З 1 січня соцстандарти покращилися на 10-13 гривень

Останнє поновлення: Вівторок, 1 січня, 2013 p., 09:11 GMT 11:11 за Києвом
копійки

За 2012 рік мінімальна зарплатня в Україні зросла на 74 гривні, а за 2013 має зрости на 71 гривню

Згідно із бюджетом на 2013 рік, з 1 січня прожитковий мінімум та мінімальна зарплатня в Україні мають зрости на 13 гривень, а мінімальна пенсія - на 10 гривень. Наступні зміни у соціальних стандартах мають відбутися у грудні 2013 року.

У січні 2013 року прожитковий мінімум має зрости до 1108 гривень, мінімальна зарплатня - до 1147 гривень, мінімальна пенсія - до 894 гривні на місяць.

З 1 грудня ці показники мають ще трохи збільшитися, - прожитковий мінімум зросте до 1176 гривень, мінімальна зарплата - до 1218, а мінімальна пенсія - до 949 гривень на місяць.

Відтак, і під час першого, і під час другого підвищення, мінімальна пенсія буде меншою за прожитковий мінімум.

На 1 січня 2012 року мінімальна зарплата в Україні становила 1073 гривні. Тобто, за 2012 рік зростання становило 74 гривні. Проте, як заявив прем'єр-міністр Микола Азаров перераховуючи досягнення уряду у 2012 році, "протягом року показник прожиткового мінімуму збільшувався п'ять разів, а показник мінімальної заробітної плати – шість разів".

У 2013 році, згідно із бюджетом, соцстандарти підвищуватимуться лише два рази, і за 11 місяців - від січня 2012 до грудня 2013 - мінімальна зарплатня має зрости на 71 гривню.

Ці показники є базовими для цілої низки розрахунків зарплат бюджетників, пенсій, пільг, соціальних видатків та навіть штрафів.

Обіцянки...

"Підняття пенсій, підняття заробітних плат обов’язково потрібне. Коли це, в якому обсязі, до кінця січня будемо доповідати"

Наталля Королевська, міністр соціальної політики

Під час виборчої кампанії 2012 року Партія регіонів у своїй програмі заявляла, що до 2017 року середня зарплата перевищить тисячу доларів. Нині вона становить 3098 гривень, або ж близько 387 доларів.

Міністр соціальної політики Наталя Королевська, яка під час останньої виборчої кампанії Клацнути заявляла, що "середня зарплата у 1000 євро та пенсія у 500 євро - це реально для України", тепер твердить, що вона вимагатиме перегляду соціальних стандартів, закладених у бюджет 2013 вже у січні нового року, а також внесення змін до бюджету.

"Можна чекати, безумовно... ми повинні сьогодні жити тим покращенням… Підняття пенсій, підняття заробітних плат обов’язково потрібне. Коли це буде, в якому обсязі, - до кінця січня будемо доповідати", - заявила міністр соціальної політики.

Про можливість перегляду бюджету за підсумками першого кварталу заявляв і президент Віктор Янукович, але він згадував про цю можливість у контексті скорочення видатків, називаючи бюджет 2013 року "бюджетом виживання".

...і реалії

"На сьогодні я можу сказати, що всі області в повному обсязі отримали необхідні фінансові ресурси, і до Нового року жоден працівник в бюджетній сфері не повинен мати заборгованості по зарплаті"

Микола Азаров, прем'єр-міністр України

Під кінець 2012 року згідно із Клацнути даними офіційної статистики, в Україні відбулося зменшення середньої зарплати та зростання заборгованості із невиплати зарплат, яка сягнула майже мільярда гривень.

Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що останнім часом він регулярно отримує від громадян на своїй сторінці у Facebook повідомлення про невиплачені зарплати.

"На сьогодні я можу сказати, що всі області в повному обсязі отримали необхідні фінансові ресурси, і до Нового року жоден працівник в бюджетній сфері не повинен мати заборгованості по зарплаті", - прокоментував ситуацію прем'єр на цій же сторінці.

До невиплат зарплат, як вважають експерти, призвело різке скорочення промислового виробництва, а відтак, і ВВП та Клацнути доходів бюджету восени 2012 року.

За даними міністерства фінансів, лише у листопаді дефіцит державного бюджету зріс на понад вісім мільярдів гривень, а за 11 місяців від початку року становив 41,222 мільярда гривень.

Згідно із опитуванням, проведеним фондом "Демократичні ініціативи" та Центром Разумкова, 51,95% українців вважають, що у 2012 році економічна ситуація в Україні погіршилася.

Що ж до стану власного родинного бюджету, то 50,4% опитаних вважають, що він не змінився, 39,1% кажуть, що він погіршився, у 8,5% опитаних родинні фінанси покращилися.

Оглядачі, згадуючи можливість Клацнути скорочення видатків бюджету серед найімовірніших подій 2013 року, кажуть, що українцям варто розраховувати у кращому разі на індексацію доходів на показник інфляції.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS