Вільна торгівля з ЄС: дорого, але вигідно

українська промисловість
Image caption Така індустрія навряд чи зможе конкурувати на європейському ринку

Президент Віктор Янукович упевнений, що підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю із ЄС створить умови переходу українських виробників та європейські стандарти та дозволить збільшити експорт української продукції на європейський ринок.

Водночас його найближчі партійні соратники, погоджуючись із цим, попереджають, що перехід на європейські стандарти дорого коштуватиме українським виробникам.

Вони також вважають неминучими проблеми у торгівлі із Росією одразу після підписання угоди.

Під час поїздки до Кіровоградської області президент Янукович заявив, що умови, закладені в угоду про вільну торгівлю із ЄС, дозволяють робити оптимістичні прогнози щодо експорту української продукції на європейський ринок:

"Сьогодні обмеження в торгівлі ми маємо, умовно кажучи, на рівні 30-34%, тобто наш товаровиробник має додаткове мито близько 30%. Це знижує конкурентну спроможність. Зняття цього мита означає, що ми отримаємо можливість постачання нашої продукції на умовах значно кращих, ніж зараз", - заявив президент.

Водночас, як заявив керівник відділу економічного, регіонального та соціального розвитку представництва ЄС в Україні Хосе Роман Леон Лора, "українських товарів на європейському ринку має з'явитися більше, якщо будуть дотримані європейські стандарти".

Дорога адаптація

Тим часом український прем'єр Микола Азаров оцінює "вартість" адаптації українських технічних регламентів до вимог ЄС у 165 мрд. євро.

"Адаптація технічних регламентів для України протягом 10 років вимагатиме приблизно 165 мільярдів євро. Це величезна робота. Нам потрібно буде переналаштувати всю нашу економіку на нові для нас стандарти", - заявив прем'єр під час зустрічі із депутатами Європейського парламенту.

Про те, що перехід на європейські технічні, безпекові, санітарні стандарти потребуватиме значних інвестицій з боку українських підприємств, які хочуть зберегти та нарощувати експорт до ЄС, заявив і голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики, регіонал Віталій Хомутинник.

Водночас він наголошує, що значне зниження ввізних мит для українських товарів до Європи разом із тривалим перехідним періодом зниження українських мит на європейські товари, має заохотити український бізнес до перетворень.

"Для України, це, безумовно, випробування. Але цей шлях треба пройти. Якщо ми достойно його пройдемо, Україна, безперечно, виграє, тому що ми станемо частиною розвиненого і багатого європейського ринку, а це величезна перевага для українських підприємств та українських товарів", - заявив депутат.

Голова Українського союзу промисловців та підприємців і ще один депутат-регіонал Анатолій Кінах також вважає, що у перші роки дії угоди кількість українських товарів на європейському ринку кардинально не зросте.

При цьому він вказує не тільки на адаптацію до європейських стандартів, але й низьку конкурентноздатність українських товарів через високу вартість кредитів (у 2-3 рази вищу, ніж в ЄС), нижчу (у 3-4 рази) продуктивність праці та вищу(у понад 2 рази) енергомісткість українського виробництва.

До ЄС, оглядаючись на МС

"Незважаючи на наші далекоглядні плани на європейську інтеграцію, ми ні в якому разі не плануємо розірвання наших стосунків з нашими традиційними партнерами - з Росією, країнами Митного союзу", - заявив також у Кіровограді президент Янукович.

Водночас голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики, регіонал Віталій Хомутинник, вважає, що після підписання угоди із ЄС, Києву не вдасться уникнути періоду дуже непростих відносин із країнами Митного союзу, і, передусім, із Росією.

"Вже всі чудово розуміють, що на тлі підписання угоди із ЄС, будуть, на жаль, погіршуватися наші економічні стосунки із Росією. І, не зважаючи на те, що і Україна, і Росія є членами СОТ, Росія все одно застосовуватиме ті важелі впливу, які не зовсім співпадають із правилами цієї організації. І ті чи інші обмеження для українських товарів на російському ринку у нетарифний спосіб будуть відбуватися", - каже Віталій Хомутинник.

Голова УСПП Анатолій Кінах також вважає, що "початок дії угоди співпаде із загостренням наших торговельних стосунків із Росією", і для мінімізації негативних наслідків бізнес має покладатися на підтримку і захист з боку уряду.

"Росія - це 32% нашої зовнішньої торгівлі. Це суттєво, і є багато українських підприємств, діяльність яких залежить від експорту на ринки країн колишнього Радянського Союзу. Наприклад, транспортне машинобудування - це мінімум 80%, ті ж сири - до 75%. І необхідно, аби був національний план адаптації до умов угоди про вільну торгівлю із ЄС", - каже Анатолій Кінах.

Водночас екс-прем'єр наголошує, що якою б витратною і складною не була інтеграція України до ЄС, у перспективі вона має окупити всі витрати:

"Зовнішня торгівля формує 50-52% нашого ВВП. На ЄС припадає 30% української зовнішньої торгівлі, на Митний союз - 40%. Але з точки зору стратегічного вибору, сумнівів у вигідності європейської інтеграції немає. Бо структура імпорту з Митного союзу - це щонайменше на 60% сировина - газ, нафта. В структурі торгівлі із Європейським Союзом до 40% імпорту складає інвестиційний імпорт - нові технології, обладнання, так потрібні нам для модернізації економіки. Ще яскравіше це видно із структури прямих іноземних інвестицій за всі роки незалежності України, навіть якщо прибрати звідти такого спірного інвестора, як Кіпр. Тобто, угода з ЄС - це є наш шанс на модернізацію", - вважає голова УСПП.

Новини на цю ж тему