів України.

Тим часом у Москві відбулися переговори між українським міністром енергетики Юрієм Бойком та керівником російського Газпрому Алексеєм Міллєром, під час якої, за словами пана Міллера, "дещо конкретніше" обговорювалася можливість злиття компаній. Керівник Газпрому також заявив, що об’єднання двох компаній є "цілком прагматичним рішенням": "Ця ідея зумовлена спільною історією розвитку газової галузі наших країн, зокрема – спільним газовим комплексом, створеним ще за часів СРСР. Тому природно, що модернізація ГТС України має йти у тісному зв’язку із розвитком Єдиної системи газо забезпечення Росії. Українська ГТС від початку була створена для транспортування російського газу до Європи. А, як відомо, будь-яка труба є цінним активом лише тоді, як вона заповнена газом".

Водночас Алексєй Міллер наголосив, що ідея злиття Нафтогазу та Газпрому жодним чином не пов’язана із створенням консорціуму з модернізації української ГТС, який нині активно пропонує українська сторона.

Утім, ще вранці четверга український прем’єр Микола Азаров заявляв, що Київ і досі не отримав від Москви якихось конкретних пропозицій щодо об’єднання українського Нафтогазу та російського Газпрому. Та пропозиція вперше була озвучена наприкінці квітня російським прем’єром Володимиром Путнім під час засідання україно-російської міжурядової комісії у Сочі. Члени української делегації назвали ту пропозицію "несподіваною".

Водночас Микола Азаров повідомив, що до липня цього року український уряд розраховує завершити переговори щодо участі Росії та країн ЄС у модернізації української ГТС: “Ми розпочали переговори, як із Росією, так і з ЄС, повертаємося до ідеї газотранспортного консорціуму, і, перш за все, маємо на увазі вкладення необхідних ресурсів у повну заміну труб та створення більш потужних компресорних станцій, аби збільшити обсяги прокачки газу.”

За словами українського прем’єра, це є особливо актуальним питанням для України з огляду на наміри Росії побудувати два газопроводи – Північний та Південний потоки, аби оминути українську територію. Разом із тим, як представники російського керівництва, так і Газпрому неодноразово заявляли, що альтернативні шляхи постачання газу до Європи є для Росії пріоритетними завданнями, і що за жодних умов Москва не має намірів відмовлятися від будівництва Південного та Північного потоків.

Утім, навіть у самій Росії існують думки, що ці проекти є певним “блефом” російського керівництва, спрямованим на те, аби змусити Київ бути більш поступливим під час газових переговорів з огляду на загрозу втратити серйозні обсяги російського газу, що транспортується до Європи. Зокрема, один із російських опозиціонерів Борис Нємцов назвав Північний потік “безглуздям”, а Південний потік – “аферою,” зазначивши, що як для заповнення першого, так і для другого трубопроводів у Росії бракує ресурсів газу.