Аналіз: що для вас означає падіння ринків

Ринки падають - паніка росте?
Image caption Усі ці цифри на моніторах фондових бірж виливаються у втрату заощаджень і менші пенсії

Усі ці набори червоних цифр на моніторах фондових ринків можуть видаватися дивним і загадковим набором даних, але вони позначаться на всіх, хто вже має пенсію, хто збирається вийти на пенсію, хто має заощадження і навіть хто відкладає гроші на майбутнє навчання дітей в університеті.

Фондові ринки цілого світу останніми днями то зростають, то падають: у такий спосіб ринки реагують на рівні державних боргів США і країн єврозони.

Але що ці коливання означають для вас?

"Бо що мені до всіх цих переляканих біржових маклерів?", - міркують багато людей.

І помиляються.

Будь-хто, хто в той чи інший спосіб інвестував свої гроші, відчує наслідки подальшого неспокою на ринках.

На фондовому ринку багато грошей інвестують пенсійні фонди, про що трохи нижче, але наслідки нестабільності ринку для банків відчують на собі всі, хто захоче взяти позику чи іпотечний кредит.

Якщо банки і далі будуть змушені списувати борги Греції та інших країн ЄС, то в них буде менше коштів на споживче кредитування. Хоча, скажімо, у Великобританії уряд заохочує банки видавати кредити.

Мільйони британців тримають свої заощадження в акціях і цінних паперах на спеціальних ощадних рахунках. Загальна сума цих інвестицій у Британії складає £106 млрд.

Хоча традиційно вартість таких інвестицій зростала і падала - залежно від кон'юнктури фондового ринку, - однак усі, хто захоче скористатися цими заощадженнями зараз, буде в програші.

Страхові компанії також інвестують на фондовому ринку, тому коливання можуть з часом позначитися на сумах страхових внесків і на полісах, але ці компанії створюють великі фінансові "подушки", щоб забезпечитися від надмірних коливань.

Ті, хто отримують преміальні в акціях і цінних паперах, також отримають менше.

То чи настав час панікувати?

Ні. Інвестиції зазвичай розраховані на тривалий термін, тому ці короткотермінові коливання не повинні занадто непокоїти людей.

Люди, які безпосередньо інвестують на фондовому ринку, можуть відкрити свій рахунок в режимі онлайн і побачити падіння вартості їхніх інвестицій. Але таких - меншість. Більшість є довготерміновими інвесторами і відкладають гроші або до пенсії, або на спадщину дітям.

Анна Софат з консалтингової компанії Аddidi каже, що коли на ринках усе добре, то про них не згадують: "Це може викликати поширення панічних настроїв, бо коли індекси ростуть, то до ринків так прискіпливо не придивляються. Але не варто ризикувати і продавати в час, коли це невигідно".

А як бути тим, хто збирається на пенсію?

Приблизно 60% звичайних пенсійних фондів інвестовано в цінні папери, тому падіння ринків може вплинути на фінансове майбутнє багатьох людей.

Але проблема найгостріша для людей, які мають персональні пенсійні фонди і стоять на порозі виходу на пенсію. Бо їм треба буде забрати гроші з фондового ринку, щоби купити ануїтет - пенсійний дохід на решту життя. І тут багато залежатиме від поведінки великих інвесторів на фондовому ринку.

Як довго триватиме нестабільність?

Багато хто хотів би знати відповідь на це запитання.

Коливання спричинені тим, що інвесторів непокоїть і криза суверенних боргів у єврозоні, і слабкість економіки США. Незрозуміло, як довго ця ситуація зберігатиметься.

Копирайт изображения
Image caption Коливання на ринках не припиняються

Але фінансові радники наполягають, що дрібним інвесторам зараз краще не робити необачних кроків.

"Люди мають думати на довшу перспективу. Часто, коли ринки слабкі, то краще купувати акції", - каже старший радник інвестиційної компанії Bestinvest Ейдріен Лоукок.

Анна Софат вказує також на те, що в серпні - традиційному періоді відпусток - будь-які коливання ринку посилюються: "Інвестори мають бути готовими до нелегких кількох тижнів, але я сподіваюся, що у вересні повернеться виваженість і спокій".

Але інші фінансові оглядачі попереджають, що ринки можуть коливатися і шість місяців, тому інвесторам краще урізноманітнити їхні інвестиційні портфелі.

Чи варто хвилюватися за безпеку заощаджень?

Пам'ятайте, що заощадження, на відміну від інвестицій, не будуть падати внаслідок коливань на фондових ринках.

Тому хоча відсотки для заощаджень низькі, але вони більше захищені зараз, ніж у розпалі банківської кризи.

При банкрутстві банку його вкладникам повністю відшкодують до £85 тисяч заощаджень. Коли мова про інвестиції, то держава покриває лише перші £50 тисяч на людину.

Новини на цю ж тему