Аудит Тимошенко: ревізія чи залякування?

Тимошенко біля Генеральної Прокуратури
Image caption Проти Тимошенко також порушили карну справу

Опозиція вважає перевірку діяльності уряду Юлії Тимошенко, ініційовану чинним урядом, частиною ланцюга подій, спрямованих на залякування і тиск на опозицію. БЮТ також називає своїх перевіряльників некомпетентними.

Однак, влада на чолі із президентом та прем’єром твердить, що перевірка попереднього уряду потрібна, аби знати причини того поганого стану справ в українській економіці, який вони успадкували.

"Комплексний аудит"

«Нам доводиться починати, як кажуть, із низького старту. Без перебільшення, минулий рік був найскладнішим для сучасної України. Ми вирішили провести комплексний аудит державних фінансів, до якого залучаються міжнародні компанії,» - саме поганим станом української економіки, відповідальність за яку після виборів перебрала на себе нова влада, пояснив потребу перевірки діяльності попереднього уряду президент Віктор Янукович.

Такі ж пояснення потреби в аудиті діяльності уряду Юлії Тимошенко дає і її наступник на посаді прем’єра Микола Азаров.

Поки аудит Тимошенко готує американська компанія, голова Рахункової палати Валентин Симоненко заявив у четвер, що її уряд 2009 року "з грубими порушеннями" використав понад 1 млрд. гривень резервного фонду.

За словами пана Симоненка, 70% коштів резервного фонду спрямовувалися на заходи, не пов’язані з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.

Голова Рахункової палати повідомив, що результати аудиту передані в Кабінет міністрів та Генеральну прокуратуру.

Image caption Григорій Немиря: Вуха цього політичного замовлення стирчать настільки високо, що не помічати їх неможливо.

Раінше Григорій Немиря, один із чільних представників Блоку Юлії Тимошенко, і віце-прем’єр в її уряді, твердив, що Юлія Тимошенко ніколи не була проти аудиту своєї діяльності на посаді прем’єра.

Утім, пан Немиря звертає увагу на те, що раніше йшлося про залучення до цієї перевірки таких міжнародних фінансових інституцій як МВФ та Світовий банк, а також відомих аудиторських фірм, проте на початку травня стало відомо, що новий уряд без проведення конкурсу винайняв не дуже відому американську фірму Trout Cacheris.

Читати: як обирали аудитора для Тимошенко

Навіть сама компанія визначає себе, як юридичну фірму, що спеціалізується на судових справах, а не на перевірці державних фінансів – каже Григорій Немиря:

Image caption Плато Качеріс представляв у суді Моніку Левінскі

«Trout Cacheris не є аудиторською фірмою. Основною спеціалізацією Trout Cacheris є судові справи. В штаті цієї компанії немає людей, які спеціалізуються на податковому або бюджетному консультуванні. Таким чином, така компанія не може за визначенням надати аудиторський висновок. У цієї компанії немає репутації у світі аудиторів. Всі висновки за результатами так званого аудиту фірми Trout Cacheris, як непрофесіонала у сфері аудиту, можуть і будуть підставлені під обґрунтований сумнів.»

Крім того, представник БЮТ і член попереднього уряду Григорій Немиря звертає увагу, що визначення фірми, яка надаватиме урядові послуги з аудиту за бюджетні кошти, тобто, за кошти платників податків, відбулося без конкурсу, на якому, теоретично, могли б перемогти інші, поважніші і компетентніші компанії.

До того ж, певні питання у представників опозиції викликають і клієнтура самої Trout Cacheris, серед яких Моніка Ленінські, відома за справою про спробу імпічменту президента США Біла Клінтона, чи президент Конго Деніс Сассу-Нгуессу, якого міжнародні правозахисні організації називають диктатором, а також субпідрядники, серед яких Akin Gump, яка є лобістською фірмою із клієнтурою у Росії, і Kroll, яка свого часу доводила непричетність президента України Леоніда Кучми до смерті журналіста Георгія Гонгадзе.

