Євросоюз запровадив ембарго на імпорт нафти з Ірану

Іран-ЄС Копирайт изображения Getty
Image caption ЄС каже, що санкціями хоче змусити Іран повернутися до переговорів

Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу на зустрічі у Брюсселі офіційно оголосили про запровадження ембарго на імпорт нафти з Ірану.

Це остання реакція ЄС у відповідь на розгортання іранської ядерної програми.

Ці нові санкції включають негайну заборону на всі нові контракти із Тегераном у той час, як існуючі діятимуть до першого липня.

Нині Євросоюз купує близько 20% іранського нафтового експорту.

Тегеран відкидає закиди про те, що він намагається створити ядерну зброю, та наполягає на тому, що суперечності треба вирішувати не санкціями, а переговорами.

Ізраїль привітав запровадження санкцій, а російське міністерство закордонних справ заявило, що вони можуть зірвати дипломатичні зусилля, спрямовані на вирішення проблеми з іранською ядерною програмою.

Тим часом американський Пентагон, так само як і британський флот та французький військовий корабель повідомили, що безперешкодно пройшли Ормузьку протоку попри погрози Ірану заблокувати цей канал.

Верховна представниця Євросоюзу з зовнішньої політики Кетрін Ештон у понеділок повторила свою попередню заяву про те, що санкції є способом переконати Іран повернутися до переговорів.

"Тиск санкцій передбачений для того, щоби змусити Іран серйозно сприймати наші вимоги про повернення до зустрічей та переговорів", - заявила вона у Брюсселі.

Пані Ештон твердить, що ще й досі не отримана відповідь від Ірану на пропозицію, зроблену у жовтні, про проведення нових переговорів.

Ембарго не зруйнує Іран, але сильно зашкодить

Минулого четверга дипломати ЄС домовилися застосувати санкції проти іранського центрального банку, але потенційний вплив нафтового ембарго набагато більш відчутний.

Кореспондент Бі-Бі-Сі в Ірані Джеймс Рейнолдс каже, що нафта є найціннішим активом держави, і саме її продаж забезпечує уряду гроші та владу.

Водночас, за словами нашого кореспондента, рішення ЄС не купувати іранську нафту зашкодить іранській економіці, але не зруйнує її.

Більшість своєї нафти Іран продає в Азію. Тож ЄС та США нині працюють над тим, аби переконати азійські країни скоротити свої закупівлі в Ірані.

Новини на цю ж тему