З 1 вересня готівкою можна сплатити не більше 150 тис грн

гривні
Image caption Епоха розрахунків валізами з грішми відходить у минуле?

З 1 вересня набуває чинності постанова Національного банку України про обмеження готівкових розрахунків. Поки що сума обмеження становить 150 тисяч гривень.

Покупець машини, квартири чи інших товарів, що коштують понад 150 тисяч гривень, може розрахуватися за них у різний спосіб, при цьому відкриття банківського рахунку не є обов'язковим. А от для продавця наявність банківського рахунку є обов'язковою.

"Правилами не передбачається обов'язкове відкриття рахунку людиною, яка розпочинає операцію. На початковому етапі покупець може внести готівкові кошти в банк або на рахунок нотаріуса", - повідомила заступник голови НБУ Віра Ричаківська.

Загалом розрахунки за товари та послуги, дорожчі за 150 тисяч гривень, можуть відбуватися у такі способи:

  • перерахувати кошти із власного поточного рахунку на поточний рахунок продавця. При цьому, як повідомляють в НБУ, цей розрахунок можна проводити за допомогою платіжної картки;
  • внести готівкові кошти на рахунок продавця через касу банку;
  • відкрити депозитний рахунок на ім'я продавця. При цьому в угоді купівлі-продажу мають бути прописані умови, за яких продавець отримує право володіння коштами;
  • перерахувати кошти на окремий поточний рахунок нотаріуса, який потім переведе ці кошти продавцю. Це стосується угод купівлі-продажу, які мають бути завірені у нотаріуса;
  • використати банківський акредитив.

При цьому в НБУ особливо наголошують, що якщо загальна сума угоди купівлі-продажу, яка має бути зареєстрована у нотаріуса, перевищує 150 тисяч гривень, але здійснюється кількома платежами, то всі ці платежі мають бути безготівковими, незалежно від розміру кожного з них. Тобто, платежі у кілька етапів, про які з червня говорили деякі оглядачі, також буде сприяматися Нацбанком як порушення.

Крім того, у НБУ наголошують, що з 1 вересня розрахунки у понад 150 тисяч гривень мають здійснюватися у безготівковій формі, незалежно від того, коли було укладено угоду купівлі-продажу.

Розуміючи, що за великі покупки в Україні досить часто розраховувалися не гривнями, а валютою, у НБУ нагадують, що "валюто-обмінна операція буде проведена за курсом, що встановлений банком на день проведення операції".

Таким чином, покупець може принести свою валюту до банку, обміняти її, а потім скористатися одним із вказаних вище способів розрахунків. Крім того, покупець може відкрити і валютний рахунок, внести туди свою валюту, а потім використовувати цей рахунок для сплати за товари та послуги, що коштують більше 150 тисяч гривень.

Контроль за дотриманням умов розрахунків мають здійснювати податківці.

Додаткові прибутки чи "додаткове навантаження"

Банкіри підтримують ініціативу НБУ із обмеження готівкових розрахунків і навіть радять Нацбанку зменшити граничну суму, посилаючись на практику інших країн. Наприклад, в Італії готівкові розрахунки обмежені 1 тис. євро, у Греції - 1,5 тис. євро, у Бельгії - 5 тис. євро.

Оглядачі ж звертають увагу, що крім посилення контролю за грошовими потоками, яке декларується як офіційна мета рішення НБУ про обмеження готівкових розрахунків, воно принесе додаткові доходи банкам і додаткові витрати покупцям. Ці додаткові витрати у вигляді плати за відкриття рахунку, комісії за перерахування коштів і т.д. можуть сягати від 1,5 до 3% від суми угоди купівлі-продажу.

У НБУ одразу після ухвалення відповідної постанови у червні цього року заявляли, що будуть контролювати розміри комісійних, які банки стягуватимуть за свої послуги із перерахування безготівкових коштів.

Тепер у НБУ повідомляють, що згідно із законом "Про банки та банківську діяльність", "банк самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги".

У Нацбанку також кажуть, що написали листа до Незалежної асоціації банків, аби "опрацювати можливості ... недопущення додаткового фінансового навантаження на фізичних осіб в частині сплати сум комісійної винагороди банку за переказ коштів".

Проте досі Нацбанк не пояснив, у який спосіб здійснюватиметься це "недопущення додаткового навантаження", що вважатимуть порушенням і як за це каратимуть.

Але загалом у НБУ вважають, що витрати українців на здійснення безготівкових платежів будуть співставними із платежами готівкою.

Майже два роки тому НБУ запровадив вимогу пред'являти паспорт при покупці валюти. І, хоча й досі у Нацбанку називають це цілком правильним рішенням, адже завдяки йому вдалося зупинити "валютний ажіотаж", що вирував у країні восени 2011 року, оглядачі припускають, що якась частина валютообмінних операцій просто вийшла за межі банків та обмінних пунктів, і здійснюється "із рук в руки", тоді як копії паспортів, як писала українська преса, подекуди стали предметом продажу.

Новини на цю ж тему