Світовий банк буде покращувати Doing business

Doing business
Image caption Відоме щорічне дослідження Світового банку може зазнати змін

Незалежний комітет економістів рекомендував Світовому банку переглянути методологію, згідно із якою розраховується рейтинг легкості ведення бізнесу Doing business.

Світовий банк розраховує цей індекс від 2003 року для 185 країн світу за такими критеріями, як легкість відкриття нового бізнесу, отримання дозволу на будівництво, реєстрація власності, отримання позики, захист прав інвесторів, сплата податків, законодавчий захист контрактів, тощо.

24 червня Світовий банк оприлюднив висновки комісії, до складу якої входили 12 незалежних економістів, урядовців та представників інших міжнародних організацій. Ця комісія з ініціативи нового керівника Світового банку Джима Йон Кіма від жовтня 2012 року переглядала методологію визначення індексу.

У висновках комісії, зокрема, міститься рекомендація і надалі вивчати умови ведення бізнесу в різних країнах, але на інших засадах, оскільки нинішні критерії інколи не відбивають цілісної картини бізнес-клімату у тій чи іншій державі, і можуть формуватися під впливом випадкових факторів.

"Рейтинг Doing business має на меті відбити широкий підхід до оцінки бізнес-клімату у 185 країнах, переважно через призму законодавчих актів та процедур. Він фокусується на аспектах, що де-юре визначають бізнесову ситуацію так, як її бачать передусім представники малого та середнього бізнесу, проте обмежена увага приділяється практиці дотримання законів та реаліям ведення бізнесу", - йдеться у звіті комісії, оприлюдненому на сайті Світового банку.

При цьому і керівник Світового банку, і голова незалежної комісії, міністр економічного планування ПАР Тревор Мануель, заявили, що цьогорічний рейтинг Doing business усе ж таки має бути опублікований.

У подальшому комісія радить передивитися не тільки назву самого рейтингу, але й методологію його підрахунку, зважаючи на те, що у нинішньому вигляді дані дослідження можуть бути неправильно інтерпретовані через те, що при його підрахунку використовується досить вузький спектр показників, а його дані стосуються лише тих аспектів ведення бізнесу, які містяться у законодавчих регуляціях.

У 2012 році місце України у загальносвітовому рейтингу легкості ведення бізнесу Doing business підвищилося одразу на 15 позицій, - Україна перемістилася із 152 на 137 місце у рейтингу. Але попри таку позитивну статистику, обсяги прямих іноземних інвестицій (ПІІ) до України не тільки не зросли, але зменшилися.

За підсумками 2011 року вони становили 6,48 млрд доларів, а у 2012 році знизилися до 6 млрд доларів, більше частина із яких надійшла до України з Кіпру.

Низка українських економічних експертів висловила думку, що таке розходження між покращенням місця України у рейтингу та реальними настроями інвесторів та учасників ринку пояснюється досить формальними критеріями, на які спирається у своєму дослідженні Світовий банк.

Новини на цю ж тему