Газпром критикує і хвилюється, Київ мовчить і робить своє

україно-російські газові переговори
Image caption Переговори про зміну газових контрактів, підписаних у січні 2009 року, тривають понад три роки. Поки що безрезультатно

Попри дедалі жорсткіші попередження російського "Газпрому" щодо відповідальності за порушення контрактів, український "Нафтогаз" і надалі скорочує імпорт російського газу.

24 квітня український уряд на своєму засіданні мав затвердити прогнозні баланси надходження і розподілу газу до України на 2013 рік. Поки що офіційно цей баланс не оприлюднено, але раніше українські урядовці заявляли про плани скоротити імпорт російського газу до 20 млрд кубометрів у 2013 році.

За підсумками 2012 року Україна імпортувала із Росії близько 33 млрд кубометрів газу, із яких власне "Нафтогаз", який має довгострокові контракти із "Газпромом" купив лише 27 млрд кубометрів.

Російський "Газпром" розцінив це як порушення контрактів, укладених у січні 2009 року, зокрема, умову "бери або плати". У "Газпромі" вважають, що мінімально можливий обсяг газу, який має викупити Україна, становить 41,6 млрд кубометрів.

У Києві ж кажуть, що мінімальний обсяг імпорту становить 33 млрд кубів, при цьому ці обсяги російського газу можуть бути викуплені як "Нафтогазом", так і іншими компаніями, що здійснюють імпорт газу до України. Наприклад, OstchemGroup, Дмитра Фірташа, що у 2012 році імпортувала від 6 до 8 млрд кубів газу в Україну.

На початку 2013 року російський "Газпром" виставив Україні штрафні санкції на 7 млрд доларів за невиконання газових контрактів.

Проте багатомільярдна платіжка, як виглядає, не справила на Київ особливого враження, адже "Нафтогаз" і надалі скорочує імпорт російського газу.

Вже у січні-березні поточного року скорочення імпорту становило близько 17% у порівнянні із відповідним періодом минулого року. За перший квартал "Нафтогаз" купив лише 7,1 млрд кубів російського газу, сплативши за нього 3,1 млрд доларів.

Київ втратив страх?

Зазвичай одразу після завершення опалювального сезону "Нафтогаз" розпочинав нарощувати закупки газу, аби заповнити газові сховища до наступної зими. Проте цього разу цього поки що не відбувається.

Як заявив голова "Нафтогазу" Євген Бакулін, у компанії не поспішають закуповувати російський газ через невизначеність цінового питання, - там і надалі сподіваються, що після трьох років безрезультатних переговорів Києву вдасться переконати Москву у потребі перегляду контрактів 2009 року та зниженні ціни.

"Ми продовжуємо переговори із російською стороною для того, аби без якихось "військових дій" знайти взаємовигідні партнерські відносини, які відповідали б національним інтересам і України, і Росії. І сьогодні у нас є всі розрахунки, які підтверджують, що можна знайти компроміс. Ми не просимо якихось неринкових пільг", - заявив Євген Бакулін.

Паралельно зі скороченням імпорту російського газу Україна нарощує імпорт газу із Європи, який, утім, за оцінками більшості експертів, має російське походження, хоч і є дещо дешевшим для України, ніж імпортований напряму із Росії.

Українські урядовці, зокрема, і міністр енергетики, заявляли, що вже цього року імпорт "європейського" газу за реверсною схемою може скласти від 5 до 10 млрд кубометрів. Проте поки що реальні обсяги газу, що почали надходити до України через Польщу від листопада 2012 року не перевищили 100 млн кубів, тобто складають незначну частину газового імпорту.

Проте навіть такі незначні обсяги імпорту не з Росії наразилися на жорстку критику "Газпрому". Голова компанії Олексій Міллєр назвав реверсні поставки газу на територію України "шахрайськими".

Після того, як Київ заявив, що вважає реверсні поставки з Європи цілком законними, представник "Газпрому" Сергій Купріянов почав стверджувати, що такі поставки є взагалі технічно неможливими:

"Фізичний реверс з Європи на Україну просто неможливий - немає окремого газопроводу. Тому мова може йти про якісь "паперові" непрозорі операції, із законністю яких треба розібратися. Якщо для віртуального реверсу використовується наш транзитний газ, це є прямим порушенням контрактів, за яке доведеться відповідати. Такі речі перевіряються і їх можна довести - у нас вже є досвід залучення незалежних моніторингових компаній для контролю за операціями із нашим газом в Україні", - заявив пан Купріянов, очевидно, пригадавши ситуацію, коли під час однієї із "газових воєн" з Києвом, Москва звинувачувала його у крадіжках газу, призначеного для експорту до Європи.

