У третьому кварталі ВВП впав на 1,3%

Останнє поновлення: Середа, 31 жовтня, 2012 p., 10:43 GMT 12:43 за Києвом
бідність_і_багатство

Неоднозначність економічної ситуації в Україні кидається в очі

Згідно із попередніми даними Державної служби статистики, у третьому кварталі цього року український ВВП скоротився на 1,3% у порівнянні із відповідним періодом минулого року, і на 1,2% у порівнянні із другим кварталом цього року.

Державна служба статистики не подає детальнішої інформації, за рахунок яких галузей відбувається скорочення, і не називає номінальний обсяг ВВП за третій квартал. Фактично, все повідомлення про скорочення ВВП складає один рядочок:

"ВВП України за III квартал 2012р. порівняно з III кварталом 2011р. (у постійних цінах 2007р.) становив 98,7%, а з II кварталом 2012р., з урахуванням сезонного фактору, – 98,8%".

Офіційні дані за перше півріччя цього року свідчили про зростання на 2,5%, проте вже за підсумками семи місяців воно уповільнилося до 2%, а від січня до вересня темпи зростання ВВП становили лише 1,5%.

Державний бюджет України на поточний рік розрахований на прогнозі зростання економіки на 3,9%.

У третьому кварталі минулого року український ВВП зріс на 6,6%, а загалом за 2011 рік українська економіка зросла на 5,2%.

НБУ каже, що показники падають через Росію

Національний банк повідомив, що темпи зростання ВВП України у січні-вересні будуть "нижчими за 1,5%". У НБУ пояснюють це переважно скороченням виробництва у машинобудуванні, яке, у свою чергу, пов'язано із тим, що Росія запровадила утилізаційний збір на імпортні авто, через який український експорт авто до Росії різко скоротився.

"Уведення з 1 вересня Російською Федерацією утилізаційного збору на імпортовані автомобілі обумовило зменшення обсягів машинобудування на 20.1% у річному вимірі. Саме це спричинило зниження обсягів промислового виробництва у вересні на 7% "

із аналітичної записки НБУ

"запровадження з 1 вересня Російською Федерацією утилізаційного збору на імпортовані автомобілі обумовило зменшення обсягів машинобудування на 20,1% у річному вимірі, зокрема виробництва легкових автомобілів на 36,3%. Саме це спричинило зниження обсягів промислового виробництва у вересні на 7% у річному вимірі, а за 9 місяців – на 1.2% порівняно з відповідним періодом минулого року", - йдеться у аналітичній записці НБУ.

Водночас експерти Нацбанку звертають увагу на уповільнення темпів падіння у інших важливих для української економіки галузях - у металургії падіння у вересні сповільнилося до 9,4% проти 12,5% у серпні, а скорочення у будівництві сповільнилося до 15% після 16,3% у серпні.

Вони попереджали

Раніше низка міжнародних організацій та рейтингових агенцій погіршили свої прогнози щодо зростання української економіки як цього року, так і наступного. Зокрема, ще у липні Світовий банк Клацнути зменшив свій прогноз щодо України до 2% зростання ВВП за підсумками поточного року. У жовтні Європейський банк реконструкції та розвитку Клацнути знизив свій прогноз для України на цей рік ще більше - до 1% зростання ВВП, і до 2,5% - наступного. Рейтингова агенція Fitch Клацнути знизила свій цьогорічний прогноз зростання української економіки до 0,5%.

На тому, що справи в українській економіці погіршуються, наголошували і Клацнути низка українських експертів, проте і президент, і уряд говорили про те, що владі Клацнути вдається утримувати економічну стабільність, а у багатьох напрямках є навіть покращення завдяки проведеним реформам та соціальним програмам.

Нині у Києві працює Клацнути місія МВФ, яка має оцінити реалістичність Клацнути проекту бюджету на 2013 рік, підготовленого урядом. Раніше уряд подав на розгляд парламенту проект бюджету, показники якого були розраховані на прогнозі зростання ВВП на 4,5%. Проте згодом навіть без розгляду у парламенті документ було повернуто до Кабміну.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS