Газ знову є чинником української політики

Уряд хоче переглянути ціни на імпортований з Росії газ. Ці слова напередодні пролунали з вуст прем'єра Миколи Азарова, який намагався пояснити, чому всередині Україні зростають комунальні тарифи та ціни на газ.

Влада і опозиція досі шукають винних у тому, що платити українцям доведеться більше. Хоча всередині України майже не лишилося тих, хто сумнівався б – угоди з Росією справді потрібно переглянути.

Image caption Дискусії про ціну газу знову на порядку денному.

Хто винен, що газ дорогий?

"Песніонери не сплачуватимуть більше 10% свого доходу", - відкриваючи засідання уряду, прем'єр Микола Азаров намагається заспокоїти українців. Він переконує, що зростання цін на газ та комунальні послуги не позначиться на їхньому добробуті. Пан Азаров пояснює: його уряд йде на цей крок вимушено через угоди, які укладала Юлія Тимошенко.

"Тільки харківські угоди, підписані Президентами України і Росії, дозволили знизити ціну на газ на 100 доларів за 1 тис. кубометрів, і "звести кінці з кінцями", уникнути бюджетного й економічного колапсу," - вважає Микола Азаров. - "І це також факт діяльності нової влади. Ми ставимо за мету переглянути вкрай невигідну для України угоду з Російською Федерацією, і наполегливо будемо переконувати наших російських партнерів в необхідності це зробити."

З чільних представників влади про зростання тарифів говорить переважно прем’єр. Президент Віктор Янукович утримується від коментарів. За висновками соціологів, підвищення цін на газ погано впливає на рейтинги влади.

Image caption Зростання цін на газ всередині України змушує уряд шукати виправдання.

Для Юлії Тимошенко ця тема – один з найважливіших пунктів для критики. От приміром, що вона сказала, виступаючи на мітингу до Дня Незалежності:

"Ви пам’ятаєте, як перша велика зрада – харківські угоди привела до того, що 60% людей вірили, що харківські угоди зі здачею Криму – це перемога, добро і дешевий газ!? Але сьогодні, коли в людей запитали, то залишилося тільки 29% тих, хто продовжує залишатися наївними і вірити в ці слова Януковича!" Плакати з «газовими» гаслами, очевидно, будуть і біля Верховної Ради. 7-го вересня під стіни парламенту Юлія Тимошенко скликає акцію протесту.

Харківські угоди проти угод Тимошенко

Втім, мало хто з експертів називає угоду, яку Юлія Тимошенко на початку 2009-го підписала з російським прем’єром Владіміром Путіним, вдалою.

"Ціна на газ загалом для України є зараз найвищою. Уся Європа відмовляється від довготривалих контрактів, а в нас він висить." - каже енергетичний експерт Богдан Соколовський, який у Секретаріаті Президента Ющенка опікувався, зокрема, газовими питаннями

Він переконаний, що домовленості з "Газпромом" слід переглядати:

"Тому пріоритетом є перегляд формули. І відмова від принципу купуй або плати на такі великі, не потрібні Україні обсяги газу – 52 мільярди кубометрів на рік. Зрештою, запровадження принципу (на якійсь оптимальний обсяг) качай або плати за транзит газу."

Як домовитися з "Газпромом"

Переговори між "Газпромом" і "Нафтогазом" після нетривалої літньої перерви поновилися наприкінці минулого тижня. У Москві керівник мінпаливенерго Юрій Бойко зустрічався з головою російської газової монополії Алєксєєм Міллєром. Показовими є повідомлення прес-служб про їхню зустріч. Речники українського міністерства написали, що йшлося про завантаження української газотранспортної системи. А от прес-служба "Газпрому" повідомила – говорили про створення спільного підприємства разом з "Нафтогазом".

Провідний експерт центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що "Газпром" обов’язково намагатиметься "дотиснути" цю ідею у можливих переговорах про зменшення ціни:

"Газпром буде використовувати цей фактор. Він змушуватиме об’єднувати українську компанію НАК "Нафтогаз" під своїм управлінським контролем. Це відбуватиметься за допомогою цінового тиску. Тобто, ми погодимося внести певні зміни у формулу ціни, в тому числі змінити базову ціну. Але якщо ви погодитеся об’єднати НАК "Нафтогаз" із "Газпромом" так, як ми цього захочемо."

У середу німецька "Financial Times Deutschland" подала інтерв’ю одного з керівників "Газпрому" Алєксандра Медведєва. Росіяни, каже він, розраховують, що ціна газу в Європі за рік повернеться на докризові позначки. Тобто збільшиться вдвічі від сьогоднішньої. Хоча експерти і піддають сумнівам справедливість таких прогнозів.