В.Лисицький: Податковий кодекс не допомагає 'локомотивам' економіки

В Україні лунає багато критичних зауважень на адресу проекту податкового кодексу, який кілька днів тому запропонував уряд.

Image caption У Києві протестували проти нового податкового кодексу

Власний проект податкового кодексу пообіцяв представити і віце-прем'єр Сергій Тігіпко. Його соратниця Олександра Кужель повідомила, що робочу групу, яку очолює пан Тігіпко, ігнорували під час підготовки документу.

Економічний експерт Віктор Лисицький вважає, що влада не виділяє кілька пріоритетних напрямків, які могли б слугувати своєрідними локомотивами української економіки.

Чим не сподобалися панові Лисицькому пропозиції Кабінету міністрів Миколи Азарова?

В.Лисицький: Вони не створюють сприятливі режими розвитку наших конкурентних переваг. А до наших конкурентних переваг я би в першу чергу відніс увесь агропромисловий комплекс, море-господарський комплекс, тому що Господь Бог поселив нас на березі Чорного моря, і я би відніс інформаційні технології.

А далі я ще назвав би вищу технічну освіту, на ній можна заробляти дуже непогано. По-п'яте, я додав би житлове будівництво.

Бі-Бі-Сі: Якою має бути податкова система, щоб ті галузі розвивалися?

В.Лисицький: Не може бути однакових рішень для всіх цих комплексів. Якщо говорити про суднобудування, дуже мені близьке, то тут не варто знімати податкове імпортне мито і податок на додану вартість при імпорті машинного обладнання і устаткування, яке не виробляється в Україні.

І зрештою, ми навіть писали про те, що готові обмежитися буквально кількома десятками позицій. Сюди мають потрапити головні двигуни, як Україна ніколи не виробляла, штурманське обладнання, гідрокласичне та інше.

Якщо говорити про вищу технічну освіту, то там абсолютно інше потрібно робити. Треба просто створити різні бюджетні преференції для вищих технічних закладів для того, щоб вони будували сучасні європейського типу гуртожитки і відповідно могли залучити студентів європейських країн. Вища технічна освіта на експорт є дуже ефективною.

Image caption Суднобудівну галузь вважають одним з локомотивів української економіки

Бі-Бі-Сі: Тобто ви вважаєте, що держава має в тих галузях, які вона вважає пріоритетними, збирати менше грошей у вигляді податків, щоби вони могли розвиватися.

В.Лисицький: Держава цих грошей у цих галузях сьогодні просто не збирає. Я, як колишній слюсар-монтажник судновий з мого рідного Чорноморського суднобудівного заводу, бачу, що мої колишні кролеги працюють зараз у Росії, монтують там авіаносець, замість того, щоб працювати тут у нас.

А чому вони в нас не працюють? Тому що завозити до нас головний двигун і все до нього не вигідно, і наші заводи в основному будують судна без головних двигунів, робочі залишаються без роботи, їдуть у Росію, Польщу, Емірати.

Держава тут нічого не втрачає, якщо поміняти режим оподаткування, тоді ці роботи починають виконуватися, робочі отримують заробітну платню, вони сплачують 15 відсотків від зарплати, всі відрахування в пенсійний фонд, у фонд соціального страхування і таке інше.