НБУ зобов'язав банки продавати половину валютних інвестицій клієнтів

НБУ
Image caption НБУ невпинно розширює перелік тих, чиї надходження у валюті мають обов'язково конвертуватися у гривню.

Національний банку України у своєму листі зобов'язав банки продавати 50% валютних надходжень на банківські рахунки резидентів та іноземних інвесторів, що є іноземними інвестиціями.

Крім того, обов'язковому продажу підлягають валютні кошти, що надходять на рахунки українських резидентів на закордонні рахунки, які були відкриті на основі індивідуальних ліцензій НБУ.

Правило обов'язкового 50% продажу валюти поширюється і на постійні представництва, зареєстровані в Україні, якщо вони здійснюють комерційну діяльність.

Відтак, отримувати кошти на свою діяльність та інвестиції у валюті можуть лише представництва, що не здійснюють комерційної діяльності, а також дипломатичні представництва, діяльність яких регулюється Віденською конвенцією.

Наприкінці минулого тижня Нацбанк своє постановою зобов'язав банки обов'язково продавати валюту, що надходить на рахунки їхніх клієнтів - юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Утім, як заявив заступник голови НБУ Борис Приходько, у банкірів вже виникла низка питань щодо цієї постанови, на які регулятор відповість найближчим часом.

У вересні минулого року згідно із ухваленими Верховною Радою змінами до законів, НБУ отримав право тимчасово запроваджувати обов'язковий продаж валютних надходжень, запроваджувати обмеження на розрахунки готівкою, визначати порядок здійснення взаєморозрахунків у платіжних системах.

Вже у листопаді 2012 року НБУ скористався своїм правом і запровадив обов'язковий продаж 50% валютної виручки експортерів, а також обов'язкову конвертацію валютних переказів, якщо вони перевищують 150 тис грн в еквіваленті. У травні 2013 дію цих постанов було подовжено.

Від 1 вересня набула чинності і постанова НБУ про обмеження розрахунків готівкою сумою у 150 тис грн.

У Нацбанку пояснюють всі ці кроки політикою де-доларизації української економіки. Проте більшість оглядачів вказують на надзвичайно низький рівень валютних резервів, який наразі є меншим, ніж тримісячний обсяг імпорту, а також складну економічну ситуацію, коли ВВП та промислове виробництво скорочуються вже понад рік.

Новини на цю ж тему