Українська земля: "заборонити не можна продати"

Останнє поновлення: Понеділок, 21 січня, 2013 p., 15:23 GMT 17:23 за Києвом
продаж_землі

Попри мораторій на продаж земліі, ринок землі в Україні вже існує, хоч і в обхід закону - вважають експерти

Мораторій на продаж землі, який депутати подовжили до 2016 року, може бути скасовано так само швидко, як було ухвалене рішення про його подовження - вважають експерти. Проте це не гарантує, що до того часу в Україні буде створено прозорий та ефективний ринок землі, що є умовою залучення інвестицій до однієї із найперспективніших галузей української економіки.

Поки що ж бізнес, пов'язаний із сільським господарством, має або пристати на відносну тимчасовість своєї діяльності та інвестицій, пов'язаної із тим, що головний засіб виробництва - земля, так і не стала приватною власністю, або працювати за "сірими" схемами.

Кому це вигідно?

Експерти не дуже охоче говорять про те, кому вигідно зберігати невизначеність на земельному ринку.

"Це найбільше вигідно тим групам, які безпосередньо можуть використовувати владні важелі для вирішення своїх економічних інтересів", - каже, не уточнюючи деталей, директор Всеукраїнської ліги сприяння розвитку ринку землі Віктор Заєць.

Володимир Лапа, керівник Клубу аграрного бізнесу, оцінює потенціал прихованого продажу землі під час хаосу із майновими відносинами на селі приблизно у 10%. Він твердить, що такий прихований продаж стає дедалі ризикованішим, і серйозні інвестори розуміють, що згодом можуть і не захистити свої права власності, якщо погоджуватимуться на схеми прихованої приватизації землі.

Водночас Андрій Кошиль із Ресурсного центру прав на землю вважає, що "на сьогодні вже більше половини українських земель стали приватними".

Програють, на думку експертів, найбільше ті селяни, які є самотніми, і не мають нащадків, щоб передати їм землю, і, водночас, не можуть її продати, аби забезпечити свою старість. Як каже Андірй Кошиль, від часів розпаювання землі близько 430 тисяч селян пішли з життя, не реалізувавши права на продаж своєї власності.

Таким людям належить до 10% сільгоспземлі - каже Володимир Лапа. Решта 90% отримують орендну плату, яку також можна розцінювати як постійний додатковий дохід, від якого не всі відмовилися б навіть якби могли цю землю продати.

Господарі свого слова: як дали, так і забрати можуть

Проте все може змінитися, і навіть ще до 2016 року, коли в чергове витікає термін мораторію на продаж землі.

Законодавчої потреби у подовженні мораторію не було, при бажанні запустити продаж землі цей мораторій може бути дуже легко скасовано - пояснює Андрій Кошиль. І вже незабаром депутати знову можуть повернутися до розгляду законопроекту "Про ринок земель".

"Строк мораторію не має жодного значення. Бо новий парламент може так само легко скасувати мораторій і підтримати запровадження ринку земель"

Андрій Кошиль, ресурсний центр з прав на землю

"Насправді в Земельному кодексі записано, що мораторій у нас безстроковий, тобто є чинним до прийняття закону про ринок земель сільськогосподарського призначення. Тож завершення мораторію 1 січня 2013 року, як це раніше передбачалося, могло відбутися лише за умови ухвалення такого законодавчого акту", - каже Андрій Кошиль, і додає, що "Строк (мораторію - ред.) не має жодного значення. Бо новий парламент може так само легко скасувати мораторій і підтримати запровадження ринку земель".

Із цим погоджується і Володимир Лапа. Він пропонує згадати, як відбувалося голосування за подовження земельного мораторію наприкінці листопада:

"Нагадаю: в один і той самий день Верховна Рада не змогла продовжити мораторій, бо не було більшості голосів для цього. А потім раптом до кінця дня ця більшість з'явилася. Що змінилося за півдня у ставленні депутатів до такого серйозного питання - не зовсім зрозуміло. Як на мене, це красномовно характеризує і перспективи мораторію. Якщо будуть певні передумови для його скасування, я не виключаю, що він може бути скасований до 2016 року", - каже експерт.

Маємо те, що маємо

"Зараз навіть укладання угод оренди фактично заблоковано через те, що триває процедура передачі прав на цю реєстрацію від Міністерства земельних ресурсів до реєстраційної служби Мінюсту. Якби на цьому тлі був би запроваджений ще й ринок землі, то це був би повний хаос і в сільському господарстві, і у сільській місцевості"

Володимир Лапа, Український клуб аграрного бізнесу

На сьогодні ж, за умов подовження мораторію на продаж землі, юридичні особи як працювали на засадах оренди, так і працюватимуть - каже Володимир Лапа. Більше того, якщо б закон про ринок земель було ухвалено у тому варіанті, як його було підготовлено до другого читання, у якому заборона на купівлю-продаж землі поширювалася не тільки на юридичні особи, але й на фермерські господарства, то і тоді ті, хто займаються сільським господарством у промислових масштабах все одно могли б залишатися лише орендаторами землі.

А відтак, каже експерт, зараз варто сконцентруватися на формуванні умов роботи нормального земельного ринку, адже навіть найзапекліші прихильники вільного ринку землі визнають, що за нинішніх умов дозвіл на купівлю-продах призвів би до повного хаосу:

"Зараз навіть укладання угод оренди фактично заблоковано через те, що триває процедура передачі прав на цю реєстрацію від Міністерства земельних ресурсів до реєстраційної служби Мінюсту. Ми вже зібрали понад десять серйозних вад цієї процедури, які практично унеможливлюють реєстрацію угод оренди земель сільськогосподарського призначення. Якби на цьому фоні був запроваджений ще й ринок землі, то це був би повний хаос і в сільському господарстві, і у сільській місцевості", - каже Володимир Лапа.

Перспективи - великі й туманні

Водночас експерти погоджуються, що без нормального ринку землі не варто очікувати на надходження великих інвестицій до сільського господарства, а відтак, галузь, яка могла б стати однією із провідних в українській економіці, позбавлена чітких перспектив розвитку.

"Ринок землі є недостатньою, але необхідною умовою ефективного сільського господарства", - каже директор Всеукраїнської ліги сприяння ринку землі Віктор Заяць. Наразі ж, за словами експерта, в Україні також існує ринок землі, - "це ринок прав оренди", який не може забезпечити стратегічного розвитку галузі, а селян - якоюсь перспективою.

"Ринок землі є недостатньою, але необхідною умовою ефективного сільського господарства"

Віктор Заяць, Всеукраїнська ліга сприяння розвитку ринку землі

"Якби права власності були захищені, то земля могла б стати базою для величезного ринку капіталу, пов'язаного із землею, і з аграрним сектором. Звісно, в умовах, коли землю чи вирощений на ній врожай можуть відібрати рейдери, чи уряд просто заборонить експортувати цей врожай, або змусить здавати його у держрезерв за смішними цінами, земля нічого не варта", - каже старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський.

Тим часом за умов скорочення промислового виробництва (лише за грудень 2012 року скорочення склало 7,6%), сільське господарство дає все більшу частку ВВП, доходів бюджету та експортних надходжень. Не зважаючи на те, що врожай 2012 року був суттєво меншим за врожай 2011 року, сільськогосподарський експорт з України, не стриманий Клацнути квотами та обмеженнями, зріс на 35%.

За шість місяців від липня до грудня 2012 року надходження від експорту сільськогосподарської продукції склали 9 мільярдів доларів. Для порівняння, за 10 місяців - від січня до жовтня, надходження від експорту металу, традиційно головної статті українського експорту, склали 13 мільярдів доларів.

Більше на цю тему

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS