Бюджет на 2011 рік ухвалено у першому читанні

Image caption Ухвалення бюджету, як і багатьох інших законів в українському парламенті нагадує сеанс "одночасної гри" на електронній системі голосування

Державний бюджет України на наступний рік ухвалено у першому читанні. Як і переважна більшість голосувань у Верховній Раді за останні півроку, розгляд проекту бюджету тривав лише кілька годин.

"За" підготовлений урядом проект бюджету проголосували 275 депутатів.

Прем’єр-міністр Микола Азаров розраховує, що в цілому депутати схвалять бюджет на наступний рік 24 грудня.

Напередодні голова Верховної ради Володимир Литвин також висловив сподівання на те, що державний бюджет України буде ухвалено до Нового року.

"Думаю, у нас буде конструктивна розмова на фаховому рівні," - заявив спікер.

Законопроект передбачає, що наступного року український ВВП зросте на 4.5% при інфляції у 8.9%.

Напередодні лідер опозиційної політичної сили "Батьківщина", екс-прем’єр Юлія Тимошенко назвала цей проект бюджету "страшним," непрофесійним, а економічні показники, закладені у нього, нереалістичними. Вона також наголосила на порушенні процедури розгляду бюджету:

"Це страшний бюджет. Такого ще ніколи в країні за часи незалежності не було. Він приймається без програми соціально-економічного розвитку, без засад грошово-кредитної політики, без реальних макроекономічних показників," - заявила пані Тимошенко.

Водночас лідер "Фронту змін," депутат від НУНС і екс-міністр економіки Арсеній Яценюк вважає, що ухвалений депутатами проект бюджету не тільки передбачає витрати на органи влади, вже ліквідовані згідно із адміністративною реформою, але й суперечить деклараціям влади про скорочення витрат на утримання державного апарату в рамках цієї реформи:

"Витрати на Президента України і на Державне управління справами у 2009 році становили 817 мільйонів гривень, 2010-го - 947 мільйонів гривень, після цієї "реформи" на утримання Президента і його адміністрації передбачено - 1 мільярдів 344 мільйонів гривень, тобто удвічі більше, ніж два роки тому", - заявив пан Яценюк.

Депутат також зазначив, що за проектом бюджету-2011, лікування одного члена уряду обходитиметься країні в суму, яка передбачена на лікування 4026 громадян України. Крім того, пан Яценюк твердить, що витрати на утримання резиденцій і мисливських господарств високопосадовців збільшено у проекті бюджету країни на наступний рік на 50%. За його словами, зросли також витрати на перевезення вищих державних керівників: якщо у бюджеті-2009 на ці витрати було виділено 96 мільйонів, у 2010 році – 125 мільйонів гривень, то у проекті держбюджету на 2011 рік вже передбачено 190 мільйонів гривень.

Ще один опозиційний політик, і, так само, як Юлія Тимошенко та Арсеній Яценюк, екс-урядовець та учасник останніх президентських виборів Анатолій Гриценко, звертає увагу і на те, що через скасування змін до Конституції від 2004 року парламент втратив можливість контролювати виконання бюджету:

"Я хочу нагадати, що кілька місяців тому Янукович провів через Верховну Раду пакет із 32 законів, де кардинально посилив свої повноваження, зокрема, уряд отримав можливість змінювати бюджет протягом року без погодження з бюджетним комітетом, як це в нас завжди було. Тому та книжечка, яку приймуть депутати до кінця грудня, не має жодного значення. Уряд може її через 5 днів перерозподілити під новими структурами, потім ще новішими, потім – найновішими і так далі. Парламентський контроль за виконанням бюджету втрачений – оце головне."