Росія після виборів: тиску на Україну більше, а ціна на газ - та сама

Копирайт изображения AP
Image caption Експерти прогнозують, що при новому російському президенті газовий тиск на Україну посилиться

Тоді як президент Віктор Янукович каже, що Україна щороку переплачує за російський газ майже 4 мільярди доларів, експерти попереджають, що після завершення президентських виборів в Росії газовий тиск на Україну посилиться, але ціна на російський газ не зазнає суттєвих змін.

Відтак, Києву радять ще раз зважити на свої "козирі" у газових переговорах із Росією, а також те, на яких умовах до цих переговорів можна залучити такого сильного партнера, як ЄС.

"Виходячи з того, що мають наші сусіди, щороку ми додатково платимо приблизно 30 мільярдів гривень за російський газ, а це саме ті кошти, як могли бути спрямовані на підвищення соціальних стандартів і розвиток нашої держави", - заявив президент Янукович на засіданні уряду 7 березня, де презентував масштабну програму підвищення соціальних виплат.

Напередодні пан Янукович також заявляв, що Київ хоче дотриматися своїх планів і скоротити імпорт російського газу майже удвічі - до 27 мільярдів кубометрів на рік.

Тим часом російський посол в Україні Михайло Зурабов вже заявив, що газові переговори з Україною можуть бути відновлені після того, як оцінять українську газотранспортну систему. Водночас він нагадав про пропозиції Газпрому щодо зниження ціни на газ на 10% в обмін на низку поступок з української сторони, зокрема стосовно контролю над ГТС.

В українському Нафтогазі заявили, що компанія вичерпала себе як учасник переговорів і що далі про газові ціни мають домовлятися президенти двох країн.

Зайвий третій у трикутнику

Володимир Путін, який переміг на президентських виборах у Росії, мав досить жорстку позицію на газових переговорах з Україною ще перебуваючи на посаді прем’єр-міністра. Тепер, коли він повернеться на президентську посаду, головним завданням перебування на якій він вже назвав інтеграційні процеси на теренах СНД, тиск на Україну посилиться - кажуть експерти.

"Політика буде тією самою, але тиск посилиться. Це буде політика "батога та пряника". Батогом буде відмова від перегляду контракту та заяви про те, що Україна краде газ. Пряником - "переваги" Митного союзу та міфічні знижки на газ", - каже експерт з енергетичних питань Центру Разумкова Володимир Омельченко.

При цьому, як вважає колишній посол з питань енергетичної безпеки МЗС України В'ячеслав Княжицький, і нинішні проблеми із українсько-російськими газовими переговорами, і їхній подальший хід визначається тим, як функціонує енергетичний ринок у самій Росії. Водночас дипломат звертає увагу на дедалі більшу стурбованість Росії щодо можливості запровадження європейських правил на українському енергетичному ринку:

"У Європейському Союзі існує прозорий ринок. У 2015 році, як вони оголосили, це буде спільний ринок електроенергії та газу. У ЄС також існує дуже потужна система регулювання, спрямована на захист прав споживачів. У Росії немає прозорого енергоринку, існує кілька цін і на газ, і на електроенергію. А найголовніше, там відбувається ручне управління всією системою. Тому і ті проблеми, що у нас зараз існують у переговорному процесі, пояснюються саме цим. Крім того, Газпром, Росія дуже бояться, що ми схилимося до інших, європейських правил функціонування ринку в сфері енергетики. Між російською та європейською системами - прірва. Між нами і ЄС - глибока яма, але, все ж таки, між нами існують підписані документи, які можуть допомогти нам приєднатися до європейської системи", - каже В'ячеслав Княжицький.

Чим давати здачу

Водночас, як вважає експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук, під час попередніх газових переговорів із Москвою, Київ втратив стільки часу і "козирів", що тепер участь європейської сторони у переговорному процесі можлива лише разом із участю та за бажання росіян:

"У нинішніх переговорах і з ЄС щодо єдиного енергетичного простору (це і Південний коридор, і Набукко), і з Росією щодо змінення газових контрактів, Україна не є суб’єктом переговорів, бо у нас вже немає, чим торгувати. Ця ситуація нагадує мені приказку:"Кінчайте, батько торгувати, бо нема, чим здачу давати". Всі облгази вже належать компаніям Дмитра Фірташа, які через РосУкрЕнерго вже частково знаходяться під контролем Газпрому, а згодом, як я передбачаю, перейдуть під повний його контроль. ДТЕК Ріната Ахметова, який скупив генерацію, немає коштів, щоб її розвивати, і теж, я вважаю, з часом продасть ці активи росіянам. Залишилася ГТС. Навіть якби ми вирішили віддати контроль над нею європейським компаніям, вони не прийдуть сюди. Тому найоптимальнішим варіантом для України за нинішніх умов був би формат управління ГТС "на трьох", - каже Юрій Корольчук.

Експерти закликають до якнайшвидшої реалізації тих зобов’язань, що їх Україна взяла на себе у Меморандумі про енергетичну співпрацю з ЄС від 2005 року та як член Енергетичного співтовариства. Перш за все, йдеться про реформу газового ринку та Нафтогазу, а також про запровадження політики енергоефективності. Водночас оглядачі визнають, що наразі Київ або імітує виконання цих зобов’язань, або взагалі їх не виконує, і без значних політичних змін навряд чи виконає.

"Щоб підвищувати енергоефективність, знижувати споживання газу, треба реформувати усю економіку, бо в рамках існуючої моделі, без реформування і економічної, і політичної системи, це є неможливим, бо у цій системі існують певні групи, які зацікавлені у тому, щоб Україна споживала багато дорогого газу, щоб і надалі існували тіньові схеми, пов’язані із можливістю "грати" на різниці у ціні. Щодо реформування Нафтогазу і відділення транспортування від, власне, закупівлі газу - це дуже правильно. Але в Україні можна все, що завгодно формально відділити, але так, щоб це відбулося реально і на користь громадянам - це вже історія іншої країни", - вважає Володимир Омельченко.

Інші ціни - для інших країн

Саме "інші країни", а не Україна ведуть успішні переговори із Газпромом, змушуючи його переглядати контракти, знижуючи ціну на газ більше, ніж на 10%. І тільки Україна має у ціні на газ політичну складову.

Якщо рахувати ціну на газ для України виходячи із собівартості видобутку газу у самій Росії, то, як каже В’ячеслав Княжицький, ця ціна мала б становити 80-90 доларів за тисячу кубометрів, виходячи із того, що видобуток газу у Росії коштує від 2,5 до 20 доларів за тисячу кубів.

Проте нині на ринку користуються формулою ціни, яка залежить не від витрат, а від того, якою була б ціна заміни газу на інше паливо - вугілля, нафту, альтернативні джерела. І тут об’єктивною ціною на російський газ для України є 250-270 доларів за тисячу кубів - каже Володимир Омельченко, і називає решту нинішньої ціни, що становить 416 доларів із урахуванням "харківської знижки", "політичною складовою" ціни на російський газ для України.

Новини на цю ж тему