Газпром сперечається вже і з німцями

Німецька енергетична компанія E.On підтвердила оприлюднену у пресі інформацію про складні переговори із російським Газпромом щодо цін на газ.

Image caption У німецькій E.On вважають, що можуть отримувати газ, дешевший за російський

У E.On також не виключають можливості звернення до Міжнародного комерційного арбітражу.

У неділю німецький часопис Focus написав, що переговори між E.On та Газпромом щодо зниження ціни на російський газ перебувають на межі зриву. Причиною цього, за інформацією авторів cтатті, є те, що у довгострокових контрактах ціна на російський газ прив’язана до нафти, ціни на яку постійно зростають.

У той таки час, німецька компанія має можливості вже зараз отримувати дешевший газ із інших джерел завдяки надходженню на європейський ринок великих обсягів скрапленого газу та можливості розвитку видобування сланцевого газу.

Раніше німецька преса повідомляла, що цього року E.On може зазнати збитків до мільярда євро, а Spiegel в останньому числі повідомив про те, що компанія може піти на масові скорочення персоналу вже до кінця цього року.

Незважаючи на те, що німецькі компанії традиційно вважаються найкращими партнерами російського Газпрому на європейському ринку, що, зокрема, підтверджується і масштабним проектом побудови нового газогону "Північний потік", який напряму пов'яже Росію та Німеччину через дно Балтійського моря, німецькій E.оn вже доводилося домовлятися із Газпромом про внесення змін у контракти.

У 2009 році німецькій компанії не вдалося переконати Газпром у зниженні ціни, проте ціна частини російського газу, що надходить до Німеччини, оплачується за прив’язкою до спотових цін на газ, а не до інших енергоносіїв, таких, як нафта.

За інформацією Газпрому, тепер E.On домагається переходу на стовідсоткову залежність цін на російський газ від цін на газ на світовому ринку, проте російський газовий монополіст на це не погоджується.

Раніше керівництво Газпрому повідомляло, що веде переговори про внесення змін до газових контрактів із низкою європейських компаній, серед яких і такі велетні, як італійська Eni, німецька E.On та французька Gaz de France.

Інша італійська енергетична компанія Еdison звернулася до Міжнародного комерційного арбітражу у Стокгольмі також із питання перегляду своїх контрактів із Газпромом. Не очікуючи рішення арбітражу, Газпром погодився на поступки італійській компанії. Подробиці тут

Що дозволено Юпітеру, не дозволено бику?

Від приходу до влади у лютому 2010 року український президент Віктор Янукович та його команда безуспішно намагаються схилити Газпром до перегляду газових контрактів, укладених за прем’єрства Юлії Тимошенко у січні 2009 року. Зокрема, йдеться про скасування прив’язки ціни російського газу для України до цін на нафтопродукти.

Директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар вважає, що нинішні прецеденти із європейськими компаніями, які змушують Газпром переглядати контракти, могли би бути використані й українським керівництвом, якби у Києва було справжнє бажання домогтися змін в умовах імпорту російського газу:

"Українська сторона, на жаль, дотримується підходів, що базуються не на юридичних платформах, не на тих положеннях, що зафіксовані у контракті, які дозволяють застосовувати процедуру звернення до арбітражу, а на засадах кулуарних закулісних домовленостей шляхом поступок, так званих компромісів, що радше демонструють процес, а не результат".

Михайло Гончар також каже, що після того, як невелика італійська компанія Еdison успішно домоглася поступок від Газпрому, у Європі може утворитися "ланцюгова реакція" подібних позовів до російського газового монополіста у Міжнародному комерційному арбітражі. А те, що через ціни на паливо із Газпромом сперечаються такі віддані клієнти, як німецькі компанії, свідчить, на думку експерта, про хибну експортну політику російського газового велетня:

"Це свідчить про крах експортної політики російського Газпрому, яка орієнтується на максимізацію експортних цін. Тобто, не на гнучкість, не на збереження ринкової частки Газпрому на європейському ринку, а на максимально можливе отримання виручки. Природно, що за таких умов навіть традиційні європейські партнери Газпрому не збираються довго оплачувати за рахунок споживачів чи скорочення власного прибутку ці "забаганки" Газпрому", - каже Михайло Гончар.

Новини на цю ж тему