Разом із залежністю від Британії Шотландія може втратити фунт

фунти стерлінгів
Image caption Шотландці не хочуть, щоб ними правила британська королева, але хочуть зберегти фунт

У разі, як на референдумі 2014 року шотландці проголосують за незалежність своєї країни, їм доведеться відмовитися від британського фунта стерлінга - такими є висновки дослідження, проведеного міністерством фінансів Великої Британії.

Вихід Шотландії зі складу Британії означатиме "величезні економічні зміни для обох сторін" - йдеться у аналітичній доповіді британської Скарбниці.

У своїй промові, присвяченій доповіді міністерства, і виголошеній у шотландському місті Ґлазго, британський міністр фінансів Джордж Осборн порівняв збереження фунта як валюти у незалежній Шотландії із "входженням у невідомі води". Він також наголосив, що у такому разі незалежна шотландська держава має бути готовою до "серйозних політичних обмежень" для того, аби валютний союз із Британією працював нормально.

Нині представники шотландського уряду кажуть, що збереження валютного союзу було б в інтересах обох сторін. Проте Джордж Осборн вважає, що можливість досягнення відповідної угоди між Британією та Шотландією не є такою очевидною.

Підводні камені "невідомих вод"

Якщо такої угоди не буде досягнуто, у незалежної Шотландії залишатиметься три варіанти: одноосібно зберігати фунт, як валюту, створити власні шотландські гроші або ж приєднатися до євро.

Image caption Вже зараз у Шотландії використовуються купюри із портретами шотландських королів

"Всі ці альтернативні варіанти з економічної точки зору є менш привабливими, ніж те, що ми зараз маємо між Шотландією та рештою Британії", - заявив Джордж Осборн. Він також додав, що будь-яка угода щодо спільної валюти між незалежною Шотландією та набагато потужнішою Британією буде незбалансованою.

"Фундаментальним політичним питанням, до роздумів над яким спонукає це дослідження, є те, чому 58 мільйонів громадян мають поступитися частиною контролю над монетарною та загалом економічною політикою на користь п'яти мільйонам громадян іншої країни?" - заявив британський міністр фінансів, і додав, що, з іншого боку, існує і інше питання: "Чи будуть шотландці, які щойно здобули незалежність, раді погодитися на суттєві обмеження власного економічного суверенітету? Наприклад, подавати проект бюджету спочатку до Вестмінстера, а потім вже до Холіруда?"

При цьому міністр фінансів Британії вважає, що Лондон матиме більше впливу на шотландську економіку, аніж, наприклад, Німеччина на інші економіки країн єврозони, оскільки економіка Англії, Уельсу та Північної Ірландії становить 90% від загальної британської економіки, яка послуговується фунтом, тоді як економіка Німеччини складає близько 30% від того, що виробляють всі 17 країн, що послуговуються євро.

Утім, представники шотландського уряду відкидають такі аргументи. У дослідженні, яке здійснив шотландський уряд, наголошується, що порівняння ситуації в Британії із ситуацією в єврозоні є некоректним, адже економіки Шотландії та решти Британії є набагато більш інтегрованими та рівномірно розвиненими, аніж економіки країн, що входять до зони євро.

"Аналітична доповідь британської Скарбниці має на меті зробити так, щоб речі виглядали та лунали настільки складно, наскільки це можливо", - заявив в інтерв'ю ВВС міністр фінансів Шотландії Джон Свінні, додавши, що вже зараз Шотландія залучила до консультацій з питань майбутньої макроекономічної політики таких авторитетних економістів, як Джозеф Стігліц та Джеймс Міррліз.

"Гадаю, ми поставили дуже реалістичне і практичне завдання, розглядаючи можливість створення стерлінгової зони, яка працювала б в інтересах Шотландії так само, як і Сполученого Королівства", - каже Джон Свінні, додавши, що аргументи, висловлені у доповіді британського міністерства фінансів виглядають як "гра із вогнем".

У кого фунт, тому і борги?

"Міністр фінансів Британії у своїй доповіді доводить, що Британія має успадкувати фунт, як свою валюту, а ми якимось чином втратимо до неї доступ. Якщо у цьому полягає позиція Британії як правонаступниці валюти, то на неї ж припадуть і всі зобов'язання щодо обслуговування боргів, а ми звільнимося від участі погашенні британського боргу у 125 мільярдів фунтів", - заявив міністр фінансів Шотландії.

Утім, оглядачі вказують, що у разі, як Шотландії не вдасться домовитися із Британією про збереження монетарного союзу, запровадження своєї валюти коштуватиме шотландцям дуже дорого, і призведе, принаймні на якийсь час, до відтоку капіталу з країни.

Серед причин, через які шотландська політична еліта прагне відокремлення від Британії, називають небажання ділитися із Лондоном доходами від видобутку енергоносіїв у Північному морі, а також бажання приєднатися до ЄС.

У жовтні 2012 року британський та шотландський прем'єри Девід Камерон та Алекс Салмонд підписали угоду, що дозволяє Шотландії вийти зі складу Великої Британії у разі, якщо під час референдуму, запланованого на 2014 рік, шотландці проголосують за незалежність.

У лютому поточного року шотландський уряд оприлюднив детальний план переходу до повної незалежності країни у разі, як результати референдуму будуть позитивними. Цей план передбачає повне відокремлення Шотландії від Сполученого Королівства у березні 2016 року. Від 1707 року Шотландію та Британію пов'язує Акт про унію.

Новини на цю ж тему