При "покращенні життя" для більшості українців 2011-й був "важким"

Україна_авто Копирайт изображения UNIAN
Image caption Судячи з кількості авто - старих і нових, життя українців поліпшується

Хоча прем’єр-міністр Микола Азаров говорить про правильність політики його уряду, соціологи твердять, що переважна більшість українців цього не визнає.

"Чи вважаю я правильною політику, яку провадить уряд? Так, я вважаю її правильною. Звісно, щось ми не зуміли зробити, щось пішло не так, як треба було. Але в цілому ми зі своїм завданням справилися, нам є, що сказати людям", - підбив підсумки 2011-го року Микола Азаров.

Він вважає, що цього року купівельна спроможність українців "суттєво зросла", і на підтвердження наводить 15% зростання роздрібного товарообігу.

Якщо є супутникова антена і телевізор, навіщо театр?

При цьому, за даними прем’єра, населення не тільки купує у півтора рази більше харчів, але й товарів тривалого вжитку - у два рази більше "потриманих" авто, на 30% більше нових авто, на 50% більше телевізорів, на 30% більше супутникових антен, і у 16 разів більше мобільних телефонів.

"Якщо населенню не вистачає на продукти харчування, хіба вони купуватимуть супутникові антени?" - питає прем’єр, твердячи, що є "цілком об’єктивні дані, які свідчать про зростання купівельної спроможності населення".

Раніше ще одним показником покращення життя українців прем’єр називав і зростання витрат на культурний відпочинок:

"Коли важко, в музеї та на концерти не ходять - економлять", - заявив Микола Азаров в ефірі однієї із телепрограм.

Утім, за даними Державного комітету статистики, левова частка витрат українців- 54,7% - іде, все ж таки, на покупку харчів, а витрати на "культуру і відпочинок" за рік зросли із 1,6% до 1,7%, і складають близько 70 гривень на місяць при середній зарплатні у грудні у 2,8 тисяч гривень.

Революційна ситуація

Звідки за такої середньої зарплати беруться супутникові антени та нові авто частково пояснив депутат від провладної Партії регіонів Анатолій Кінах, який і сам колись виконував обов'язки прем’єра. Він вважає, що в Україні прірва між багатими та бідними може призвести до революційної ситуації:

"Якщо у найбільш капіталізованій державі світу, США, різниця між високими та низькими доходами, становить десь від 5 до 7 разів, то в Україні цей показник зашкалює за 40 разів. І це є дуже серйозно, тим більше, що це відбувається на тлі так званого демонстративного споживання. Я впевнений, що якщо це не буде долатися з точки зору підвищення платоспроможності громадян України, це може створити дуже серйозну, революційну ситуацію", - вважає Анатолій Кінах.

Життя покращується, а настрій - ні

За даними опитування Research&Branding Group, лише 16% українців оцінюють 2011-й рік як вдалий для себе та своєї родини. Водночас переважна більшість - 72% - назвали рік, що минає, важким.

Досить схожі результати були отримані під час опитування, проведеного Центром Разумкова, згідно із яким 67,3% українців вважають, що країна рухається у хибному напрямку, і лише 11,7% вважають навпаки. Крім того, 66,3% вважають, що ситуація в країні загалом погіршилася, і лише 6,1% бачать покращення.

Згідно із тим же опитуванням, напередодні 2012-го року кожен кожен десятий (9%) відчуває впевненість, тоді як кожен сьомий (14%) - занепокоєння. Крім того, майже третина (28%) мають зовсім не святковий настрій: 12% - розчаровані, 9% - втомлені та спустошені, 7% - засмучені.

Тільки серед учасників опитування, молодшим за 30 років, понад половина (52%) очікують від 2012 року змін на краще. Серед тих, кому за 30, але менше 50, змін на краще очікує лише кожен третій (34%), а тим, кому більше 54 років - лише кожен четвертий (24%).

Новини на цю ж тему