Скільки українці платитимуть за газ?

Борг українців за спожиті комунальні послуги становить 8 мільярдів гривень - повідомив заступник міністра з питань житлово-комунального господарства Сергій Ласіков. Разом із тим, за даними Держкомстату, від січня цього року українці сплатили за комунальні послуги 101.9% від нарахованих за цей час сум.

Це означає, що українці не тільки повністю розраховуються за поточними рахунками, але й погашають заборгованість, яка, за даними того ж таки Держкомстату, в середньому становить 4 місяці. При цьому така динаміка розрахунків за комунальні послуги - на рівні, близькому до 100% - не є унікальним явищем цього року, а тому пояснити, звідки взялася багатомільярдна заборгованість, досить важко.

Ще важче пояснити, чому при майже стовідсотковій оплаті комунальних послуг населенням заборгованість підприємств теплокомуненерго за газ становить близько 60% - і куди зникає різниця.

Різні тлумачення

Як каже керівник енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін, частково це можна пояснити боргами населення за попередні роки, але більшу частину різниці утворюють бюджетні борги перед підприємствами ЖКГ, які, у свою чергу, є боржниками енергетичних підприємств.

Тим часом за інформацією опозиції, уряд готує до розгляду у парламенті законопроект, яким буде ліквідовано заборону на штрафи за несвоєчасну оплату комунальних послуг, яку було запроваджено у роки, коли в Україні стрімко зростала заборгованість із виплати зарплати.

Водночас ясності щодо того, скільки коштуватимуть комунальні послуги, принаймні, впродовж року, також немає. Як заявив в інтерв'ю 5 каналу міністр енергетики Юрій Бойко, після підвищення на 50% цін на газ для населення, українці платитимуть за газ стільки ж, скільки і росіяни:

Image caption Чи проковтне Газпром український Нафтогаз?

"Ми сьогодні маємо ціну на газ для населення, рівну до наших російських сусідів. Тобто, скажімо, якщо взяти Бєлгородську область і нашу Харківську, у нас рівна ціна на газ як для бєлгородців, так і для харків'ян. І ми не збираємося суттєво підвищувати ціни для населення, тому що ми виконали умови МВФ, і наші ціни вирівнялися із російськими, при тому, що Росія видобуває 600 мільярдів кубометрів газу, а ми - 20. Сьогодні у нас ціни на рівні росіян, і далі ми їх підвищувати не будемо."

Кому вірити?

Але і тут виникає низка запитань. Якщо, як твердить урядовець, відтепер українці та росіяни платять за газ однаково, то як пояснити логіку останніх заяв керівника російського Газпрому Олексія Міллера, що у разі об'єднання українського Нафтогазу із Газпромом, українці отримуватимуть газ за ціною, що не відрізнятиметься від внутрішньої російської?

Крім того, як узгоджується заява міністра енергетики Юрія Бойка про те, що ціни на газ для населення України більше не зростатимуть, із заявами віце-прем'єра Сергія Тігіпка про те, що чергове підвищення цін на газ на 50%, згідно із меморандумом про співпрацю з МВФ, відбудеться у квітні наступного року?

Як каже Володимир Саприкін, це не є першими неузгодженостями в енергетичних заявах урядовців. Він нагадує, що і весняні "харківські" домовленості - газ в обмін на флот - подавалися як спосіб запобігти зростанню цін на газ для населення:

Газ в обмін на...

Image caption Український і російський прем'єр-міністри бачать майбутню ціну по-різному

"Коли Росія зменшила нам ціну на 100 доларів за рахунок пролонгування базування Чорноморського флоту в Криму, то ми чули від найвищих українських керівників заяви про те, що підвищення цін на газ для населення не буде. Але з 1 числа минулого місяця ціни підвищилися на 50%, і згідно із Меморандумом про співпрацю з МВФ, чергове підвищення на 50% відбудеться у квітні наступного року. Отже, заяви вищих керівників тут суперечили дійсності. Щодо останніх заяв Міллера, то дійсно, ціна на газ для населення Росії складає трохи більше 60 доларів. Тому заява міністра енергетики України не є коректною, оскільки українці платять за газ удвічі більше. З іншого боку, заяви, що ціна на газ в Україні буде така сама, як у Росії, за рахунок створення СП у газовій сфері, також не зовсім адекватні, оскільки в Росії є програма приведення внутрішніх цін на газ у відповідність до експортних. Тобто, до 2016 року планується підвищити внутрішні ціни до того рівня, за яким російський газ продається на Заході. Отже, внутрішні російські ціни будуть нижчими ще кілька років, а ми, наскільки я розумію, маємо віддати нашу ГТС назавжди - от такий неадекватний обмін."

Тим часом чергова порція суперечливих енергетичних заяв пролунала і від керівників українського та російського урядів. Тоді як український прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що сподівається на успіх переговорів із Росією щодо перегляду газових контрактів, і зокрема, формули ціни на газ, російський прем'єр Владімір Путін заявив, що Росія і без цього вже надала Україні достатньо знижок на газ.

Новини на цю ж тему