Проект податкового кодексу: дубль два

Уряд оприлюднив новий проект Податкового кодексу і запропонував його до обговорення всією громадою.

Попередній проект, розроблений урядом, пройшов перше читання у парламенті, але був жорстко розкритикований як учасниками ринку, так і експертами.

Image caption Податковий тиск зросте?

Передусім, критика стосувалася посилення податкового тиску на бізнес та розширення прав податківців. Згодом і президент Віктор Янукович заявив, що не підпише новий Податковий кодекс у тому вигляді, як його було підготовлено до другого читання у парламенті.

Утім, і новий проект кодексу, запропонований урядом, не скасовує низку пунктів, що викликали критику попереднього проекту.

Зокрема, новий проект передбачає, що максимальна ставка податку для підприємців-фізичних осіб, які обрали спрощений механізм сплати податків, буде підвищена із 200 до 600 гривень. При цьому “майновий ценз” для підприємців, які хочуть сплачувати податки за спрощеною процедурою, знижено із 500 тисяч гривень річного обігу до 300 тисяч гривень. У попередньому варіанті Податкового кодексу уряд передбачав збільшення утричі зборів до Пенсійного фонду, які мають сплачувати підприємці-“спрощенці.”

У новому проекті Податкового кодексу також зберігаються такі головні податки, як податок на додану вартість, ставку якого пропонується поступово зменшити з 20% до 17% до 2014 року, та податок на прибуток підприємств, ставка якого зменшується з 25% до 20%.

Водночас у проекті відсутня озвучена раніше ініціатива повернутися до прогресивної шкали оподаткування доходів громадян, - пропонується залишити її незмінною у 15% незалежно від доходів.

Новим проектом не передбачається і запровадження ще однієї широко обговорюваної пропозиції - введення податку на нерухомість та розкіш.

Разом із тим, новий проект передбачає запровадження туристичного збору, який мають сплачувати готелі, кемпінги, санаторії, посередницькі фірми, які здають житло в оренду. Розробники нового варіанту Податкового кодексу вважають, що це сприятиме розбудові туристичної інфраструктури в Україні. Проте, як уже зазначають оглядачі, кінцевим платником туристичного збору будуть туристи.

Оприлюднюючи проект нового Податкового кодексу, уряд закликав учасників ринку та експертів надавати свої пропозиції на сайт Державної податкової адміністрації. Раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що розробляючи новий проект Податкового кодексу, урядовці спробують знайти компроміс між інтересами бізнесу та бюджету:

“Приблизно місяць ми чекатимемо від бізнесу пропозиції до цього варіанту. Потім ще раз розберемося і подивимося – спробуємо знайти баланс між необхідністю створити умови для інвестицій і необхідністю збирати податки.”

Уряд має доопрацювати новий варіант Податкового кодексу до 5 вересня - і знову подати його на розгляд Верховної Ради.