Світовий банк за нові реформи в Україні

Світовий банк привітав "деякий поступ" у реформах в Україні, але закликав Київ до нових структурних перетворень в економіці. При цьому фахівці Світового банку вважають, що пенсійна реформа залишається для України "найбільш критичним нагальним викликом."

Експерти банку підрахували, що за 10 років в Україні на кожну особу, яка працює й сплачує внески у пенсійну систему, припадатиме один пенсіонер. Надалі це співвідношення швидко погіршуватиметься - вважають у Світовому банку.

При цьому вже зараз державні видатки на пенсії становлять рекордні 18% від ВВП, а високі ставки пенсійних відрахувань змушують роботодавців і робітників занижувати реальні зарплати. У Світовому банку вважають, що поліпшити ситуацію може підвищення пенсійного віку для жінок і подовження періоду внесків.

Водночас саме такі плани уряду, який спирається на поради МВФ та Світового банку, вже викликали спротив в українському суспільстві. Представники української опозиції також заявили, що при збереженні нинішніх демографічних тенденцій та тривалості життя в Україні у разі подовження пенсійного віку українці просто "не доживатимуть" до пенсії.

При цьому кошти, зекономлені державою від того, що певна кількість українців виходитиме на пенсію пізніше, не дозволять перекрити багатомільярдний дефіцит Пенсійного фонду.

Позитив кодексу

У Світовому банку також дали загалом позитивну оцінку новому Податковому кодексу, хоча й вказують на низку його недоліків. Фахівці банку вважають, що новий Податковий кодекс "містить низку позитивних елементів, проте окремі ключові проблеми податкової політики та адміністрування залишилися."

Зокрема, серед недоліків нового кодексу згадуються пільги окремим галузям, які, на думку Світового банку, "знижують базу податків на прибуток підприємств та податку на додану вартість."

Крім того, у звіті банку йдеться про те, що нова схема ПДВ для зернової та деревообробної продумкції діятиме як податок на експорт і в такий спосіб може загальмувати зростання у цих галузях.

Крім того, у Світовому банку критикують і відкладення реформи єдиного податку. Водночас саме звуження застосування спрощеної системи оподаткування, що передбачалися у проекті Податкового кодексу, підготовленому урядом, наразилися на жорстку критику і стали причиною масових акцій протесту дрібних підприємців по всій Україні.

В результаті окремі норми законопроекту, що стосувалися єдиного податку, були вилучені із кінцевого тексту Податкового кодексу. Утім, представники уряду та проурядової більшості у парламенті вже заявили про наміри повернутися до "врегулювання" проблеми із єдиним податком.

Прогноз

Фахівці Світового банку дещо змінили власний прогноз щодо зростання української економіки цього року, підвищивши його до 4,3% ВВП, і зберегли прогноз на наступний рік на рівні у 4%.

При цьому у Світовому банку відзначають, що зростання української економіки у третьому кварталі почало уповільнюватися: якщо у другому кварталі зростання становило 5,9%, то у третьому реальний ВВП зріс лише на 3.5%.

Це уповільнення експерти пояснюють меншим врожаєм зерна та зниженням зовнішнього попиту на український експорт. При цьому у Світовому банку вважають, що "існує значний потенціал для вищих показників економічного зростання і експорту у разі скасування експортних бар’єрів (таких, як експортні квоти на зерно) і вчасної виплати відшкодувань з ПДВ."