Чому банки відмовляються купувати євро?

євро

Панічні настрої на світових валютних ринках, пов'язані із різким падінням курсу євро, поступово поширюються і в Україні, де у багатьох банках чи обмінних пунктах відмовляють в обміні євро на гривні.

При цьому НБУ нагадує комерційним банкам, що отримавши свої ліцензії, вони брали на себе зобов'язання здійснювати всі операції, включно із обміном євро, а банки кажуть, що не будуть брати на себе валютні ризики тих, хто колись вирішив заощаджувати у європейській валюті.

"Різкі рухи"

Оглядачі ж застерігають проти «різких рухів» на хвилі панічних настроїв, але очікують стабілізації ситуації лише після того, як у Європі визначаться із чіткими кроками, спрямованими на порятунок проблемних країн зони євро.

Від початку року європейська валюта втратила майже 8% до кошику валют розвинених країн світу, і понад 15% - відносно американського долара. Як пише впливовий бізнесовий часопис The Wall Street Journal, песимізм щодо євро тепер висловлюють не тільки хеджеві фонди чи брокери, але й довгострокові інвестори та центральні банки різних країн світу.

Зокрема, російський Центробанк скоротив частку євро у своїх валютних резервах на 3%, а Центральний банк Південної Кореї, валютні запаси якого складають близько 270 мільярдів доларів, оголосив у травні, що боргові проблеми країн зони євро суттєво знижують привабливість цієї валюти як резервної.

Утім, є і такі, що користуються золотим правилом фінансистів «купувати дешево, продавати дорого» - наприклад, радник голови Центробанку Китаю, одного з найбільших гравців на світовому валютному ринку, резерви якого перевищують 2 трильйони доларів, заявив, що Китай і надалі диверсифіковуватиме свої валютні резерви, зокрема, і в євро.

Назвався банком... Національний банк України також уперше від лютого цього року вирішив вийти на ринок, аби купити євро. Утім, не стільки для того, аби придбати європейську валюту за нижчою ціною, скільки для того, аби подати певний сигнал валютному ринку, адже останніми днями майже всі великі українські банки відмовляються купувати євро, посилаючись на відсутність гривні. З цього приводу НБУ навіть розіслав банкам телеграму такого змісту:«НБУ на основі моніторингу стану готівкового валютного ринку України відзначає тенденцію щодо окремих необґрунтованих відмов з боку уповноважених банків, фінансових установ у здійсненні валютно-обмінних операцій з євро.»

У Нацбанку також наголошують, що відповідно до отриманих банками ліцензій на здійснення банківських операцій, зокрема, і валютно-обмінних, банки зобов'язані забезпечувати надання послуг клієнтам. І хоча через зміни курсу євро валютні запаси НБУ за кілька останніх днів зменшилися на 100 мільйонів доларів, в українському центробанку і надалі вважають євро перспективною валютою, що стикнулася із тимчасовими проблемами.

Водночас, як твердить голова асоціації комерційних банків Олександр Сугоняко, банки, як ніхто інший, усвідомлюють, що найближча перспектива для євро є зовсім не райдужною, а відтак, не хочуть брати на себе покриття збитків тих, хто свого часу вирішив заощаджувати у євро, а тепер хоче позбутися цієї валюти.

Олександр Сугоняко:«Людина купила Євро і вирішила заощаджувати у цій валюті. Тобто, людина довіряла, що з євро, з єврозоною, з країнами єврозони все буде в порядку. Зараз все не в порядку. Люди хочуть позбутися євро, тому що курс падає. А за якою ціною ці євро має брати банк, який знає, що сьогодні він заплатить за нього одну ціну, а назавтра євро ще більше впаде, і банк програє? Він на себе має брати ризики? Банки не можуть брати на себе збитки всіх тих, хто вклався у євро і тримає їх у себе вдома.»

Ціна паніки

Голова банківської асоціації радить тим, хто має зайві євро, не намагатися їх продати, особливо саме зараз, на піку панічних настроїв, а витратити їх на поїздку до Європи або на покупку європейського авто.

Image caption Динаміка зміни курсу євро щодо долара США

Не намагатися позбутися євро саме зараз радить і експерт інвестиційної компанії Astrum Investment Management Костянтин Литвин. Попри те, що про перспективи євро зараз не можна сказати нічого оптимістичного, саме зараз варто трохи зачекати - хоча б того моменту, як ринки дещо заспокояться. А станеться це лише тоді, коли буде зрозуміло, що Європа знайшла конкретний шлях подолання нинішніх проблем, каже він.

Костянтин Литвин:«Паніка, паніка, паніка - що я вам можу ще сказати? Міжнародні інвестори панікують, продають євро, бо не бачать шляху вирішення проблем у єврозоні. Я не думаю, що на нас чекає повний колапс євро, як про це вже кажуть деякі оглядачі. Просто зараз зовсім незрозуміло, як усе розвиватиметься надалі. Саме через оці страхи, невизначеність і відбувається паніка. І як завжди при панічних настроях на ринку, спочатку все продають, а потім вже розбираються, що до чого. Звісно, банки не приймають євро, бо назавтра воно ще на 3% впаде. А з іншого боку, пересічні українці бачать, як падає євро, і теж намагаються його продати. А у банків у самих цього євро вже більш ніж достатньо. Тому у короткостроковій перспективі здавати євро на таких панічних настроях не варто. А коли все більш-менш стабілізується, тоді спробувати продати, бо у довготерміновій перспективі все досить сумно виглядає.»

Виглядає також, що це розуміють і пересічні українці. Із десятка опитаних на вулиці в Києві, більшість заявили, що зароблених коштів не вистачає для того, аби мати якісь валютні заощадження. Ті ж, хто таки розжився доларами чи євро, намагається диверсифікувати свої ризики:«Зберігаю навпіл - у євро, доларах та гривні. Оця нестабільність трохи лякає, але ми не будемо продавати євро, ми сподіваємося на стабілізацію ринку.»