"До вас їде ревізор"

Водночас заступниця керівника президентської адміністрації Ганна Герман каже, що заяви представників опозиції про, буцімто, нефаховість аудиторів діяльності уряду Юлії Тимошенко свідчать лише про те, що у пані Тимошенко є причини непокоїтися з приводу перевірки, а також про бажання отримати вигідних для себе аудиторів:

"До вас їде ревізор. Вам все одно – звідки він їде, чим він досі займався, як його звати. Ви знаєте, що він у вас нічого не знайде, бо ви нічого не вкрали. Але якщо люди чогось бояться, то вони починають шукати собі ревізорів. Мені здається, що якщо людина має чисте сумління, їй все одно, хто прийде її перевіряти. Тому я би говорила, що тут такі, знаєте, чисто тривоги Юлії Володимирівни, які мають під собою непрості підстави, того, що вона розуміє, що в діяльності її кабінету міністрів не все було чесно, і не все було прозоро, і вона хотіла би мати тут свого ревізора. Це моя така, знаєте, думка, як обивателя, як громадянина, а не людини, яка розуміється на ревізорах. Я не розуміюся на ревізорах, бо я готова, так само, мабуть, як і ви, до будь-якого ревізора. Приходьте, дивіться і перевіряйте."

Крім того, як кажуть у президентській адміністрації, аудит діяльності уряду Тимошенко має стати прецедентом, який сформує традицію перевіряти, у якому стані передає країну попередня влада своїм наступникам.

"Тиск і залякування"

Натомість у опозиції немає сумнівів, що аудит діяльності уряду Тимошенко, доручений маловідомій американській фірмі, є ще однією ланкою у ланцюгу подій, який Григорій Немиря називає спробою тиску і залякувань опозиції.

Серед інших і відновлення карної справи проти Юлії Тимошенко за звинуваченням у спробі підкупити суддю, і порушення кримінального розслідування проти двох депутатів від НУНС – Андрія Парубія та Юрія Гримчака у зв’язку із подіями у Верховній Раді під час ратифікації угоди про подовження перебування російського флоту в Криму.

За кілька днів після того, як Генеральний прокурор звернувся до Верховної Ради із поданням про зняття депутатської недоторканості із цих парламентарів, за спробу отримати хабар було затримано сестру одного із депутатів.

Влада: це - перевірка "зловживань"

Своє слово вже сказало і Головне контрольно-ревізійне управління, керівник якого Петро Андрєєв заявив про існування матеріалів, які, начебто, свідчать про багатомільйонні крадіжки бюджетних коштів, здійснені попереднім урядом.

Зокрема, йдеться про процес рекапіталізації банків, а також діяльності Нафтогазу.

Одночасно із цією заявою стало відомо про те, що СБУ затримала колишнього тимчасового адміністратора одного із рекапіталізованих попереднім урядом банків – Родовід банку.

Крім того, заступниця Генерального прокурора Тетяна Корнякова заявила про порушення кількох кримінальних справ проти колишніх посадовців Міністерства житлово-комунального господарства, які працювали в уряді Тимошенко.

За словами пані Корнякової, справи порушені за звинуваченнями у халатності, а ще перед тим Генеральна прокуратура порушила справу за фактом зловживання бюджетними коштами, отриманими від продажу квот на викиди парникових газів у 2009 році.

Все це, як каже Григорій Немиря, екс-віце-прем’єр, а нині опозиціонер, нагадує йому події у Задзеркаллі:

«Міністр фінансів зробив обмовку за Фрейдом, коли він сказав «ми запросили американську прокурорську компанію.» Чи не нагадує вам ця ситуація Алісу в Країні чудес, коли спочатку запрошують прокурора, а потім проводять аудит. Вуха цього політичного замовлення стирчать настільки високо, що не помічати їх неможливо.»

Новини на цю ж тему