У США зупинили роботу багатьох державних служб

Image caption Федеральні установи США зупиняють роботу, бо дві палати парламенту не змогли домовитися щодо бюджету

Через те, що Конгрес не зміг прийняти бюджет до 1 жовтня - встановленого законом терміну, у США закрилася низка федеральних держустанов.

Подібне відбувається у Сполучених Штатах вперше за 17 років.

Конгрес не зміг прийняти головний фінансовий документ країни через розбіжності між двома провідними політичними силами - демократами та республіканцями, які контролюють різні палати парламенту.

Каменем спотикання стала реформа системи охорони здоров'я, яку просуває адміністрація Барака Обами. Республіканська більшість у Палаті представників наполягає на тому, щоб її відклали на рік. Водночас Сенат, який контролюють демократи, вимагає її ухвалити.

Shutdown

Image caption Слово shutdown - "закриття" на устах усіх американських ЗМІ

Крайній термін для досягнення компромісу минув опівночі за вашингтонським часом (07:00 за Києвом у вівторок), після чого низка установ федерального уряду припинили роботу або відправили частину працівників у неоплачувану відпустку.

Ці заходи торкнулися близько 700 тисяч службовців.

Зокрема, з вівторка не вийшли на роботу більша частина тих, хто працює у міністерствах енергетики, торгівлі та освіти. Інші міністерства також працюють в обмеженому режимі.

Закрилися низка національних парків, музеїв, бібліотек та зоопарків, наприклад Статуя свободи.

Крім того, уряд затримує виплату пенсій і допомоги ветеранам та призупиняє надання ряду державних послуг, наприклад видачу віз та паспортів.

Життєво важливі служби, зокрема, авіадиспетчерські чи служби утримання ядерних арсеналів, продовжать отримувати фінансування.

Хто винен?

Кореспондент ВВС у Вашингтоні Марк Марделл каже, що розбіжності щодо політики США настільки загострилися, що сам уряд не в змозі продовжувати роботу.

У вівторок президент Обама звинуватив у кризі Палату представників.

Image caption Барак Обама розкритикував своїх опонентів

"Закриттю урядових служб однозначно можна було запобігти. Це не повинно було статися", - написав він у листі до державних службовців.

"І Палата представників може покласти цьому кінець, якщо піде за Сенатом", - написав він.

Американська економіка вже відреагували на відсутність бюджету: фондові ринки ідуть вниз, а курс долара дещо знизився.

За підрахунками Goldman Sachs, зупинка держслужб на три тижні може означати для США втрати у розмірі 0,9% ВВП.

Але якщо пауза у роботі уряду не триватиме довше декількох днів, аналітики не думають, що економіка країни зазнає серйозної шкоди.

Попри припинення фінансування федеральних відомств, законодавство, яке запроваджує у США загальне медичне страхування, починає діяти з 1 жовтня.

Реформування медичної галузі, яке у Сполучених Штатах ще називають Obamacare, вважають головним законодавчим досягненням Барака Обами під час його президентства.

Новини на цю ж тему