Експерт: інформація є, аналізувати нікому

Копирайт изображения UNIAN

Левова частка інформації про те, куди витрачаються бюджетні кошти - цілком доступна, але її мало хто аналізує - вважає керівник інтернет-проекту "Наші гроші" Олексій Шалайський.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі пан Шалайський розповів, що можна робити із цією інформацією, і яка він неї користь.

О. Шалайський: Насправді ми взагалі займаємося лише одним аспектом витрачання грошей. Це є державні тендери. Коли бюджет витрачається, десь 60% іде через державні тендери. Річ в тому, що це абсолютно відкрита інформація. Просто її так багато, що потрібно, щоб кілька людей сиділи і пробували її аналізувати, і тоді якісь абсолютно несподівані речі вилазять. Ми не стверджуємо, що це все корупція. Ми даємо новини, які би могли інші журналісти потім докрутити до якихось своїх розслідувань чи ще щось. До нас дуже часто дзвонять телевізійні журналісти, газетні журналісти і просять надіслати їм якийсь документ, який ми знайшли на сайті Міністерства економіки насправді. Просто ми це робимо методично, і тому цих документів у нас багато.

Бі-Бі-Сі: Ваш проект існує місяць. Що вам вже вдалося зробити за цей час?

О. Шалайський: Насправді ми не чекали такого читацького інтересу. Ми гадали, що це проект для журналістів і тому думали, якщо у травні це будуть читати 300 людей, це буде успіхом. Раптом його вже читає 1000, деколи 2000, і ми розуміємо, що доведеться я розширювати, напевно, кількість рубрик, спілкування з читачем і так далі. Ми думаємо, куди рухати далі, але насправді нам трохи бракує розуміння, чи ці новини, чи ці тексти отримують розуміння у владі.

Тому, скажімо, в Росії подібний проект, більш відомий, звичайно… Вони займаються тим, що починають залучати професійних юристів до таких проектів. Тобто, якщо, наприклад, прокуратура має право відкривати кримінальну справу, виходячи з того, що опубліковано у ЗМІ, а може і не відкривати, так? То можна ж мотивувати цим. Тобто, пишемо в прокуратуру листа: "У нас з’явилась така інформація… вона опублікована отут… вбачаю у цьому корупційні діяння, прошу перевірити…" І тоді прокуратура приречена це перевіряти. Однак це треба робити правильним фаховим кроком. Сподіваюся, що ми знайдемо кілька таких юристів-фанатів.

Бі-Бі-Сі: Чи чули ви вже про якесь невдоволення вашим проектом з боку чиновників? Чи зверталися до вас правоохоронці з наміром порушити за вашу інформацію карну справу?

О. Шалайський: Один чиновник звертався, але ми розійшлися так… достатньо мирно. Тобто, ні ми не писали, що він до нас дзвонив, ні він далі не дзвонив, грубо кажучи. Але правоохоронці не зверталися. І зрештою, нема сенсу звертатися. У нас там немає чогось унікального. Будь-який правоохоронець може зайти на сайт Міністерства економіки, який очолює Клюєв, зареєструватися, знайти цю інформацію і це видати. Тобто, єдине – це бажання насправді.

Бі-Бі-Сі: А що зробити, щоб контроль за тим, як чиновники витрачають державні гроші, був кращим?

О. Шалайський: Це може песимістична така думка, але, на жаль, на владу, на будь-яку владу будь-якого кольору дуже мало сподівань. І, скажімо, знову ж беручи російський досвід, влада справді починає деколи відміняти деякі тендери після того, коли 40 тисяч людей раптом підпишуть якусь відозву, кудись відсилають і так далі. Вони про всяк випадок це відміняють. Тобто, соціальна мережа працює не лише в Тунісі чи Єгипті, а й в тій же Україні.

Не знаю, чи тиск, але хоча би те, що багато людей показують, що їм це неприємно, що, грубо кажучи, наші чиновники витрачають зі своїх дач державні кошти, 100 тисяч гривень, на таксі, яке оплачує бюджет. То можливо, хоча б на наступний рік дадуть не 100 тисяч на їхнє таксі, а 70. Вже буде якийсь успіх.

Новини на цю ж тему