Україна та ЄС узгодили головне у вільній торгівлі

Україна-ЄС
Image caption Узгодження парамертів торгівельної угоди дозволяє Україні завершити і переговори про асоціацію з ЄС

Київ та Брюссель узгодили головні параметри торговельної частини угоди про асоціацію - повідомили на спільній прес-конференції комісар ЄС з питань торгівлі Карел де Гухт та перший віце-прем’єр України Андрій Клюєв.

"Це дає можливість завершити технічно переговори про угоду про асоціацію, включаючи зону вільної торгівлі до кінця року", - заявив комісар ЄС з питань торгівлі. За словами Карела де Гухта, експерти продовжать технічне узгодження кінцевого документу, втілення якого відтепер залежатиме "виключно від політичної волі українського керівництва".

У свою чергу перший віце-прем’єр Андрій Клюєв заявив, що завершення переговорів щодо створення зони вільної торгівлі відкриває можливість для завершення угоди про асоціацію України з ЄС в цілому вже до кінця цього року.

Раніше передбачалося, що оголошення про завершення переговорів щодо вільної торгівлі між Україною та ЄС буде зроблено під час візиту до Брюсселя українського президента Віктора Януковича.

Утім, після того, як минулого тижня головного політичного опонента пана Януковича, екс-прем'єр-міністра України Юлію Тимошенко було засуджено до 7 років позбавлення волі через перевищення повноважень під час підписання газових контрактів із Росією, а також після того, як український президент дав зрозуміти, що це рішення навряд чи буде переглянуто, у Брюсселі перенесли зустріч із Віктором Януковичем.

Ющенко: двох вільних зон одночасно бути не може

Тим часом попередній президент України Віктор Ющенко вважає, що Україна не може одночасно вільно торгувати із СНД та ЄС.

Приєднання Києва до угоди про вільну торгівлю із СНД унеможливлює просування до вільної торгівлі із Європейським Союзом - твердить Віктор Ющенко.

"Так, як харківські угоди закрили нашу безпекову інтеграцію до Європи, так і санкт-перебурзькі угоди закривають нашу інтеграцію до європейського торговельного простору", - заявив екс-президент, підкресливши, що це особливо засмучує його через те, що саме зараз Україна була найближче до підписання відповідної угоди із ЄС.

За словами Віктора Ющенка, саме європейський ринок мав би стати кращою перспективою для України, адже "далі, ніж зараз Україна присутня на російському ринку, її вже ніхто не пустить", у той час як європейський ринок відкритий для України лише на 3-4% від потенціалу.

"На одній території двох зон вільної торгівлі бути не може. Не може бути зони вільної торгівлі в тих межах, які підписані (у Санкт-Петербурзі), і зони вільної торгівлі, які ми сподівалися у грудні місяці підписати. Такого не буває", - твердить Віктор Ющенко, посилаючись на свій досвід економіста.

На думку Віктора Ющенка, особлива вразливість України до пропозицій з боку Росії щодо приєднання до зони вільної торгівлі СНД пояснюється газовими угодами 2009 року, підписаними за прем’єрства Юлії Тимошенко.

"Газова залежність є Ахиллесовою п’ятою зовнішньої політики України, і московська угода (2009 року) принесла найбільш досконалий кремлівський проект", - вважає попередник Віктора Януковича на посаді президента України.

Екс-президент також припустив, що подальший розвиток подій буде пов’язаний із приєднанням України до Митного союзу із Росією, Білоруссю та Казахстаном, а також із передачею контролю над українською ГТС Росії.

18 жовтня під час засідання голів урядів держав СНД було підписано угоду про створення зони вільної торгівлі. Утім, до цієї угоди не приєдналися Азербайджан, Туркменістан та Узбекистан.

Український прем’єр Микола Азаров назвав угоду недосконалою, але такою що покращить умови для торгівлі українськими товарами на теренах СНД.

Російський прем’єр Владімір Путін заявив, що вона не суперечить принципам СОТ, членами якої вже є Україна, Молдова та Киргизстан, і до членства у якій прагнуть Росія та Казахстан.

Партія регіонів: одночасний рух у протилежних напрямках можливий

Утім, керівник фракції Партії регіонів у парламенті Олександр Єфремов запевняє, що у новій угоді про зону вільної торгівлі СНД міститься вилучення зі списку товарів, експорт яких є цікавим для України:

"Ми отримали документ, згідно із яким наша продукція матиме вільний обіг без різних мит і додаткового оподаткування в усіх країнах СНД", - заявив депутат.

Олександр Єфремов також переконаний, що приєднання України до зони вільної торгівлі СНД не завадить її просуванню до вільної торгівлі із Європейським Союзом.

"Один напрямок доповнює інший. Завдання стоїть таке, щоб наші товари мали міжнародний ринок".

Тим часом депутат Тарас Чорновіл, який пройшов до парламенту за списком Партій регіонів, а нині входить до складу групи "Реформи заради майбутнього" вважає, що в участі України у зоні вільної торгівлі із СНД та із ЄС "немає несумісності".

"Теоретично зона вільної торгівлі без вилучень і обмежень є дуже вигідною для України", - заявив парламентар, наголосивши, що подробиць того, які саме товари були вилучені зі списку обмежень, що існував раніше, немає:

"Чіткої інформації немає, чи є там вилучення, які там умови в угоді, чому там раптом помінялася позиція деяких членів СНД. Чи не пов’язано це із тим, що там з’явилося те, що не зовсім вписується в українське законодавство?"

Новини на цю ж тему