Європейські ринки знову лихоманить

Франкфуртська фондова біржа

На європейських біржевих ринках спостерігається різке падіння через боргову кризу на континенті. Впали ціни на європейські і азійські цінні папери, особливого удару зазнали акції банків, основні індекси у Лондоні, Парижі та Франкфурті втратили від 2,5% до 3%.

Курс євро знизився до $1.22. Ці падіння пов′язують з подальшою стурбованістю урядовими боргами, слабким економічним зростанням та можливою нестабільністю деяких банків в єврозоні.

Також зростає занепокоєння про те, що європейські проблеми можуть негативно вплинути на світове економічне одужання від минулорічної рецесії. Раніше подібне падіння спостерігалося на азійських біржевих ринках, що також віддзеркалило політичну напругу на корейському півострові.

Економічний кореспондент Бі-Бі-Сі Ендрю Вокер відповідає на запитання про причини такого становища на ринках.

Чи можна пов'язати теперішнє падіння цін на біржах зі звичайними коливаннями, наприклад, типовим падінням активності перед літніми відпусками?

Ендрю Вокер: Це не просто коливання на ринках, які відбуваються регулярно. Існує справжня і серйозна стурбованість інвесторів, особливо, але не лише стосовно країн, які використовують євро. Вони стурбовані тим, що буде з урядовими боргами і у деяких випадках це непосильні борги. Вони побоюються, що, даючи раду цим боргам, уряди можуть призвести до сповільнення економіки, а отже зменшення прибутків компаній та підприємств в єврозоні. Також існує стурбованість кількома банками, які можуть зазнати збитків і можливо навіть збанкрутувати, бо деяким з тих банків винні гроші неплатоспроможні уряди. У випадку Іспанії це, наприклад, проблеми банків пов'язані з різким падінням цін на нерухомість і в результаті - багато банків зазнають збитків.

Чимало людей напевне досі вважали Європу дуже надійним місцем для фінансової та економічної діяльності. Невже теперішні проблеми єврозони з'явилися зненацька і нізвідки? Як банки та уряди могли втрапити в таку халепу?

Ендрю Вокер: Те, що ви говорите про надійність, обережність і стабільність фінансів та бізнесу напевне дійсно притаманне частині Європи - зокрема північноєвропейським країнам - скандинавським країнам, Фінляндії, Німеччині також. Але цього не можна сказати про деякі південноєвропейські країни. Наприклад, Греція та Португалія роками дозволяли собі величезні бюджетні дефіцити. В Іспанії та Ірландії проблеми спричинені бумом в галузі будівництва нерухомості, який раптово зупинився. Для двох останніх країн це де певної міри несподіванка, хоча дехто виступав з застереженнями раніше. Але в інших випадках мова йде про невідповідне ведення деякими урядами бюджетних справ. А у випадку Греції державні фінансові справи виявилися гіршими, ніж вони звітували - власне вони вводили решту світу в оману.

Що більше турбує інвесторів: "хвороба" чи "ліки", які використовуються? Що гірше: борги урядів і збитки банків, чи те, що уряди різко скорочують видатки і таким чином можуть спричинити сповільнення своїх економік?

Ендрю Вокер: Інвестори стурбовані і хворобою і ліками. У випадку таких країн, як Греція, можливо Іспанія , Ірландія і, можливо, навіть Італія, де державний борг виріс до небезпечних розмірів, і де без певних поправок уряди просто можуть виявитися неплатоспроможними, тут інвестори згодні з необхідністю дій задля виправлення становища. Але вони також визнають, що такі кроки можуть бути у найближчій перспективі болісними і безболісних виходів з того становища немає. У випадку Греції мова може йти про перенесення виплат певних частин боргу чи інші зміни.

Про ринки можна чути суперечливі думки. З одного боку ринки - біржі називають найкращим барометром стану економіки, бо інвестори уважно стежать за справами і можуть навіть передбачати напрямок розвитку подій. З іншого боку доводиться чути і про панічні, ірраціональні дії на біржах. Яка ваша думка?

Ендрю Вокер: Очевидно, що в минулому і не так давно були випадки, коли біржі помилялися. Наприклад, ринки не помітили вчасно, що ціни на нерухомість у США зростали занадто швидко і занадто високо. Так. Біржі деколи помиляються. Але біржі свідчать про потребу кроків - можливо, запровадження певних правил та вимог, щоб стримати апетити до ризику у деяких операторів на фінансових ринках. Особливо, якщо ризикують з грошима платників податків чи інвесторів-власників акцій.

Який ваш прогноз. Чи дасть Європа раду своїм проблемам швидко? Чимало українців, наприклад, вагаються чи спродувати їм євро і скуповувати долари.

Ендрю Вокер: Зараз, якщо дивитися на перспективи обмінного курсу, імовірність того що євро впаде вища, аніж імовірність того, що воно зростатиме. Але цей прогноз базується на рівні побоювань в межах єврозони. Я не даю порад щодо інвестицій.