"Купуємо Укртелеком, щоб через 5 років продати"

У вівторок стало відомо, скільки за майже 93% акцій Укртелекому готовий запропонувати єдиний претендент на його приватизацію - компанія ЕСУ, дочірня компанія австрійської інвестиційно-фінансової корпорації ЕРІС.

Її пропозиція - 10,5 млрд і 10 гривень, тобто на 10 гривень більша за стартову.

Читати про конкурс із приватизації Укртелекому

Image caption Компанія ЕРІС присутня на інвестиційних ринках Східної Європи вже 20 років

Керуючий партнер австрійської компанії ЕРІС Петер Ґолдшайдер в інтерв'ю Бі-Бі-Сі розповів про наміри потенційного майбутнього власника Укртелекому, зокрема, чи готовий буде інвестор заплатити більше в разі вищої оцінки активів стратегічного приватизаційного об'єкта України.

Бі-Бі-Сі: Ваша компанія - маловідома загалу. Що ви можете сказати про себе та про вашу компанію ЕСУ, яка виступає офіційним покупцем Укртелекому?

Петер Ґолдшайдер: EПІК пов'язаний з Ураїною віддавна. Ми почали приблизно 15 років тому. Ми активно брали участь у заходах масової приватизації, у ваучерній приватизації. Ми інвестували в Кінто - це провідна компанія фінансових послуг, майже з часу заснування тієї компанії. Ми маємо багато досвіду інвестування в Україні та реструктуризації компаній. ЕПІК - це інвестиційно-торговий банк. З одного боку, ми - консалтингова фірма і зосереджуємося на приватизаційних і постприватизаційних проектах і класичному менеджменті та управлінні. Головними галузями, в яких ми керуємо компаніями, є енергетика, телекомунікації та фінансові установи. Ми були причетні до транзакцій на суму понад $20 млрд., маючи справи з усіма головними європейськими компаніями зв'язку.

Бі-Бі-Сі: Отже, ваша компанія - це інвестиційний банк, а для купівлі Укртелекому ви створили нове підприємство в Україні?

Петер Ґолдшайдер: Ні. Це не так. ЕСУ існує вже кілька років. Це абревіатура повної назви EPIC Services Ukraine. І ця компанія є найбільшою компанією телекомунікаційних послуг, у якій працюють кілька сотень людей. І серед наших клієнтів - Укртелеком, Утел, а також усі інші оператори мобільного зв'язку в Україні. Отже, ми працюємо на цілу галузь. ЕПІК та Укртелеком також віддавна співпрацюють. Упродовж років ЕПІК був консультантом ради директорів Укртелекому. ЕПІК надавав поради міжнародним компаніям AT&T, KPN, Дойче Телеком, коли продавали свої частки в УТЕЛ, коли ця компанія надавала послуги міжнародного зв'язку. Свого часу, коли були попередні спроби приватизувати Укртелеком, ЕПІК був офіційним оцінювачем активів Укртелекому. Отже, ми знаємо цю компанію дуже добре, ми знаємо галузь дуже добре. Ми дуже добре знаємо Україну.

Бі-Бі-Сі: То зараз ви би мали бути дуже задоволені тим, що залишилися єдиним претендентом на придбання Укртелекому і не маєте конкурентів. Це для вас ідеальна ситуація чи ви хотіли змагання?

Петер Ґолдшайдер: Насамперед, це для нас стало повною несподіванкою. Хоча ми знали, що багато європейських компаній не могли подавати заявки через умови аукціону, що забороняли брати участь y приватизації компаніям з державним впливом, а також компаніям з великою часткою контролю українського ринку. Але такі компанії, як МТС, офіційно заявили, що ціна Укртелекому мала бути близько 8 млрд. гривень. Тому ми вважаємо, що теперішня ціна - повна і щедра. Це очевидно не занижена ціна, якщо ми придбаємо компанію за вказану стартову ціну для аукціону.

Бі-Бі-Сі: Але зараз український уряд оголосив, що оскільки аукціону не буде, то призначатиметься новий оцінювач Укртелекому. Отже ціна може змінитися - ймовірно підвищитися?

Петер Ґолдшайдер: Саме так. Ціна може змінитися, але вона не може стати меншою оголошеної стартової ціни для аукціону. Отже, це нижня ціна. Очевидно, що нова оцінка може бути вищою. Тоді це залежатиме від нас, чи ми і далі захочемо купувати, чи ні. Ми вважаємо що теперішня ціна - повна. Той факт, що інших покупців не було, також може підтверджувати, що ціна висока. І не забуваймо, що в останні кілька років Укртелеком працював зі збитками. Тому ми вважаємо, що ціна - повна. Тому ми сподіваємося, що незалежна оцінка не призведе до значної зміни теперішньої ціни.

Бі-Бі-Сі: А інакше? Чи ви би відмовлялися від своєї пропозиції?

Петер Ґолдшайдер: В інакшому випадку нам би треба було схвалити нове рішення. Я вважаю, що ми добре проаналізували компанію. Наша пропозиція - реалістична. І я вважаю, що ми, дуже ймовірно, триматимемося тієї пропозиції, яку ми вже подали.

Бі-Бі-Сі: Зараз дуже вигідні обставини для придбання компанії зв'язку в Україні. В умовах глобальної кризи усе дешевше ніж, можливо, було би 10 років тому. З іншого боку, Укртелеком - це компанія, яка роками потерпала від браку інвестицій. Що ви думаєте про Укртелеком як підприємство, яке навіть не надає мобільних послуг? Де ви бачите потенціал?

