Фондові ринки падають: що далі?

біржа

Акції українських підприємств та індекси фондових бірж стрімко падають третій тиждень поспіль. Впродовж минулого тижня індекс Української фондової біржі обвалився на понад 24%.

У вівторок - перший робочий день після вихідних - акції українських підприємств і надалі стрімко знецінювалися. Лише за перші 10 хвилин роботи індекс Української фондової біржі втратив 9%.

Схожі події, але у поміркованішому варіанті, відбулися і на ПФТС - Позабіржовій фондовій торгівельній системі.

У вівторок падіння індексу ПФТС склало 6.15 %. Водночас президент ПФТС Ірина Зоря каже, що це падіння треба бачити у ширшому контексті, і звертати увагу також і на зростання ринку, яке передувало нинішнім подіям: «Український ринок акцій дійсно падає протягом усього травня. Почав він падати разом із закордонними ринками, але падає сильніше, ніж вони. Але весь час до травня ринок зростав. При чому у першому кварталі поточного року ми встановили рекорд - наш ринок, за даними агенції Bloomberg, посів перше місце, випередивши Естонію, Румунію, Латвію та Угорщину. Тому експерти вже давно говорили про можливість так званої «корекції» ринку, коли ціни дещо відходять назад. По-друге, ми падаємо тому, що усі падають. І третє, чому ми падаємо дійсно набагато сильніше, ніж закордонні ринки, тому що ми маємо перехідну економіку, економіку, що розвивається, а такі різкі зміни - волатильність - це ознака економік, що розвиваються.»

Вірус глобалізації

Учасники ринку та оглядачі погоджуються у тому, що головні причини падіння українського фондового ринку знаходяться поза межами України. Серед цих причин називають нестабільність світових ринків - від Японії та Кореї до США, величезні проблеми країн євро зони та самої європейської валюти, і, головне, незрозумілість перспектив розвитку ситуації, що з цим пов'язана.

За таких умов інвестори забирають свої гроші з фондових ринків, зокрема, і з українського - каже керуючий директор, голова департаменту місцевих торгових операцій інвестиційної компанії Dragon Capital Дмитро Тарабакін: «Якщо подивитися на ринки, і те, що відбувається там, зрозуміло, що це дуже сильно підриває довіру до ринків в принципі як таких. Багато інвесторів, які інвестують у фонди, що інвестують в Україні, вони якраз знаходяться у тих країнах. І зрозуміло, що якщо люди втрачають гроші на своєму ринку, то природньою реакцією інвесторів - фізичних чи юридичних осіб - є максимально створювати ліквідність під час такої турбулентності. Всі зараз цитують Кейнса, який казав, що ринок може залишатися нераціональним довше, ніж ви можете залишатися ліквідними. Тому сьогодні багато людей вибирають просто гроші, і навіть менше грошей, ніж цінні папери, тому що незрозумілість - це найгірше, що може бути на ринку.»

Українська специфіка

З іншого боку, каже Дмитро Тарабакін, треба враховувати і особливості українського фондового ринку, «незрілість» якого призводить до великих коливань як при падінні, так і при зростанні.

Він також вважає, що наразі інформація про падіння акцій відомих банків чи великих металургійних підприємств в Україні не повинна непокоїти пересічних українців, адже ринки можуть досить швидко «відіграти» падіння, а саме падіння не пов'язано із реальними проблемами у діяльності цих підприємств чи банків.

Проте у перспективі падіння фондових ринків, якщо воно триватиме, не може не відбитися на економіці: «Поки що паралелі між реальним станом ризикованості банку та його ціною, на щастя, немає. Тому що ціна сьогодні визначається не фундаментальними показниками, а виключно ліквідністю і необхідністю ліквідації позиції. У більшості випадків це стосується і промислових підприємств, тому що більшість із цих підприємств мають розписані замовлення до кінця року. Я не думаю, що якась значна частина цих замовлень буде скасована через те, що відбувається зараз.»

Голова департаменту аналітики інвестиційної компанії Astrum Юрій Белінський також твердить, що останні події на українському фондовому ринку, передусім, пов'язані із глобальними тенденціями, проте амплітуда його реакції є більшою, аніж на розвинених ринках: «Українські ринки набагато більш волатильні, ніж розвинені ринки: якщо розвинені ринки під час цієї корекції впали десь на 10%, то українська біржа впала вже відсотків на 40.»

Хто постраждає

Пан Белінський також вважає, що при нерозвиненості фондового ринку в Україні, при тому, що зовсім небагато із українців є власниками акцій, при тому, що в Україні відсутнє таке явище, як інвестиції пенсійних фондів у фондовий ринок, його падіння чи зростання - клопіт для дуже не багатьох власників та торгівців акціями: «Кількість звичайних українців, які зараз торгують акціями, зараз складає від 2 до 3 тисяч осіб. І взагалі, насправді торгівля акціями є певною спекуляцією. Це ризикована річ. Вона може бути, і останні півроку вона таки була дуже прибутковою. Але я думаю, що всі дрібні інвестори здебільшого розуміють, наскільки це ризиковано, і що треба розуміти, коли купувати, а коли продавати.»

Ірина Зоря, президент ПФТС - найбільшого фондового майданчика України - вважає, що на події на українському фондовому ринку треба звертати увагу, але вплив цих подій на життя пересічних українців поки що є досить обмеженим: «Для пересічного громадянина поки що нічого страшного не відбувається. Якщо у нього є акції Укрнафти, то 31 грудня 2009 року вони коштували 168 гривень, а зараз вони коштують 186 гривень. Якщо він є акціонером банку Аваль, знову таки, вартість акцій була 25 копійок, а зараз - 32 копійки. Тобто, якщо він хоче продати свої акції, він все одно може продати їх за більшою ціною, ніж вони коштували всього чотири місяці тому. На це потрібно звертати увагу. Безумовно, це є індикатором розміру ринку і стану економіки. З іншого боку, це є природою таких ринків, і тому боятися цього не потрібно - пересічному громадянину.»