Ціни на овочі зростають не через дощі, а через ажіотаж

борщ
Image caption У вересні цього року борщ коштує на 50% дорожче, ніж торік

У порівнянні із вереснем минулого року ціни на базові овочі так званого "борщового набору" зросли на понад 50%. Продавці пояснюють це надзвичайно холодною та дощовою погодою. Проте експерти кажуть, що у підвищенні цін і частка ажіотажу, і частка спекулятивних настроїв.

Те, що у місяць, коли ціни на картоплю, буряк, моркву, цибулю та капусту зазвичай сягають мінімуму, вони навпаки стрімко зростали, на базарі пояснюють "погодними умовами", - у вересні сильно дощило майже кожен день.

Проте, як твердить міністр аграрної політики Микола Присяжнюк, погана погода не може бути приводом для підвищення цін, адже врожай зібрано чималий, - 10 млн тонн овочів, що на 2 млн тонн перевищує загальні потреби українців.

"Немає сумнівів, що українцям вистачить цьогорічного врожаю овочів. Складні погодні умови не вплинули на це. І українці будуть повністю забезпечені вітчизняними овочами", - заявив міністр.

Експерти ж вказують на те, що "борщові овочі" були практично зібрані ще до того, як почалися дощі, а отже, нинішнє підвищення цін можна пояснити ажіотажними настроями серед покупців та бажанням фермерів покрити майбутні втрати через погані умови зберігання.

"Якщо минулого року у цей час картопля коштувала одну гривню, то зараз - три. Морква, буряк - теж до трьох гривень, а минулого року найдорожчі були по 2-50. Єдина "борщова" складова, що подешевшала, це капуста, - з 2-50 до 1-80. Зараз, коли почався ажіотаж, верхня межа може бути ще на гривню - півтори вищою", - каже аналітик консалтингової агенції "ААА" Марія Колесник, і додає, що у разі, як зима буде холодною, то овочі додадуть у ціні ще на 30-40%.

Водночас експерт наголошує, що проблеми із врожаєм є лише по картоплі, але вони почалися задовго до вересня.

"Проблема із картоплею полягає не втому, що на неї вплинули останні дощі, а те, що фітофтора вразила її раніше, ще влітку. Але це єдиний овоч, із яким є проблеми. Фермери рахують собівартість для себе, а ціни встановлюють, оглядаючись на ринок і на те, що написали в газетах", - каже Марія Колесник.

Те, що проблеми із овочами почалися ще у посушливому травні, і тривали все літо, яке навпаки виявилося вологим, каже і голова Спілки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич.

"Ще у травні, коли була спека і посуха, корнеплоди - морква, буряк, які сіються насінням, не мали розвитку. А влітку були дощі, а селяни майже не застосовували засобів захисту, і це вдарило по картоплі найбільше. А тепер, коли вам кажуть, що пішли дощі, і цю картоплю не зібрали, не вірте. Бо ті, хто професійно вирощує овочі, вже все зібрали до того, а не зібрали тільки ті, хто займається овочами, як хоббі. Дощі спрацювали лише на ажіотаж", - каже Іван Томич.

Вересневі дощі вплинуть на майбутній врожай

У той таки час експерти визнають, що вересневі дощі можуть вплинути на майбутній врожай зернових.

"Якщо посіяти пізно, але буде сніжна м'яка зима, ці посіви нормально зійдуть навесні, і дадуть гарний врожай. Якщо посіяти після всіх строків, які ми вже і так пропустили, але потім ще й морози вдарять, то краще взагалі вже і не сіяти. Тому зараз сказати, яким буде врожай озимини дуже важко. Але вже зрозуміло, що посівні площі будуть скорочені", - каже Марія Колесник, і додає, що за рахунок великих перехідних залишків цьогорічного врожаю якихось загроз харчовій безпеці чи підвищення цін на хліб не варто очікувати.

Про те, що посівні площі озимих в Україні цього року будуть скорочені принаймні на 20% заявив і міністр аграрної політики.

"Я думаю, ми можемо втратити 1,5 млн га озимих", - заявив міністр.

Новини на цю ж тему