Світовий банк: немає реформ - не буде зростання

Чімяо Фан
Image caption Директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фан вважає, що українська економіка не витримає найнижчих тарифів на газ при найвищій ціні на імпорт цього пального

Скорочення економіки України, що триває вже понад рік, зумовлене не тільки поганою зовнішньою кон'юнктурою для українського експорту, але й зволіканням із проведенням ключових економічних реформ, вважають фахівці Світового банку.

Вони закликають українську владу негайно повернутися на шлях реформування економіки, аби відновити її зростання, а також аби це зростання було тривалим і сталим.

"Щоб розпочалося економічне зростання, необхідно негайно впроваджувати ключові структурні реформи, які стимулюватимуть приватне підприємництво і зміцнять енергетичний сектор", - заявив директор Світового банку у справах Україні, Білорусі та Молдови Чімяо Фан.

Перш за все, серед цих реформ у Світовому банку називають підвищення тарифів на газ та опалення для населення, а також лібералізація курсової політики.

Обидві ці рекомендації не перший рік фігурують і серед умов для відновлення кредитування України Міжнародним валютним фондом.

Черговий раунд переговорів між Україною та МВФ про відновлення кредитування має відбутися у Вашингтоні 10 жовтня.

Тарифи - підвищити

Україна імпортує газ за однією із найвищих у Європі цін. Водночас тарифи на газ та опалення для населення є одними із найнижчих у Європі. Українці сплачують за газ лише половину від того, що платять поляки, і 40% від того, що платять споживачі у балтійських країнах.

При цьому за рахунок внутрішнього видобутку Україна покриває лише третину від своєї потреби у газі. Відтак, різницю між тарифами та реальною вартістю газу доводиться покривати із бюджету.

Нині субсидування комунальних тарифів коштує бюджету до 7% від ВВП, - підрахували у Світовому банку. Проте ці гроші практично не доходять до тих, хто їх потребує, адже понад половиною субсидій користуються найзаможніші верстви населення, тоді як 20% найбідніших отримують лише 13% від загальної суми субсидій.

Крім того, низькі тарифи не дозволяють комунальним підприємствам інвестувати у покращення якості послуг та енергозбереження. Втім, при низькій ціні на газ вкладати гроші у енергоефективні технології також немає сенсу. Згідно із дослідженнями 2010 року, українська економіка є у 10 разів енергоємнішою, ніж середній показник у ОЕСР.

У Світовому банку пропонують підвищити тарифи до рівня, який нині підприємства ПКЕ сплачують за газ для виробництва тепла (від 895 грн до 1309 грн за тисячу кубометрів) і одночасно зробити субсидування більш адресним, аби держава підтримувала лише тих, хто дійсно потребує її допомоги.

"Підвищення тарифів на газ і опалення у поєднанні із кращою адресністю програм соціальної допомоги матимуть позитивні наслідки і для бідних верств населення, і для якості цих послуг, і для бюджету, а також зміцнять енергетичну безпеку України", - заявив Чімяо Фан.

Він також наголошує, що підвищення тарифів не має відбутися "за одну ніч", і що перехідний період, коли уряд поступово підвищуватиме тарифи, може тривати до п'яти років.

При цьому у Світовому банку наголошують, що готові допомогти Україні у складний перехідний період після підвищення тарифів.

Зараз - "по нулях", далі - два варіанти

У Світовому банку звертають увагу на те, що скорочення виробництва та ВВП відбувається на тлі надзвичайно низької інфляції. Така комбінація тягне за собою проблеми із наповненням бюджету, - кажуть експерти банку. Від січня до серпня доходи українського бюджету скоротилися на 1,3%, при цьому надходження головного податку-наповнювача бюджету - ПДВ - впало на 7%. Одночасно із цим витрати бюджету зростають: за 8 місяців вони збільшилися на 10%.

Поки що урядові вдається компенсувати це за рахунок внутрішніх джерел. Частіше за все, це пов'язано із застосуванням адміністративних заходів, наприклад, перерахування до бюджету доходів НБУ чи використання для покриття бюджетної заборгованості казначейських векселів, запровадження яких у Світовому банку називають хибним кроком українського уряду.

Експерти банку також звертають увагу на ризики, пов'язані із скороченням валютних резервів Нацбанку, які на сьогодні вже є меншими за 20 млрд доларів, і покривають лише 2,4 місяці імпорту країни (при оптимальному показнику у понад 3 місяці). Такі розміри валютних резервів негативно відбиваються на кредитних рейтингах країни, і ще більше ускладнюють для України можливості запозичень на зовнішніх ринках.

У Світовому банку прогнозують, що до кінця року ВВП України може відновити зростання, але за підсумками року зростання економіки буде нульовим.

"Зростання ВВП відновиться в другому півріччі за рахунок низької бази порівняння і гарного урожаю, але цього зростання буде недостатньо для того, щоб перекрити спад першого півріччя, тому зростання ВВП буде 0%", - заявила економіст Світового банку Анастасія Головач.

При цьому навесні Світовий банк прогнозував, що у 2013 українська економіка зросте на 3,5%. Влітку банк зменшивцей прогноз до 1%.

На найближчі роки експерти Світового банку мають два прогнози. Перший, песимістичний, виходить із того, що українська влада і надалі ухилятиметься від реформування економіки. Тоді у 2014 році зростання ВВП може становити до 2% за рахунок масованих соціальних виплат напередодні президентських виборів. Проте вже у 2015 році економіка знову скоротиться на 1%. Це також, як вважають у Світовому банку, супроводжуватиметься іншими економічними проблемами, такими, як висока інфляція та критичне скорочення валютних резервів.

Якщо ж уряд нарешті вдасться до реформ, то наступного року зростання може бути трохи меншим - до 1,5% за рахунок впровадження жорсткішої бюджетної та монетарної політики, але вже у 2015 році можна розраховувати на 3% зростання ВВП.

"Корекція державної політики є неминучою, і питання тільки в тому, коли вона відбудеться. Продовження такої політики (як зараз. - Ред.) можливе ще максимум рік", - твердить Анастасія Головач.

Далі, як вважають у Світовому банку, економічна "корекція" відбудеться автоматично, але її наслідки будуть більш важкими і для економіки, і для населення, аніж у разі, як уряд здійснив би керовані економічні реформи.

Новини на цю ж тему