Міністр енергетики Едуард Ставицький каже, що не коментуватиме "різного роду інсинуації про законність" реверсних поставок.

Всі в суд

Оцінюючи технічну можливість реверсних поставок, українські експерти нагадують, що раніше вся українська ГТС була орієнтована на східний напрямок, коли Москва та Санкт-Петербург отримували газ, видобутий на Прикарпатті.

За реверсною схемою українська ГТС працювала і взимку 2009 року, після того, як Росія припинила подачу газу до України під час так званої "газової війни".

Фізичні можливості реверсних поставок також були нещодавно підтверджені і Укртрансгазом - компанією, що експлуатує українські трубопроводи - каже експерт з питань енергетики Центру Разумкова Сергій Дяченко.

Що ж до юридичних аспектів реверсних поставок, то "Газпрому", який оцінює їх як "шахрайські", треба враховувати, що у цих поставках бере участь і європейська сторона, зокрема, німецька компанія RWE, багаторічний партнер "Газпрому" на європейському ринку, - каже пан Дяченко:

"Ми купуємо газ у RWE, газ перетинає кордон, це є факт, тому для нас це є лише імпорт. Тобто, якщо когось і звинувачувати у шахрайстві, то звинувачувати треба RWE. А RWE офіційно підтвердила, що вся операція здійснюється у повній відповідності із законодавством ЄС", - каже експерт, додаючи, що жорсткі заяви "Газпрому" також можна зрозуміти - російська компанія в особі України втрачає одного з найбільших покупців.

Сергій Дяченко також вважає, що "Газпром" навряд чи звертатиметься до суду стосовно реверсних поставок, або ж зі скаргою на скорочення імпорту російського газу Україною всупереч контрактам 2009 року, бо усвідомлює, що в такому разі може наразитися на повний перегляд цих контрактів, як укладених під тиском, у суді.

Хто постачатиме газ в Україну?

Разом зі зменшенням імпорту російського газу українською державною компанією "Нафтогаз" відбувається нарощування імпорту іншими компаніями, передусім, OstchemGroup.

Українські ЗМІ повідомляли про листа, начебто написаного головою "Нафтогазу" Євгеном Бакуліним на адресу міністра енергетики Едуарда Ставицького щодо того, що збільшення закупок російського газу незалежними імпортерами змушує і "Нафтогаз" скорочувати закупівлі, а це, у свою чергу, може призвести до висунення нових претензій з боку "Газпрому".

Ані міністр енергетики, ані голова "Нафтогазу" не коментували існування цього листа або його змісту. Водночас власник OstchemGroup Дмитро Фірмаш визнав, що його компанія дійсно нарощує газовий імпорт:

"Цього року у першому кварталі ми дійсно продали близько 1,5-1,7 млрд кубометрів газу", - заявив пан Фірташ. Проте він підкреслив, що левова частка цього газу постачається на підприємства групи, і не надходить на вільний ринок, а відтак, ніяк не може заважати "Нафтогазу" постачати паливо найбільш платоспроможним клієнтам - промисловим підприємствам.

"Кажуть, "Газпром" може судитися, виставляти санкції, але я хочу сказати, це все нісенітниця", - заявив бізнесмен журналістам у Кіровоградській області.

Водночас, як каже Сергій Дяченко, якщо "Нафтогаз" і правда вже не єдиний гравець на українському газовому ринку, то уряд має встановити відкриті та прозорі правила гри на цьому ринку:

"По суті, це вже є перегляд формату ринку. Тому якщо Фірташ і далі нарощуватиме поставки, то вже не тільки для своїх підприємств, тобто, він ставатиме трейдером. Звісно, що лібералізація ринку є необхідною, але це має бути керований урядом процес, і він не може залишатися нерегульованим, як це відбувається зараз", - застерігає експерт.

Новини на цю ж тему