Газпром надав знижку. Але не Нафтогазу?

газові вентилі
Image caption Українські сховища тепер наповнюватиме не тільки "Нафтогаз"?

Знижку у ціні на російський газ отримала не Україна, а лише одна недержавна компанія - коментують українські експерти заяву президента Путіна про те, що Росія зробила понад 100-доларову знижку на газ для заповнення українських підземних сховищ.

"Ми зробили знижку, "Газпром" зробив знижку для закачування до ПГС (Підземних газових сховищ - Ред.). Тобто ми співпрацюємо, допомагаємо нашим українським партнерам, нашим друзям", – сказав пан Путін на прес-конференції за підсумками саміту АТЕС. Він також уточнив, що для цієї операції "Газпром" продав газ по 260 доларів за тисячу кубів, тоді як до останнього часу загальна ціна на газ для України складала понад 400 доларів за тисячу кубометрів, і лише нещодавно із падінням цін на нафту знизилася до 390-380 доларів за тисячу кубів.

Проте одразу ж після цього українські експерти стали припускати, що насправді понад 100-доларіву знижку від "Газпрому" отримала не державна компанія "Нафтогаз", яка є оператором підземних сховищ газу, а приватна компанія Ostchem, яка входить до складу Group DF, контрольованої Дмитром Фірташем.

Хоча ані "Нафтогаз", ані "Газпром", ані Ostchem офіційно не коментують припущення аналітиків про власників газу, експерти роблять висновки, базуючись на заявах керівництва компанії про плани мати запаси газу у сховищах цієї зими, а також спираючись на баланс та дати заповнення цих сховищ.

"Очевидно, це є елементом останніх домовленостей, які віце-прем'єр Бойко привіз із Москви. Проте і раніше вже говорили про те, що головна частина газу у сховищах для проходження зимового періоду буде забезпечена саме за рахунок компанії Ostchem", - каже експерт DIXI Group Роман Ніцович.

Експерт також вказує на ще одну деталь. Тарифи на зберігання газу у ПГС різко підвищили, коли на вищому урядовому рівні лунали заяви про те, що українські сховища мають використовуватися або постачальниками газу, тобто Росією, або його споживачами, тобто Європою. Проте нещодавно ці тарифи знову повернули до рівня 2006 року.

"Величезна знижка дуже гарно пролунала в ефірі, але, на жаль, вона стосується лише двох господарюючих суб'єктів. Нещодавно пан Фірташ заявляв, що допоможе "Нафтогазу" заповнити сховища, тепер це зроблено. Російські джерела підтверджують, що за ціною 260 доларів за тисячу кубів було продано близько 5 млрд кубометрів газу", - каже енергетичний експерт, екс-речник "Нафтогазу" Валентин Землянський.

Експерти також припускають, що після зими "Нафтогаз" якось розрахується із Ostchem - або грошима, або газом, отримавши плату за збереження газу у сховищах, які все ще залишаються державною власністю. З іншого боку, 5 млрд кубометрів газу у сховищах - є, фактично, технічним газом, який має забезпечувати безперебійне транспортування російського газу до Європи. Проте "Нафтогаз" не зобов'язаний його там мати, і вже давно під час переговорів порушує питання про виведення технічного газу із контрактів.

Сам "Нафтогаз" закачав у ПГС 11 мільярдів кубів, витративши на це близько 1 млрд доларів, за рахунок коштів, отриманих від Росії авансом за транзит газу до 2015 року. Очевидно, саме про цей "кредит на 750 млн доларів" говорив на саміті АТЕС президент Путін.

Сховища повні, але у "Нафтогазу" проблеми?

Новини про те, що приватна компанія наповнює газом сховища, що належать "Нафтогазу", свідчать про дві суттєві події. По-перше, Росія показала, на скільки вона реально може знизити ціну на газ, - із понад 400 до 260 доларів за тисячу кубів, якщо це для неї якимось чином вигідно. По-друге, каже експерт DIXI Group Роман Ніцович, якщо отримання величезної знижки на російський газ приватною компанією підтвердиться, це засвідчить глибину кризу, у якій опинився український "Нафтогаз".

"Цей газ піде на підтримку функціонування системи і потреби промислових споживачів. І компанія Дмитра Фірташа як зростаючий гравець на газовому ринку, показує, що вже допомагає "Нафтогазу". Цей приватний гравець поступово починає витісняти "Нафтогаз", - каже Роман Ніцович.

Фінансовий стан "Нафтогазу" наражається на ризик і з іншого боку.

Вже 10 жовтня завершується термін, коли "Нафтогазу" має виплатити купонний платіж за єврооблігаціями компанії. У "Нафтогазі" кажуть, що перерахували кошти на це ще 1 жовтня. Але гроші до кредиторів так і не дійшли, адже були заблоковані у Bank of New York через стару судову справу, що тягнеться ще з 1997 року.

Експерти називають ситуацію не дуже серйозною, і такою, що рано чи пізно буде вирішена, тим більше, що "Нафтогаз" сумлінно повертає свої борги. Проте якщо в очікуванні того, як розв'яжеться ситуація, за зобов'язаннями "Нафтогазу" сплатить уряд, то кредитори формально можуть вимагати повернення всієї суми боргу, що складає 1,7 млрд доларів.

"Наскільки я розумію, ця ситуація може розглядатися лише як форс-мажор. "Нафтогаз", як контрагент, виконав свої зобов'язання, і якщо виникли технічні проблеми, які від нього не залежать, це ніяким чином не може спровокувати навіть технічного дефолту компанії. За власним досвідом, можу вам сказати, що така інформація з'являється напередодні майже кожної виплати купону, бо це цікаво спекулянтам, які працюють на ринку", - каже Валентин Землянський.

Новини на цю ж тему