Замість купувати російські ТВЕЛи Україна їх вироблятиме

Останнє поновлення: Четвер, 4 жовтня, 2012 p., 14:10 GMT 17:10 за Києвом
Запорізька АЕС

В Україні розраховують, що вироблені за російською технологією ТВЕЛи дозволять збільшити експорт "атомної" електроенергії до Європи

На Кіровоградщині розпочато будівництво заводу із вироблення ядерного палива. Паливо вироблятиметься за російськими технологіями на спільному підприємстві.

Досі ТВЕЛи - тепловипромінюючі елементи для атомних станцій - Україні постачає російське підприємство, що має таку ж саму назву "ТВЕЛ". Після запуску першої черги українського заводу всі п'ятнадцять енергоблоків чотирьох українських АЕС будуть працювати на елементах власного походження.

Символічний кілок на будівельному майданчику майбутнього заводу забивали прем’єр-міністр Микола Азаров, міністр палива та енергетики Юрій Бойко, голова концерну Росатом Сергій Кірієнко та голова Кіроворадської обласної державної адміністрації Сергій Ларін.

Український прем'єр Микола Азаров під час церемонії відкриття будівництва заявив, що цей проект буде "найбільшим проектом щодо забезпечення енергетичної незалежності країни". Проте оглядачі звертають увагу на те, що проект, розрахований на українське виробництво за російськими технологіями, по суті, нічого не змінює у нинішній ситуації, коли Україна повністю залежить від імпорту російського газу та ядерного палива.

Очікується, що будівництво заводу із вироблення ядерного палива коштуватиме 3,7 мільярдів гривень, із яких 1,1 мільярдів піде за закупівлю власне російських технологій. Перше паливо має бути вироблено на заводі вже у 2015 році.

У грудні 2011 року український державний концерн "Ядерне паливо" та російський "ТВЕЛ" зареєстрували спільне підприємство, у якому контрольний пакет акцій належить українській стороні. Саме це СП вироблятиме ядерне пальне для українських АЕС, які працюють нині на паливі, що його Україна імпортує із Росії.

Уранове серце України

Завод буде розташовано біля селища Смоліне у Маловисковському районі Кіровоградської області. Як кажуть кіровоградські високопосадовці, "в області б’ється енергетичне серце України". На Кіровоградщині працюють усі три українські шахти, що видобувають уранову руду. Одна копальня діє просто на околиці обласного центру, дві інших – у Маловисковському районі, де буде побудовано і новий завод. З Кіровоградщини уранову руду везуть на первинне збагачення до Жовтих Вод на Дніпропетровщині, звідти – до Росії на фінальне виробництво чистого урану.

Відтепер кіровоградська руда буде повертатися на "малу батьківщину" для остаточного використання.

В області вже очікують на інвестиції - російські, що складуть 462 мільйони доларів, плюс технології, та українські - 1 мільярд 18 мільйонів гривень.

Робота дорожча за життя?

Водночас смертність від онкологічних захворювань у Кіровоградській області - одна з найвищих в країні. Утім, коли перед будівництвом заводу з виробництва ТВЕЛів відбулися громадські обговорення з мешканцями селища Смоліне 100% мешканців села підтримали проект, адже нове виробництво дасть сотні нових робочих місць, великі надходження до бюджетів усіх рівнів, а радіацією людей, доля більшості з яких пов’язана з урановою копальнею, налякати важко. До того ж, як завіряє керівник концерну "Ядерне паливо" Тетяна Амосова, виробництво буде абсолютно екологічно чисте та безпечне.

На заводі будуть працювати приблизно 380 осіб, з них 40 – фахівці – науковці високого рівня. А на будівництві підприємства буде задіяно близько двох тисяч робітників.

"Україна, яка на 50% виробляє електроенергії на атомних станціях, не може не бути забезпеченою власним паливом. Питання не в тому, ми буде постачати паливо, чи інші, у будь якому випадку подібне виробництво мало бути створеним. Питання було лише – чи ми це зробимо, чи хтось інший"

Сергій Кірієнко, Росатом

Зі слів Миколи Азарова, щорічно завод буде виробляти тепловипромінюючих елементів на 1,5 мільярда гривень. Українські АЕС будуть забезпечені стовідсотково, частину продукції будуть експортувати до Європи.

Як сказав у коментарі для ВВС Україна керівник "Росатому" Сергій Кірієнко, новий завод не буде конкурентом виробництву російських ТВЕЛів у Новосибірську.

"Ми по-іншому до цього підходимо. Україна, яка на 50% виробляє електроенергії на атомних станціях, не може не бути забезпеченою власним паливом. Питання не в тому, ми буде постачати паливо, чи інші, у будь якому випадку подібне виробництво мало бути створеним. Питання було лише – чи ми це зробимо, чи хтось інший", - заявив пан Кірієнко.

Водночас низка експертів вже не перший рік звертають увагу і на те, що в Україні існує надлишок електроенергії, виробленої на атомних станціях, і що її потенційний експорт за кордон може бути поставлено під сумнів саме через недовіру європейських споживачів до "чистоти" цієї енергії та безпеки українських АЕС, реактори яких так само є російськими за походженням - ВВЕР-1000, - тобто такими самими, що і на четвертому блоці Чорнобильської АЕС, аварія на якій стала найбільшою техногенною та екологічною катастрофою, пов'язаною із атомною енергетикою.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS