Світовий банк: зернові квоти неефективні

Існуюча в Україні система квотування зернового експорту є неефективною і стримує притік інвестицій - заявив голова представництва Світового банку в Україні Мартін Райзер.

Image caption Через подальше квотування зернового експорту україна може втратити першість серед світових експортерів ячміню

"Наша офіційна позиція полягає у тому, що треба переглядати систему квотування не тільки тому, що це неефективно, але й тому, що метод її використання є непрозорим. Це є поганим сигналом, якщо країна хоче залучати інвестиції", - заявив пан Райзер під час інвестиційної конференції у Києві.

Напередодні уряд вирішив знову подовжити термін дії квот на експорт зерна з України до 1 липня. Перед цим заступниця голови президентської адміністрації Ірина Акімова заявляла, що президент поставив перед урядом завдання до 31 березня розробити механізм відмови від квот і запровадження іншх методів контролю за експортом зернових, зокрема, і через експортні мита. Читати тут

Тим часом, як пише агенція Bloomberg, рішення українського уряду про подовження дії квот на зерновий експорт засмутило багатьох традиційних споживачів українського збіжжя. Зокрема, це рішення відіб’ється на понад мільйоні верблюдів у Саудівській Аравії, що звикли до українського ячменю.

Верблюди теж потерпають...

Image caption Через рішення далекого українського уряду аравійські верблюди мусять перелаштовуватися на австралійський ячмінь

Україна досі була найбільшим постачальником ячменю на світові зернові ринки. Саудівська Аравія, що є найбліьшим у світі імпортером фуражного ячменю, тепер змушена шукати заміну українському зерну на інших ринках, зокрема, в Австралії.

Ціни на австралійський ячмінь зросли на понад 50% впродовж останнього року, по тому, як спочатку Росія запровадила заборону на свій зерновий експорт, а згодом і Україна почала обмежувати поставки свого зерна на світові ринки.

У разі, як квотування експорту пошириться і на зерно нового врожаю, традиційні клієнти можуть зовсім відвернутися від України - каже П’єр Бегок, керівник київського представництва агроконсалтингової фірми Agritel.

"Якщо система квотування в Україні буде подовжена і у наступному році, традиційні споживачі будуть змушені піти на інші ринки, що, у свою чергу, ще більше підштовхне ціни вгору", - цитує пана Бегока Bloomberg.

Через запровадження квот від початку поточного маркетингового року, тобто від 1 липня 2010, Україна експортувала 8,5 мільйонів тонн зерна, тоді як минулого року за цей період було експортовано понад 21 мільйон тонн.