"Це просто цькування" - Андерс Аслунд про відносини Москви з Києвом

Андерс Аслунд
Image caption Андерс Аслунд - регулярний учасник форуму YES

Один із провідних економістів, що спеціалізуються на пострадянському просторі та Східній Європі, колишній радник українського та російського урядів, професор Андерс Аслунд, вважає, що президенту Януковичу варто звільнити Юлію Тимошенко. Він також каже, що Україні потрібно підписати Угоду про асоціацію з ЄС і не боятися "ірраціональної" реакції Росії.

ВВС Україна: Після попередньої зустрічі Ялтинської європейської стратегії були такі оцінки, що Україна знову опинилася між "yes" і "да". Цього разу, здається, вибір вже зроблено на користь "yes", тобто європейської інтеграції. Але чи не здається дивним, що саме Віктор Янукович очолив цей процес євроінтеграції, а демократична опозиція лише "присутня в аудиторії"?

Андерс Аслунд: Звісно, в України ще є проблеми із демократією, але ми є свідками відкритої і публічної дискусії, якої не побачиш у Росії. А те, що опозиція і влада періодично міняються місцями – це теж ознака демократичності країни.

ВВС Україна: Тобто жодних заперечень щодо того, що саме президент Янукович веде Україну до Європи?

Андерс Аслунд: Думаю, важливіше те, що Україна має шанс підписати Угоду про асоціацію. Якщо людина, яка може зробити це зараз, це Янукович, то питання швидше до нього, чи готовий він виконувати всі умови угоди. І найбільше питання, чи готовий він відпустити Тимошенко. Бо в іншому разі підписання угоди може і не відбутися.

ВВС Україна: Як Ви вважаєте, він зробить це?

Андерс Аслунд: Врешті-решт він піде на це. Бо абсолютно ясно, що відносини з Росією ведуть в нікуди. Крім того, вільна торгівля із ЄС могла би надати імпульс українській економіці, яка не в найкращій формі. Будь-яка раціональна людина на місці Януковича звільнила б Тимошенко і прибрала б останню перешкоду для підписання Угоди про асоціацію.

ВВС Україна: Але інколи його ставлення до Тимошенко виглядає ірраціональним…

Андерс Аслунд: Не думаю, що у цьому випадку. Думаю, зараз він вчинить цілком раціонально.

ВВС Україна: А що Україні далі робити із Митним союзом та Росією? Бо вже очевидно, що на підписання угоди з ЄС буде досить жорстка реакція.

Андерс Аслунд: Треба розуміти, що цей конфлікт, спровокований Росією, не має раціонального підґрунтя. Україна є членом угоди про вільну торгівлю в СНД. Україна ратифікувала цю угоду так само, як і Росія. І у цій угоді йдеться про те, що всі конфлікти мають розглядатися на базі норм, які діють у СОТ. І Росія, і Україна є членами СОТ. І, наприклад, заяви про те, що із підписанням угоди з ЄС через територію України здійснюватиметься реекспорт європейських товарів до Росії, свідчать про брак розуміння правил СОТ, за якими країни не мають право на реекспорт без встановлення мит на кордонах із третіми країнами. Відтак, можна сказати, що це просто цькування.

ВВС Україна: І все ж таки, реакція Росії може бути хоч і нераціональною, але дуже реальною.

Андерс Аслунд: Так, але ми вже багато разів за цим спостерігали. Починається все із перекриття газу. Але балтійські країни якось витримали це свого часу. Зараз ми бачимо, як головний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко (голова Росспоживнагляду – Ред.) виконує також і функції міністра закордонних справ Росії у справах сусідніх країн, а Лавров має справу лише з тими, хто є за межами колишнього радянського блоку.

ВВС Україна: Але коли ця реакція Росії буде, що конкретно може зробити Європейський Союз, щоб підтримати Україну? Бо до певної міри нинішня ситуація довкола Тимошенко є результатом того, що взимку 2009 року під час суперечки Києва і Москви щодо газу Європа просто сказала: це ваші справи, ваші проблеми, нам лише важливо, аби постачання газу не припинялися?

Андерс Аслунд: Насправді, Європа може багато чого. Наприклад, є механізм застосування торговельних квот та інших компенсаторних можливостей.

З Андерсом Аслундом розмовляла Анастасія Зануда.

Новини на цю ж тему