Уряд остаточно визначився з Укртелекомом

Прем'єр-міністр Микола Азаров сподівається, що "Укртелеком" вдасться продати до кінця року. Урядовці вирішили повністю продати державний пакет акцій підприємства - 92,79%.

Image caption "Укртелеком" поки лишається привабливим для потенційних покупців, хоча й втрачає позиції на ринку фіксованого зв'язку.

"Рішення про приватизацію ухвалено. Я вже підписав відповідну постанову", - сказав Микола Азаров.

"Укртелеком" - переваги і недоліки

Компанія є монополістом на ринку фіксованого зв'язку - у неї 10,2 мільйона абонентів. З початку року "Укртелеком" втратив понад сто тисяч абонентів. Насамперед, через конкуренцію з боку мобільних операторів. Натомість, кількість користувачів широкосмугового доступу до мережі Інтернет зросла на 150 тисяч і сягнула майже мільйона абонентів.

У звіті про власну фінансову діяльність за 1-е півріччя 2010-го року "Укртелеком" повідомляє, що дохід компанії становив понад чотири мільярди гривень. За цим показником "Укртелеком" входить до переліку найбільших українських компаній. Також, за підрахунками міжнародної аудиторсько-консалтингової компанії "Делойт", "Укртелеком" опинився всередині рейтингу ТОП-500 найбільших компаній Центральної та Східної Європи.

Втім, за іншим показником - кількістю працівників - серед великих українських підприємств компанія поступається хіба що "Укрпошті". Це, на думку оглядачів, може бути серйозною пересторогою для інвесторів.

Директор інвестиційно-банківського департаменту інвесткомпанії Dragon Capital Максим Нефьодов зазначає, що "Укртелеком" міг би зацікавити стратегічного інвестора свою розгалудженою інфрастуктурою, ліцензією на зв'язок третього покоління та лідерством у сегменті широкосмугового інтернету.

Водночас, пан Нефьодов вважає, що "Ахілесова п'ята" "Укртелекому" - це не дуже ефективна операційна діяльність. У компанії завелика кількість персоналу, у неї є цілий ряд збиткових напрямків діяльності, які не мають довгострокових перспектив. Звичайно, якщо компанію продаватимуть з вимогою, наприклад, не скорочувати персонал хоча б у середньостроковій перспективі, або з вимогою підтримувати напрямки зв'язку, які принципово є непривабливими... Тоді, звичайно, ситуація буде менш цікавою для інвестора."

Хто купить?

Українські урядовці заявляють про бажання продати "Укртелеком" вже понад десять років. Протягом останніх років оцінки вартості компанії зменшуються.

Коли у 2006-му році Кабмін планував її продати, оцінки міністра транспорта та зв'язку Віктора Бондаря сягали 4 мільярдів доларів (на той час близько 20 мільярдів гривень).

Уряд Юлії Тимошенко намагався продати "Укртелеком" у 2008 році, залишаючи у власності держави 25%+1 акцію. Тоді лише початкова ціна пакету у 67,79% акцій компаній, який хотіли виставити на продаж, оцінювалася у 12 мільярдів гривень.

Голова Фонду держмайна Олександр Рябченко у вівторок сказав, що буде вважати приватизацію вдалою, якщо "Укртелеком" продадуть за 12 мільярдів гривень (приблизно $1,5 млрд).

Серед потенційних покупців економічні оглядачі зараз виділяють російські телекомунікаційні компанії. Також, відзначають, що ця приватизація могла б зацікавити західних операторів та компанії Японії і Південної Кореї. Втім, відзначають, що позмагатися за "Укртелеком" могла б, приміром, компанія СКМ найбагатшого українця Ріната Ахметова.

Після призначення навесні нового Кабінету Міністрів, урядовці заявляли про плани отримати 10 мільярдів гривень від приватизації.