Петер Ґолдшайдер: Я повинен вас виправити. Укртелеком надає послуги мобільного зв'язку, хоча це і маленькі обсяги, але вони існують. Крім того ми знаємо, що Укртелеком - єдиний власник ліцензії на 3G (мобільний зв'язок третього покоління). Тому ми вважаємо, що ця компанія має майбутнє. Ми вважаємо, що багато треба змінити і буде змінено після приватизації. Ми розуміємо, що це було би нелегко. Це компанія з величезним економічним значенням для України. З величезним соціальним значенням для понад 82 тисяч працівників Укртелекому. Розвиток країни важливий для регіону. Отож ми розуміємо, що всі ці передумови треба враховувати. Ми також мали би мати справу з іншими власниками.

Image caption Укртелеком потребує значних інвестицій

Бі-Бі-Сі: Серед потенційних напрямків розвитку Укртелекому зараз виглядає розвиток надання доступу до Інтернету. Ця галузь в Україні швидко зростає. Іншим можливим напрямком виглядає розвиток оптико-волоконних мереж. Чи ви би погодилися, що це два з головних напрямків розвитку компанії?

Петер Ґолдшайдер: Я би хотів вашого дозволу не вдаватися в подробиці нашої стратегії щодо компанії. Насамперед нам треба ще придбати компанію, і це ще зовсім не доконаний факт. Навіть якщо ми купимо компанію, то стратегію будемо обговорювати всередині з директорами і менеджерами. Лише тоді ми би змогли інформувати громадськість про те, яке ми бачимо майбутнє компанії.

Бі-Бі-Сі: Але ми вже маємо деяку інформацію. Наприклад, представники ФДМУ повідомили про ваші плани інвестицій в Укртелеком на наступні 5 років на суму 450 млн. гривень на рік...

Петер Ґолдшайдер: Як ви знаєте, нас просили не лише заплатити запропоновану ціну, а також подати технічну пропозицію, в якій ми подавали наші можливі інвестиційні плани. І ця оголошена цифра відповідає дійсності.

Бі-Бі-Сі: Нам доводиться чути, що західні інвестори називають Україну важким місцем для інвестицій. Що ви можете сказати з вашого досвіду? Як ви наважилися купувати таку велику компанію?

Петер Ґолдшайдер: Коли я почав приїздити в Україну регулярно, я завжди думав про те, що ця країна мала би мати краще майбутнє, ніж те, яке вона мала. Я вважаю, що багато проблем створені внутрішньо. Я сподіваюся на стабільні політичні умови, стабільний розвиток України поміж інтересами Європейського Союзу, Росії та інших сусідів. Україна - держава з величезними можливостями. І якби ціла країна працювала над втіленням тих можливостей, то ми побачимо світле майбутнє. Якщо ви поглянете на велику українську діаспору в США та Канаді, то ви побачите, що українці в інших країнах здатні на великі досягнення в розбудові бізнесу та інших галузях економіки. Коли стало відомо, що ми можемо стати власниками Укртелекому, я можу вам сказати, що я отримав багато заяв від українців, готових повернутися зі США, Канади та інших країн, щоб допомогти нам у розвитку компанії і зробити внесок у розвиток України. Ми намагатимемося досягти усього можливого з людьми, які вже працюють в Укртелекомі, і новими талантами, які ми могли би залучити для того, щоб майбутнє було ще яскравішим.

Бі-Бі-Сі: Лунає чудово. А як би ви прокоментували припущення, що ваша компанія є лише ширмою для якихось українських грошей і що після придбання ви швидко перепродасте Укртелеком справжнім власникам - комусь із українських олігархів?

Петер Ґолдшайдер: Я можу гордо заявити, що майже усі українські олігархи і багато російських олігархів вже були названі такими, що стоять за нашою пропозицією купити Укртелеком. Так само було заявлено, що ми діємо від імені багатьох європейських компаній зв'язку - Дойче Телеком чи Франстелеком і Туркселл. Ми бачимо це зовсім інакше. Ми зосереджені на реструктуризації Укртелекому. Ми відводимо на це принаймні 5 років, упродовж яких наш вихід був би нереалістичним. Ми би не змогли досягти цього за рік-два. Це не короткотерміновий проект. Це марафон, і ми готові його подолати. Нас би очікувала важка праця. Лише тоді ми би могли перетворити цю компанію на підприємство з вищою вартістю.

Бі-Бі-Сі: Отже, якщо спрощено, то ви хочете купити Укртелеком, покращити його, а потім продати за ще вищу ціну?

Петер Ґолдшайдер: Безперечно. Ми - фінансовий інвестор. Ми не вкладатимемо гроші назавжди. Ми не бачимо себе як компанію-оператора зв'язку. Ми, очевидно, думаємо про майбутній продаж, але це не буде пріоритетом на багато років вперед. Ми про це думатимемо лише тоді, коли створимо додаткову вартість в компанії. На це підуть роки. Швидко це не прийде.

Бі-Бі-Сі: То чи ви можете запевнити нас, що за вами не стоять українські чи російські капітали?

Петер Ґолдшайдер: Саме так. Ні російських, ні українських, ні Дойчетелекому, ні Франстелеком, ні Туркселл.

З Петером Ґолдшайдером розмовляв Богдан Цюпин

Новини на цю ж тему