Енергетики: настає "золота доба газу"

Міжнародна енергетична агенція у новому звіті передбачає, що до 2035 року споживання газу у світі зросте на понад 50% у порівнянні із 2010 роком.

Копирайт изображения Getty
Image caption Газ - новий двигун світової економіки?

Незважаючи на те, що у назві самого звіту "Ми розпочинаємо "золоту добу" газу?" міститься знак питання, експерти агенції відповідають на це питання ствердно, адже вже менш ніж за чверть століття саме за рахунок газу задовольнятиметься понад чверть світового попиту на енергію.

"Такий розвиток подій, безперечно, можна назвати "золотою добою" газу", - заявив, представляючи новий звіт у Лондоні, виконавчий директор Міжнародної енергетичної агенції Нобуо Танака.

За його словами, до зростання попиту на газ призвели не тільки події останніх місяців після аварії на японській атомній станції у Фукусімі та відмови Німеччини від атомної енергетики вже у найближчому майбутньому.

Як твердить пан Танака, газові ресурси у світі є більш поширеними географічно, аніж, наприклад, нафтові.

Крім того, останніми роками стрімко розвиваються нові технології видобутку газу - метану із вугільних пластів або ж сланцевого газу. До того ж, розвивається і технологія скраплення газу, а після аварії на АЕС у Фукусімі лише попит на скраплений газ у Японії зріс у 10 разів.

За підрахунками експертів агенції, вже до 2035 року такі "нетрадиційні" види газу складатимуть до 40% від загальних обсягів споживання цього енергоносія у світі.

Це, за словами керівника Міжнародної енергетичної агенції, може дещо зміцнити глобальну енергетичну безпеку. З іншого боку, Нобуо Танака підкреслив, що хоча використання газу для вироблення енергії вважають менш шкідливим для довкілля у порівнянні із вугіллям та нафтою, не треба забувати, що газ належить до невідновлюваних вуглеводневих копалин, а відтак, не може бути таким самим "чистим", як енергія, що виробляється із відновлюваних джерел.

"Хоча газ і є найчистішим з усіх видів палива з вуглеводнів, але це все одно паливо. Збільшення використання газу саме по собі не є панацеєю для зупинення кліматичних змін", - заявив пан Танака.

Одночасно зі зростанням попиту на газ, світовий газовий ринок, за оцінками оглядачів, стає більш жорстким. Наприклад, останні переговори Газпрому із Китаєм виявилися не такими успішними, як на те розраховували у російській компанії, що нині є світовим лідером в експорті газу.

У Газпромі також радо зустріли новину про відмову Німеччини від ядерної енергетики. Проте останні переговори у Берліні показали, що німецький уряд не планує збільшувати залежність країни від одного джерела постачання газу.

Як повідомляє інтернет-видання UA-Energy.org, новий міністр економіки Німеччини Філіп Рьослер під час переговорів із російськими високопосадовцями підкреслив, що Німеччина вже отримує із Росії до третини свого газового імпорту і що розвивати цю тенденцію у Берліні не хотіли б.