Суд: підвищення тарифів у Києві незаконне

Підвищення тарифів на комунальні послуги у столиці з листопада минулого року визнано незаконним Шевченківським районним судом Києва.

Проте експерти припускають, що тарифи навряд чи знизять, а переплачені гроші навряд чи повернуть.

Постанова суду буде чинна вже наступного року, якщо на нього не подадуть апеляцію. Минулого разу так зробила Київська міська влада, відповідно, рішення суду досі не набуло чинності.

Поки що ж, вважають оглядачі, вартість комунальних послуг і зміна тарифів ніяк не впливає на якість послуг.

Андрій Биченко, директор соціологічної служби Центру Разумкова, наводить приклад із вартістю опалення та гарячої води: "Якби житло оснащувалося лічильниками гарячої води, які починають свою роботу лише при досягненні водою необхідної температури, тоді б постачальник послуги був зацікавлений у тому, щоб до квартири доходила саме гаряча вода."

За його словами, зміна тарифів не вплине на реальне тепло в домівках. Бо схема оплати, а разом з нею і технічне обладнання лишилося Україні з радянських часів. Нині пересічний українець платить, наприклад, за опалення чи водопостачання одну і ту саму суму, не зважаючи на те, чи достатньо теплі його батареї чи вода у крані.

Прикладом такого хаосу у сфері житлово-комунальних послуг експерт наводить гарячі батареї у жовтні під час аномально теплої осені в Україні, а потім, навпаки, зниження температури гарячої води і тепла у батареях, що припало якраз на прихід справжньої зими в Україну. Пан Биченко твердить, що постачальники житлово-комунальних послуг часто не відповідають стандартам якості, але ціни постійно підвищуються.

Така ж сама "незрозуміла" ситуація із іншими комунальним послгами - каже Андрій Биченко:

"Питання тарифів на житлово-комунальні послуги в Україні, і Києві зокрема, досить темне, бо ніхто ніхто не надає кошторису. І коли говорять про економічно обґрунтовані тарифи, теж незрозуміло звідки вони беруться."

У Київській міській раді теж нема згоди щодо тарифів на житлово-комунальні послуги. Опозиція твердить, що минулого року тарифи підвищили незаконно, і один із київських районних судів щойно це підтвердив. Наталя Новак, заступник голови фракції блоку Віталія Кличка, твердить, що якщо ніхто не подасть апеляцію, то вже наступного року буде перерахунок коштів за житлово-комунальні послуги і тим, хто переплатив, мають повернути гроші.

Проте ініціатори судового позову не сподіваються саме на такий розвиток подій:

"Це вже не перший, а другий суд, який ми виграли. Той суд теж ухвалив рішення на нашу користь, однак була подана апеляція на це рішення, і досі суд її не розглянув. У нас нема ілюзій, що з цим рішенням буде щось інакше."

Водночас експерти кажуть, що такі рішення більше схожі на ходіння по колу або PR-хід окремих політичних сил, який навряд чи відобразиться на кишенях українців. До того ж на закиди киян про дорожнечу житлово-комунальних послуг, мерія нагадує, що тарифи у столиці - одні з найнижчих з усіх українських міст. А поступове підняття тарифів, зокрема, підвищення ціни на газ для населення та теплових комунальних підприємств, є однією із вимог Міжнародного валютного фонду для надання наступного траншу.

Експерти твердять, що на тлі планування нового Житлового кодексу, проект якого вже викликав незадоволення серед українського населення, виглядає, що тарифи не знижуватимуться. До того ж, до оплати може додатися вже забута пеня за несвоєчасну сплату послуг. Крім того, у законопроекті міститься можливість виселення або переселення з квартири, а також кримінальна відповідальність за несплату комунальних послуг.