В Ізраїлі - майже революція через сир

Підвищення цін на одну із головних страв сніданку - домашній сир - викликало масові протести серед ізраїльтян.

Копирайт изображения Getty
Image caption У Ізраїлі терпець громадян урвався після підвищення цін на сир

Утім, ці протести за своєю атмосферою є чимось середнім між майданом Тахрір у Єгипті та музичним фестивалем у Вудстоку.

До протестів жителів Ізраїлю підштовхнуло не тільки подорожчання сиру, але й зростання цін на інші "базові" харчі, а також на комунальні послуги та житло.

Саме такі протести ніколи не подобаються владі. По-перше, вони є спонтанними, і жодна політична партія чи профспілка не має стосунку до їх організації. По-друге, вони орієнтуються не на якісь вимоги чи гасла, а радше демонструють урядові "глибоке почуття невдоволення" народу.

Глибинне невдоволення викликане тим, як насправді важко стало жити пересічним ізраїльтянам, тим, які складають більшість населення, і є "сіллю землі", тим, хто працює, сплачує податки, відбуває обов’язкову службу в армії, виховує дітей. Вони хочуть знати, як це сталося, що ціни в країні - на рівні Швейцарії, а зарплати - на рівні Греції.

Каталізатором протестів цього літа стала кампанія у Facebook проти підвищення цін на домашній сир.

Це лунає досить ексцентрично, але для ізраїльтянина м’який сир є головним компонентом кожного сніданку, це те, чого тобі одразу бракує за кордоном.

Коли ж громадяни Ізраїлю дізналися, скільки аналогічний продукт харчування коштує у США, Франції та Британії, висловлюване в інтернеті невдоволення вилилося у вуличні акції протестів.

Через ці акції протесту виробники та торговельні мережі були змушені знизити ціни на сир, а громадяни пересвідчилися, що їх голос усе ще чогось вартий.

Копирайт изображения na
Image caption В Ізраїлі наметові містечка ніхто не розганяє

Далі, вже в організованих учасниками акцій протесту наметових містечках, постало питання підвищення цін на комунальні послуги та високих цін на житло, особливо за умов, коли пропозиція нормального житла середнього класу хронічно відстає від попиту.

Парадоксально, але у випадку із нинішніми акціями протесту ізраїльтяни взяли приклад від арабів - каже аналітик впливового місцевого видання "Хаарец" Гідеон Леві:

"Наші цілі інші, і наші системи відрізняються. Але спільним є переконання, що із думками народу треба рахуватися, і що у людей має бути вибір. Я щиро вірю, що Єгипет навчив нас певного уроку".

Тим часом ізраїльський уряд виглядає дещо спантеличеним такими настроями серед громадян. Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху відклав свою подорож до Європи - так само, як і пакет суперечливих реформ.

Новини на цю ж тему