Російський газ подорожчає ще на третину

До кінця року Україна платитиме за тисячу кубів російського газу майже 350 доларів, що на 30% більше, ніж зараз - заявив міністр енергетики Юрій Бойко.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Харківські угоди підписані, російський флот у Севастополі, а ціни на газ для України і далі зростають

Якщо у першому кварталі ціна російського газу, що його імпортує Україна, становить 264 долари за тисячу кубометрів, то вже у четвертому кварталі вона становитиме 347 доларів за тисячу кубів - твердить пан Бойко. Через це Київ намагається викупити у першому кварталі якомога більше російського газу, аби його ціна була найнижчою:

"Щоб вийти з цієї ситуації ми закупили максимум газу у першому кварталі, коли він ще був більш-менш дешевий. І за рахунок цього ми плануємо збалансувати рік і не допустити різкого зростання цін на газ для побутових мереж та підприємств", - заявив Юрій Бойко.

Міністр також наголосив, що у цих підрахунках уже враховано знижку у 100 доларів на кожній тисячі кубів, яку Україна отримала від Росії по тому, як у квітні минулого року було підписано так звані "Харківські угоди". Згідно із цими угодами, Україна отримала фіксовану знижку у 100 доларів в обмін на подовження базування у Севастополі російського Чорноморського флоту до 2050 року. Тоді українське керівництво запевняло, що нові газові угоди з Росією дозволять уникнути значного підвищення цін на імпортний газ.

Після підписання "Харківських угод", український уряд уже майже рік безуспішно намагається переконати Росію піти на перегляд самої формули ціни на газ, прив'язаної до цін на нафту згідно із домовленостями, укладеними між Києвом та Москвою ще за попереднього уряду, очолюваного Юлією Тимошенко. Російська сторона послідовно заявляє, що цілком задоволена формулою і не збирається її міняти, хіба що в обмін на отримання контролю над українською газотранспортною системою. Водночас, як твердить міністр енергетики Юрій Бойко, у переговорах щодо створення спільного підприємства між українським Нафтогазом та російським Газпромом, українська сторона виходить виключно із принципу паритету, тобто рівної участі сторін у цьому СП.

"Для нас важливо мати дешевий газ, але не за будь-яку ціну. Переговори проходять дійсно складно, але це не означає, що ми якось там чубимося, або якось сперечаємося," - заявив пан Бойко.

Тим часом лідер фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфрємов заявив, що регіонали наполягатимуть на створенні спеціальної парламентської слідчої комісії, яка б дослідили обставин підписання газових угод із Росією за часів прем’єрства Юлії Тимошенко.

"Нам не зрозуміло, як на тих кабальних умовах міг укладатися цей контракт, хто ухвалював відповідне рішення, що на сьогоднішній день Україна не може прочуматися з цього питання," - заявив пан Єфремов.

Сама Юлія Тимошенко неодноразово заявляла про вигідність газових контрактів, укладених її урядом на початку 2009 року після "газової війни" із Росією. За її словами, ці контракти дозволили усунути з українського ринку компанію-посередника РосУкрЕнерго, і перейти на прямі угоди із Газпромом. Вона також заявляла, що формульне визначення ціни на російський газ дозволить прогнозувати його вартість, і усуне із україно-російських газових стосунків "суб’єктивні" фактори.

Більшість українських оглядачів тоді поділяли таку логіку прем’єра, проте зауважували, що формулу ціни на газ треба було прив’язувати до таких альтернативних джерел енергії, доступних в Україні, як вугілля, а не до нафти, що також, переважно, імпортується до України.

Саме до наявних у кожній країні альтернативних до газу енергоносіїв прив'язані і контрактні ціни на російський газ у більшості європейських країн, що його імпортують. Це дозволило Німеччині, Франції, Італії, а також низці інших країн ЄС домовитися із Газпромом про зниження контрактної ціни від початку цього року через падіння цін на газ на спотовому ринку, де ціни формуються залежно від поставок скрапленого та сланцевого газу.

Нині спотові ціни на газ становлять близько 220 доларів за тисячу кубометрів. Середньорічна ціна російського газу для України цього року складатиме 318 доларів за тисячу кубів. Німеччина отримувати газ по 247 доларів, Франція - 155 доларів за тисячу кубів. Вартість газу на внутрішньому ринку США, які є піонером у розробці сланцевого газу, складає 138 доларів за тисячу кубометрів. На внутрішньому російському ринку Газпром продає тисячу кубів свого газу за трохи більше, ніж 80 доларів, - і це після підвищення тарифів, на які компанії довелося піти, аби компенсувати втрати прибутку від експортних контрактів у Європі, багато з яких було переглянуто у бік зниження ціни.