У Конгресі США нова бюджетна суперечка

Сенат США
Image caption Американські конгресмени знову не знаходять спільної мови через фінанси

Лідер демократичної більшості Сенату США Гаррі Рід попередив, що верхня палата американського парламенту не схвалить поданий палатою представників законопроект, у якому йдеться про кошти на забезпечення роботи держапарату. Нижню палату Конгресу США контролюють республіканці.

"Після тижнів марних політичних ігор республіканців ми повернулися туди, звідки починали", - йдеться у заяві сенатора Рейда.

Напередодні нижня палата схвалила зміни до запропонованого Сенатом законопроекту, які передбачають відтермінувати на рік фінансування програми доступної медицини президента Обами в обмін на виділення коштів, потрібних для забезпечення роботи державних органів.

Зараз у американських політиків залишається менше 48 годин, аби запобігти скороченню видатків на фінансування державних агенцій. Сенат не проводитиме сесійних засідань до вечора понеділка.

Якщо законодавці не знайдуть якогось компромісу, то скорочення бюджетів державних органів, а відтак, і можливі звільнення, мають розпочатися із вівторка, 1 жовтня.

У Білому домі також заявили, що президент накладе вето на зміни до бюджетного законопроекту, запропоновані республіканцями.

"Будь-який республіканець, який голосує за законопроект, віддає свій голос за скорочення фінансування державних органів", - заявив речник Білого дому Джей Карні.

Якщо адміністрації США таки доведеться піти на скорочення, вони стануть першими за останні 17 років.Очікується, що без роботи можуть залишитися до третини державних службовців, а це понад 2 мільйони осіб. Закриттю підлягатимуть національні парки та низка музеїв. Очікуються затримки із паспортів та віз, а також із виплатою ветеранських пенсій. Незмінними залишаться лише витрати на підтримку агенцій, що мають прямий стосунок до життєзабезпечення країни, наприклад, національної авіаційної диспечерської чи санітарної служби. Міністерство оборони США вже попередило своїх співробітників, що скорочень військового персоналу не буде, але цивільний персонал міністерства зазнає значних скорочень.

"Не спалювати будинок"

Проблема із фінансуванням державних відомств - лише одна із двох нагальних фінансових проблем, із якими зіштовхнеться американський уряд у найближчому майбутньому.

17 жовтня міністерство фінансів США вичерпає ліміт на зовнішні запозичення, якщо тільки Конгрес не дасть згоду "підняти стелю" для отримання кредитів.

27 вересня президент Обама закликав конгресменів ухвалити законопроект, який дозволить безперешкодне фінансування державних органів, а також погодитися на збільшення ліміту запозичень, і "не спалювати будинок лише тому, що ви не можете на 100% все мати так, як хочете".

Він також підкреслив, що технічний дефолт по зовнішнім зобов'язанням "матиме суттєві дестабілізуючи наслідки" для економіки всього світу.

Президент Обама назвав закон про програму фінансування доступної медицини "вирішеною справою", і заявив, що спроби республіканців переглянути його "не матимуть успіху".

Новини на цю ж тему