Постанова НБУ ускладнить продаж авто та нерухомості - експерт

Image caption Нацбанк гне лінію дедоларизації

Відтепер банківські валютні перекази в межах України будуть зараховуватись на рахунки одержувачів у гривнях.

Як повідомляється на сайті Нацбанку, про це йдеться у постанові регулятора від 16 вересня 2013 року №365.

Зміни стосуються лише операцій усередині країни, режим зарахування валюти, що надходить з-за кордону, поки що не змінився.

На думку головного редактора журналу "Деньги" Олександра Крамаренка, нова постанова зачепить інтереси насамперед тих громадян, які укладатимуть угоди з автомобілями чи нерухомістю.

Перекажи собі сам

За новими правилами, гроші надійдуть на рахунок фізичної особи у валюті лише в тому разі, якщо ця особа поповнює рахунок самостійно: переказує гроші з іншого власного рахунку або особисто вносить готівку.

Можливості зарахування інших надходжень у валюті на рахунки фізосіб в межах України законодавство не передбачає.

На ряд операцій ця вимога поширюватись не буде, наприклад на зарахування процентів по депозитах, купівлю-продаж валюти, зарахування подарованої чи успадкованої валюти, повернення помилково перерахованих коштів та ін.

Як повідомила заступник директора Департаменту методології грошово-кредитної політики Людмила Чепінога, громадяни як і раніше можуть:

- вносити готівкові кошти на валютний рахунок іншої фізичної особи за наявності наданої в установленому порядку довіреності від цієї особи;

- переказувати в межах України свої кошти в іноземній валюті на адресу іншої фізичної особи.

Утім зарахування таких коштів буде здійснюватися на банківський рахунок адресата в гривневому еквіваленті, повідомили у Нацбанку.

Дедоларизація

Як вважає Олександр Крамаренко, нова постанова зачепить насамперед інтереси тих громадян, які купуватимуть машини чи нерухомість.

"З огляду обмеження на готівкові розрахунки, які були введені з 1 вересня, постанова Нацбанку, яка унеможливлює переведення валютних коштів з рахунку на рахунок, швидше за все торкнеться угод про продаж автомобілів чи нерухомості.

Коли фізична чи юридична особа найчастіше перераховують людині валюту? Зароблене - навряд чи, бо в Україні не можна платити зарплату в валюті", - сказав пан Крамаренко в інтерв'ю BBC Україна.

Як повідомили у Нацбанку, мета нововведень - посилити статус гривні як засіб розрахунку між фізичними особами в Україні.

"Національний банк України продовжує проводити послідовну політику, спрямовану на дедоларизацію економічних відносин", - йдеться у повідомленні Нацбанку.

Однак на думку пана Крамаренка, ці обмеження принесуть мало користі.

"Нацбанк думає, що ці обмеження щось дадуть. Але вони не дадуть нічого. ... Якісь схеми ця постанова, може, і перекриє, але якщо дивитися на великі суми - мільйони чи сотні тисяч доларів, то ці операції можна без жодних проблем проводити на офшорних рахунках", - вважає експерт.

А от прості громадяни зазнають незручностей і зайвих витрат.

Як пояснив пан Крамаренко, якщо людина продає квартиру, скажімо, за 100 000 доларів, то на рахунок вона отримає еквівалентну суму в гривнях. Але більшість громадян одразу захоче перевести гроші в валюту. Тому наш продавець втратить певну суму на маржі - адже банк перевів переказані долари в гривні за курсом купівлі, а людині їх знову продасть за курсом продажу.

Постанова №365 зареєстрована Міністерством юстиції і набуває чинності з моменту її опублікування.

6 червня НБУ ухвалив рішення про обмеження готівкових розрахунків у гривнях сумою у 150 тисяч гривень. Ця постанова набула чинності від 1 вересня.

Таке ж обмеження від листопада 2012 року стосуються і валютних переказів - як по Україні, так і з-за кордону. Згідно з рішенням НБУ, вони мають конвертуватися у гривню і зараховуватися на банківський рахунок, якщо сума переказу в еквіваленті перевищує 150 тисяч гривень на місяць.

Новини на цю ж тему