Що Україна обіцяє МВФ в обмін на кредит?

Глава МВФ Домінік Строс-Кан
Image caption Глава МВФ Домінік Строс-Кан

Український уряд передав Раді директорів МВФ текст меморандуму про співпрацю з Міжнародним Валютним Фондом, однак текст цього документу поки що утаємничено.

Що саме український уряд обіцяє Міжнародному Валютному Фонду в обмін на отримання кредиту, невідомо.

Cума першого траншу теж достеменно невідома: єдине, про що віце-прем'єр Сергій Тігіпко таки повідомив журналістів - обсяг і терміни надання першого траншу для України планується визначити 28 липня під час засідання ради директорів МВФ.

Про текст меморандуму щодо співпраці з Міжнародним валютним фондом можна здогадуватись з окремих повідомлень представників уряду. Одне з них - ухвалення непопулярного рішення про 50%-ве підвищення цін на природний газ для населення. Про цю вимогу МВФ повідомлялося ще на початку цього року - з вуст урядовців це прозвучало офіційно тільки цими днями.

Image caption Сергій Тігіпко, віце-прем'єр міністр України

Наступний крок - пенсійна реформа, яка теж обговорюється вже кілька місяців.

Віце-прем'єр Сергій Тігіпко вже повідомив, що буде підвищення пенсійного віку, щоправда, не уточнив коли. Він запевняє, що у вересні на розгляд МВФ буде представлений чіткий і детальний план реформи. Очікується, що уряд зрівняє пенсійний вік чоловіків і жінок, і він становитиме 65 років.

Однак одним із найголовніших питань залишається бюджетний дефіцит, який цього року, за прогнозами, буде становити 50 мільярдів гривень.

Для того, щоб отримати кредит, Україна також домовилася приватизувати державні компанії і отримати за це мільярд доларів надходжень у бюджет. Перш за все, мова йде про Одеський припортовий завод і найбільшу телекомунікаційну компанію "Укртелеком".

Володимир Дубровський, експерт Центру соціально-економічних досліджень "Case Україна" прокоментував Бі-Бі-Сі, чи зможе Україна отримати мільярд доларів за свої підприємства:

Image caption Володимир Дубровський, експерт Case Україна

Володимир Дубровський: Я вважаю, що отримати 1 мільярд доларів, а це 8 мільярдів гривень, - цілком реально. І це закладено у бюджеті, там навіть записано 10 млрд грн від приватизації. Але за умови, що приватизація буде відбуватися дійсно прозоро. Але які з них будуть приватизуватися, сказати складно, тому що, приміром, стосовно приватизації Одеського припортового разом із терміналом є багато питань. І невідомо, чи така приватизація може відбутися.

Бі-Бі-Сі: А тут ще вказується у повідомленні аґентства Блумберґ, що в уряді дуже розраховують на приватизацію теплоелектростанцій.

Володимир Дубровський: Так, теплоелектростанції можливо приватизувати, і напевно це буде зроблено. Я б сказав, що приватизувати генерацію більш природньо, ніж приватизувати обленерго, які були приватизовані наприкінці 1990-х років.