Аудит попереднього уряду проведе компанія зі США

Український уряд долучив американську компанію Trout Cacheris для проведення перевірки діяльності попереднього уряду від 2008 року до першого кварталу 2010, який очолювала Юлія Тимошенко.

Image caption Юлія Тимошенко, проти якої заново відкрито карну справу, каже, що нова влада переслідує її з політичних мотивів

Відповідну постанову про це уряд ухвалив ще 5 травня.

Прем’єр-міністр Микола Азаров пояснив такий вибір тим, що ця компанія має хорошу репутацію та досвід роботи із резонансними кримінальними справами щодо фінансової діяльності державних органів різних країн:

"Підписано угоду із достатньо авторитетною компанією, у якій працюють колишні працівники міністерства юстиції США. Прямі збитки, яких зазнала Україна, тільки за минулий рік – близько 100 мільярдів гривень. Невже цієї цифри недостатньо, аби люди за це відповіли? Проте ми хочемо, аби не тільки ми дійшли до таких висновків, але й що б міжнародні аудитори ознайомилися із цими матеріалами, і дали свої оцінки".

Пан Азаров також вважає, що результати розслідування, яке здійснить незалежна іноземна компанія, стануть певним прецедентом, і будуть сприяти появі "табу" на нецільове використання бюджетних ресурсів представниками української влади.

Крім того, урядовці кажуть, що у Trout Cacheris немає і не було жодних комерційних інтересів в Україні, а відтак, її розслідування буде незаангажованим.

Водночас ця компанія співпрацює із іншими фірмами, зокрема, із Kroll International. Ця детективна фірма у 2001 році після шестимісячного розслідування заявила, що тодішній український президент Леонід Кучма є непричетним до зникнення і вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Депутат від нині опозиційної Нашої України та екс-міністр юстиції Роман Зварич заявив, що ретельно вивчивши сайт Trout Cacheris, він дійшов висновку, що ця фірма опікується "виключно карно-процесуальним законодавством", що жодної згадки про будь-яку аудиторську діяльність цієї компанії там немає.

За словами Романа Зварича, Trout Cacheris свого часу захищала інтереси президента Конго, якого у світі визнали як диктатора, американського конгресмена Вільяма Джефферсона, якого звинувачували у шахрайстві, а серед клієнтів фірми були фігурант уотергейтского скандалу Джон Мітчел та Моніка Левінські, через справу якої американському президенту Білу Клінтону ледве не оголосили імпічмент.

Про подібну "клієнтуру" компанії, яка буде провадити аудит діяльності українського уряду, раніше повідомляли і у БЮТ.

Кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі у Вашингтоні каже, що співголова фірми Боб Траут раніше захищав політиків, яких звинувачували у відмиванні грошей.

Голова адміністрації Президента України Сергій Льовочкін сказав, що задача такого багатовекторного аудиту - "не схопити когось за руку, а зрозуміти реальний стан в економіці і за його підсумками розробити рекомендації".